Vanha klisee ehkä mutta miksi miehet huomaavat oman puolison/naisystävän hyvyyden vasta sen jälkeen kun ovat pettäneet? Puhun nyt kypsässä iässä olevista pariskunnista. Vaikka suhde ei olisi ollut "tasapaksua", ollut hyvä sängyssä, kotioliossa, keskustelussa, harrastuksissa yms. Kuuluuko miehen egoon saada kattoo et miten eukkoja viel kaadetaan, vai mikä ihme siinä on? Saman kysymyksen vois tietysti esittää naisille mut olen nyt vain miesnäkökulmaa vailla.
Kysymys miehille
Aikuinen nainen
17549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Samalla voi kysyä että miksi naiset eivät huomaa niitä oikeasti hyviä miehiä ennekuin joku renttu on pitänyt heitä nyrkin ja hellan välissä?
Vastaushan on siis se, että ihminen on paska eläin ja niitä todellisia helmiä on hyvin, hyvin vähän.
Toisin sanoen siis kun saat osaksesi tuota 'ihanaa' kohtelua, saat sitä yksilöltä, et sukupuolelta.
Kiitos vastauksesta. Yksilöltä? On pariskunta jossa, on mies ja nainen...yksilöitä molemmat. En ole sanonut olevani nyrkin ja hellan välissä, jota en kysynyt, vaan mielipiteen miehen " aivoituksiin " pettämisessä. Sana "yksilö" ei mielestäni kuulu tätän yhteyteen keskustelussa, vaikkakin molemmat saavat olla omia persooniaan, okei, omina "yksilöinään". Mitähän mahdoit lopulta tarkoittaa? Sitäkö että mies saa pettää kohottaakseen omaa egoaan? Ei ole kyse fyysisestä väkivallasta.
Tarkoitin että kyse ei ole siitä että "miehet huomaavat" tai "miesten egoon kuuluu", koska naiset harrastaa aivan samaa - siispä kyse on siitä että joku idiootti - siis yksilö - kohtelee sinua huonosti, ei siitä että kyse on jostain miehelle ominaisesta luonenviasta, jollaisena sen esitit, vaan kyseistä toimintaa harrastetaan ihan puolin ja toisin.
Nyrkki&hella ei viitannut väkivaltaan tai vastaavaan, vaan oli lähinnä sarkastinen kysymys jonka tarkoitus oli johdatella sinua päätelmässäsi vähän pintaa syvemmälle ja ymmärtämään, että keskiverto ihminen on ajattelematon ja itsekeskeinen otus riippumatta siitä onko kyseessä mies vai nainen.
Elikkä, päätelmä vastauksestas: Ihminen, yksilö, on ajattelematon otus? No, käy kyl mun pirtaan sekii. Itte en sitä oo harrastanu joten halusinkii miehen mielipiteen miehistä. Omituisia otuksia. Märitelmä: keskivertoihminen...vaikee määritellä...keskiverto. Mun mielestä sellanen joka tulee toimeen ittesä, omien valintojensa ja tekojensa kans, unohtamatta kanssaihmisiä ja tekoja. Ei helkuta, ny menee jo muualle ku kysyin.
Tai miksi mies haluaa ensin eroa ja kun on kulunut viikko erosta ruikuttaa takaisin ja sanoo, että nyt vasta ymmärtää että mitä menetti... no enpä ottanut kumpaakaan enään takasin..
No tämä asia pätee aika moneen muuhunkin asiaan. Kenen tahansa on vaikea arvostaa jokapäiväisiä asioita. Monet näistä jokapäiväisstä asioista ovat sellaisia että jos ne menettää niin tottakai sitten vasta tajuaa niiden tärkeyden. Esim moniko ihminen miettii usein että olenpa onnellinen kun en ole pyörätuolissa. Ei varmaan monikaan jolla ei ole pyörätuoli-ihmisiä lähipiirissään.
Tottakai puoliso on sellainen asia jonka ei pitäisi kenekään mielessä arkipäiväistyä liikaa. Silloin menee helposti asiat päin mäntyä. Mutta ihmisluonne on mitä on. Virheistä tulisi kuitenkin oppia. Toivottavasti nuo lemppaamasi miehet osaavat arvostaa seuraavaa kumppaniaan. Ja toivottavasti sinun seuraava kumppani osaa arvostaa sinua.
Niin just. Hyviä miehiä ei huomata vaan naiset löytää aina sen huonon miehen joka pitää naista nyrkin ja hellan välissä. Kiltit miehet ei saa naista vaikka olis kuinka hyvä.
Mun kiltti ja hyvä mies ainakin on saanut minut.
olen tullut siihen tulokseen että miehet valitettavasti tajuaa liian myöhään menettävänsä hyvän naisen. tietenkin saattaa olla että naisetkin tajuaa asian liian myöhään. aina vain tahtoo kokeilla onko vielä saantia jos olisi sinkku. mieheni kanssa ainakin näin on käynyt yli kolmen vuoden tuntemisemme aikana. molemmilla on välillä ollut muita ja olemme olleet erossa. mutta minulla on ainakin olleet tunteet aina hänessä kiinni, olen etsinyt tavallaan laastaria miehistä jotta pääsisin mieheni rakkauden tunteesta eroon. kuitenkin mieheni tajusi puoli vuotta sitten kuinka hyvä ja ihana olenkin ja nyt olemme ollet yhdessä yli puoli vuotta. vieläkään mieheni ei varmaa bole täysin varma olenko minä se oikea hänelle ja haluaako hän minun kanssa viettää loppu elämän mutta minä ainakin haluaisin olla onnellinen hänen kanssaan ja hänen vierellään elämäni loppuun asti. Joten taitaa se olla miehien ego joka käskee heitä katselemaan naisia koko ajan vaikka järki sanoisikin muuta..
Naisen näkökanta, miehen ego. Ei paha eikä väärä, Itte voisin ajatella samoin nyt. Mulla kuitenki on kyse 20.v. suhteesta, ei 2.v. suhteesta.
No mutta ei sitä voi yleistää kuitenkaan. Eri ihmisillä on eri syyt miksi he pettävät. Et voi mitenkään ajatella että miehet pettävät tästä syystä, ja naiset tästä syystä, piste.
Haluat varmasti ymmärtää miksi miehesi teki mitä teki. Et kuitenkaan löydä vastausta täältä, vaan sinun pitäisi katsoa teihin kahteen päin. Ehkä saat syyn selville, ehkä et saa. Ehkä tajuat tai kuulet syyn vasta paljon myöhemmin.
Aivan. Ei ole olemassa syytä miksi miehet pettää tai naiset pettää. On olemassa syitä miksi joku tietty mies- tai naisyksilö pettää.
Tottakai pitkissä parisuhteissa tulee aikoja, jolloin tuntuu siltä että ruoho olisi muualla vihreämpää. Hyvässä parisuhteessa näistä tuntemuksista kuitenkin selvitään ilman pettämistä. Useimmat aikuiset ihmiset pystyvät puntaroimaan, onko pettämisestä aiheutuva mahdollinen hetkellinen itsetunnon kohotus ja hauskanpito sen arvoista, että loukkaa pitkäaikaista rakasta partneria.
Joskus taas pitkä suhde voi olla toisen osapuolen tai molempien huomaamatta ajautunut huonoksi, tai oma itseys tuntuu jotenkin hävinneen. Silloin saatetaan ahdistuneena etsiä jonkinlaista kriisiä tai muutosta. Pettäminen voi olla juuri tällainen oire. Sitten jälkikäteen saatetaan huomata että oho, ei se ahdistava olo johtunutkaan mun partnerista, vaan minusta. Huomataan, että pettäminen olikin typerää, ja rakkaus omaa partneria kohtaan onkin edelleen voimissaan.
Parisuhteet ovat vaikeita. Oman itsenkin kanssa kasvaminen ja vanheneminen on joskus hämmentävää. Kun sitten pitäisi vielä ottaa huomioon partnerin kasvu, muuttuminen, fiilikset ja elämäntilanteet, liikutaankin jo hyvinkin sekavilla vesillä. Parhaassa tapauksessa nämä asiat menevät luonnostaan molemmilla samassa kurssissa, mutta ei aina. Tämmöistä elämä on.
Hiton hieno vastaus, ja naiselta vielä :)
Ei ne sitä muijansa hyvyyttä huomaa-vaan sen, että itte eivät poikamiehinä osaa mitään enää, ruoka on tilauspitsaa, seksielämä täysi nolla edelleen, ja kämppä on kuin kaatopaikka. Tää on nähty sadat, tuhannet kerrat.
Sitten ne kännipäissään soittelee maanantai-aamuna kello 2 kertoakseen, että "nyt on uusi muija kierroksessa". Vaihtoivat nääs muutaman sanan grillimyyjän kanssa.
T:eronneisiin kavereihinsa kyllästynyt
On niitä niitäkin, jotka ovat yllätyksekseen huomanneet olevansa itsenäisiä vaikka muuta luulivat kun muija jätti. Saivat pärjäämällä annoksen omaa miehekkyyttään takas. Jokainen eronnut ukko minkä tiedän kokkailee nykyään. Oikein harrastuksena. Vois jopa sanoa että parempia saaliita nykyään.
Tässä vastaus kaikkeen
http://www.mediafire.com/?1l6zf9dyzusdo7q