Eli minulla on huuliherpes. Poikaystäväni on juuri viikon poissa, joten hän ei vieläkään tiedä. Mulla ei oo pariin vuoteen puhjennut tätä. Olemme seurustelleet kohta 9 kuukautta.
Yleensä voimme jutella mistä tahansa avoimesti, mutta tästä en ole uskaltanut kertoa. En usko, että poikaystäväni jättää minut, koska rakastamme toisiamme. Vinkkejä miten kertoa?
P.s Anteeksi kai väärä palsta, en tiennyt mihin lykkäisin tämän...
Yleensä voimme jutella mistä tahansa avoimesti, mutta tästä en ole uskaltanut kertoa. En usko, että poikaystäväni jättää minut, koska rakastamme toisiamme. Vinkkejä miten kertoa?
P.s Anteeksi kai väärä palsta, en tiennyt mihin lykkäisin tämän...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos se sua rakastaa niin sen pitää ymmärtää sua et tollasii tulee joskus, eikä se niin vakava juttu ole. pussailun voitte jättää väliin siks aikaa kun oot parantunut. menee varmaan viikossa ohi.
mistä olet sen saanut? vauvana jo?
Joo, se on tullut mulle vauvana mun oikeilta vanhemmilta (joiden luona en asu)... Mutta mun sijaisvanhemmilla ei siis oo, tai ei ainakaan puhkee, vaikka voivat kantaa...
VOI HERRANJESTAS! Huuliherpes, yskänrokko, mikä vaan.. ei ole ensinnäkään sukupuolitauti, vaikka nimi liippaa sinnepäin, mut se on aivan eri asia. Kyseessä virustauti, jota kantaa yli 95% ihmisistä, puhkee vain osalla ja heilläkin aktivoituu stressistä, huonosta yleiskunnosta, rasitustilanteesta, ihon kuivumisesta tai vastaavasta. Apteekista löytyy lievitystä ja apua, estolääkityskin on olemassa.
Ei mitään tarvetta hävetä tollasta, kuuluu samaan sarjaan vaikka ihottuman kanssa.
Mullakin on toi yskänrokko. Nyt ei varmaan kahteen vuoteen ole puhjennut, mut aiemmin puhkes pahimmillaan kahdesti kuussa. Vaihdoin työpaikkaa ja kas vaivakin parani toistaiseksi, se on mulle ainakin selkee stressireaktiosta tuleva aivan näkyvä juttu. Mut tosiaan se on niin yleinen, että todennäköisesti sitä kantaa suurin osa sun lähipiiristä. Ei se sun elämääsi pilaa.
Tää on mun mielestä jännä juttu, että tää tuntuu olevan aina kauheen tärkeetä, että ei se vaan ole sukupuolitauti. Ettei muka sinnepäinkään. Niinkun huuliherpestä kantavat olisivat jotenkin parempia ja puhtaampia, ja sp-herpes olisi se syntisten ja huonompien tauti, ja ihan eri asia!
No, totta, yleensä sen alapääherpeksen saa seksin kautta, tosin, ei aina, siitäkin on ihan todisteita. Että huuliherpes tarttuessaan voi ikäänkuin päättää esiintyä alakerrassa. Hsv 2 ja 1 esiintyvät myös ristiin.
Muttta huuliherpes on sukupuolitauti silloin, kun sen tartuttaa esimerkiksi suuseksissä toisen sukuelimiin, mitä nykyään käy kohtuu usein. Virukset ovat lähes identtiset, niissä ei oikeasti ole mitään tarttuvuuseroa tekevää, vaikka sitä hoetaan, koska huuliherpes on näkyvä ja niin yleinen, että sille pitää antaa lupa, ettei ihmiset ala hysteerikseksi. Sanalla "sukuelin" sen sijaan voidaan pelotella kaikki, joten sukuelin herpeksen käyttö sukupuolivalistuksessa pahempana ja tuomittavampana asiana on sitten okei...
Kyse siis ei varsinaisesti ole aivan eri asiasta, ja siis, totta, ei sitä tarvitse hävetä, siihen löytyy lääkkeet, en tiedä ketään, joka sen takia olisi ketään jättänyt ja se on hyvin yleinen, kuten HSV 2 myös. On arvioitu, että ykkönen, eli tämä huuliherpes olisi 50-100%:lla ihmisistä ja kakkonen 25-30%:lla, eli aikuisväestöstä lähes kaikilla on jompikumpi. Kyse on sen verran harmittomasta kaverista, että siitä ei mitään hysteriaa oteta ja vain 5-10% oireilee. Pahimmat seuraukset ovat huuliherpeksestä aivokalvon tulehdus, mikä on todella, todella pieni riski: yleensä johtuu vakavasta vastustuskyvyn laskemisesta, koska herpes ei ole kuin ensitartunnassa normaalisti veressä. Sen jälkeen se etenee vain hermosäiettä pitkin, koska vastustuskyky tappaa sen muualta.
Alapääherpeksen pahin riski on naisella kun synnyttää, yhtään oiretta ei saa silloin olla, koska vastasyntyneellä se on hengenvaarallinen, mutta tämäkin on todella, todella pieni riski. Oireettomana tartuntariskiksi joku viisas oli laskenut 1-3%.
Väitetään että sp-herpes tarttuu oireettomana ja huuliherpes vain oireellisena, mutta... Tartuntaprosentit ovat aika huikeat huuliherpeksellä, jos se vain oireellisena tarttuu ja toisaalta totuus on se, että herpes on ollut mysteeri babylonian ajoista saakka, ikuinen kiusallinen seuralainen ihmisellä.
Seksitaudit voi suurimmaksi osaksi välttää kondomilla, myös herpeksen, mutta jostain syystä ei 100%:sti!
KÄYTTÄKÄÄ SILTI KORTSUA, parempi välttää tai yrittää ainakin. En todellakaan tarkoita väheksyä, ja kipeähän se herpes on silti.
Kummastakaan ei kannata ketään jättää, eikä kumpaankaan tarvitse hävetä. Eikä ne tosiaanaan elämää pilaa. Mutta kertoa pitää. Ei voi vaan mennä olettamuksella, että joo, sullahan on tää jo, että paskan väliä. Kuten sanottu, huuliherpes on hyvin nopeasti alahuuliherpes ja on aika veemäistä sitten selitellä, että kun en kertonut, kun eihän tää mitään... Ja milläs sitten selittelet, ettei se ole sukupuolitauti?
Miksi asioista ei voi puhua rehellisesti ja oikeasti?
Aloittajalle: sanot vaan suoraan. Että tämä sinun on pitänyt kertoa ja että olisi syytä tietää kuitenkin. Ja töräytät asian pihalle. Eikä se sua jätä, jos rakastaa, ei todellakaan! Kuten edellinen sanoi, herpes on yleinen. Herpes on niin yleinen, että sitä aivan takuulla kantaa jommassa kummassa muodossa 3/4:stä sun lähellä, vaikkei he oireilisikaan eivätkä tietäisi asiaa.
Henkilökohtaisesti en kuitenkaan arvostaisi kovin paljon sitä, ettei asiaa kerrota ollenkaan, ja etenkin jos se tosiaan tarttuisi suuseksissä ja sitten vaan hoettaisiin, että ei se ole mitään ja ei se ole oikea sukupuolitauti ja että siksi en kertonut kun kaikillahan on se jo.
Kiitos kaikille vastanneille. Rakkaani tuleekin tänään käymään, joten saan sitten asian kerrottua. Kiitos tuhannesti "Ei tod. pilaa elämää" kattavasta tietopaketista, ei missään sivuilla olla noin tarkasti kerrottu. :)