Ruotsalaislaiva aseisti miehistönsä somalimerirosvoja vastaan
Ruotsalainen rahtilaiva on palkannut alukseen aseistetut vartijat somalimerirosvoja vastaan. Wallenius Lines -aluksesta, joka kuljettaa autoja ja rekkoja, tulee näin ensimmäinen Ruotsin lipun alla purjehtiva laiva, jolla on aseistautunutta henkilökuntaa aluksessa.
Laivan turvallisuuspäällikön mukaan aseina on rynnäkkökiväärejä ja tarkkuuskiväärejä.
Laivayhtiöt ovat alkaneet lämmetä ajatukselle, että Intian valtamerellä ja Adeninlahdella kulkevissa laivoissa olisi aseistettuja vartioita somalimerirosvoja vastaan. Tähän mennessä kaikki varustamot ovat kuitenkin olleet vaitonaisia suunnitelmissaan.
Walleniuksen turvallisuuspäällikön Peter Jodinin mukaan merirosvojen harjoittama väkivalta on lisääntynyt, ja siksi laivoja ja niiden miehistöä halutaan suojella paremmin. Aseiden tarkoituksena on häätää hyökkääjät kaukaa, niitä ei niinkään ole tarkoitettu lähitaisteluun, Jodin korosti.
Jodinin mukaan mikään kohta Ruotsin laissa ei kiellä aseistettujen vartijoiden läsnäoloa ruotsalaisaluksella.
Tiettävästi alueella kulkevissa laivoissa on jo aseistettuja vartioita, ja joidenkin tietojen mukaan tulitaisteluita laivojen ja merirosvojen kanssa käytäisiin jopa päivittäin. Julkisiksi asti nämä taistelut eivät kuitenkaan ole päätyneet.
Ruotsalaiset aseistettiin somalimerirosvoja vastaan.
--!--
1
<50
Vastaukset
- Aseistettuja on
Erityisesti niiden maiden laivoissa, joiden jutut muutekin yleensä jäävät uutispimentoon...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155