Tälläiseen kysymykseen törmää aika ajoin työhaastattelussa ja olenkin päättänyt vastata tähän todella harkiten, koska en juuri harrasta YHTIKÄS MITÄÄN!
Haluaako työnantja testata työntekijän sosiaalista puolta, mahdollisia poissa oloja harrastuksen vuoksi(sukellusmatka, koiraharrastus, kilpailut, pelimatkat tsm) vai etsiikö hän yhteneväisyyksiä (golf, maraton, laite sukellus,että voi mahdollisesti muodostaa oman pikkuhovinsa?)
Joskus kysyttäessä olen vittuillakseni kirjoittanut henkilötieto kaavakkeeseen
miekkailu(oikeesti olen miekkaillut lasteni kanssa lähinnä muovisilla lelumiekoilla)
Tai entäs käyn joka sunnuntai pelaamassa shakkia 90v iso-isäni kanssa.
Olenko silloin erityisen kiinnostava tai erityisen tylsä, sisäänpäin kääntynyt sosiaalisesti lahjaton.
Entäs jos työnantaja luettelee joukon harrastuksia joista yksikään ei nappaa
Golf(BLÄÄH!) Ratsastus(AARRGGH!) Purjehdus(ehkä) Kalliokiipeily(Just!).
Ja työpaikka meneekin sen takia jollekkin toiselle, entäs jos töksäytän jotain vaikka golfista, perhonsidonnasta, metsästyksestä tsm.
Seuraavan kerran jos minulta vielä kysytään tota harrastus asiaa, niin pidän 5min pohdinnan siitä kannattaako kysymykseen ensinnäkään edes vaivautua vastaamaa ja sitten töksäytän etten harrasta YHTIKÄS MITÄÄN. Haluaisin todella nähdä työnantajan ilmeen sen jälkeen. Ymmärrän ton poissaolo asian mutta kaikki muu on vaan työnantajien sairasta peliä,(jossa työnhakijat on pelinappuloita tai pelihahmoja) joksi työnhaku on näinä vuosina mennyt.
Seuraavan kerran sanon suoraan että kirjoitan kirjaa
. (sitten joudun)kirjoittamaan yrityksen 50 v historiikin, Jes!)
MITÄ HARRASTAT?
3
527
Vastaukset
- 11.58
hyviä harrastuksia ovat esim. mökkeily, sienestys ,marjastus valokuvaus, veneily huonekalujen entisöinti muutamia mainitakseni joista saa vaikutelman että on täys'päinen työntekijä, eikä mikä tahansa viheltäjä, jota ei kannata töihin ottaa.
- hhhhhhhhjjjjjghgg
Sitä kysytään lähinnä siksi, että pelkästään sohvalla löhöävä ihminen ei aina ole se aikaansaavin töissäkään ja joskus harrastukset voivat tukeakin työpaikkaa. Minä olen joskus kuullut ei-työttömien suusta, että ei aika kuluisi työttömänä, en palkkaisi! Nuohan eivät siis harrasta mitään eivätkä käyttäisi aikaansa työnhakuun. Oikeastaan lähes kaikki harrastavat jotain. Ne joiden ainoa harrastus on kodin siivoaminen, ovat vähän valittamiseen taipuvaisia ja pedantteja, eivätkä kovin aikaan saavia, niitä en kanssa ottaisi. välillä pitää osata vaan antaa olla ja prioirisoida. Harrastuksia on vaikkapa sanaristikon täyttö ja lukeminen. Nuo ovat ihan kehittäviä eivätkä takuulla ole missään työssä miinusta, kunhan ei duunari noita ala työaikaan tehdä. Ei harrastuksen tarvitse olla mikään eksoottiinen glamour. Itse harrastan kielten opiskelua kansalaisopistossa, kyllä sekin on harrastus.
- harrastelijamainen
mulla oli ennen just sama ongelma, että mitä ihmettä tuohon oikeen vastaisi?! Sittemmin olen vastannut siihen ulkoilu, erilaiset joukkuelajit (kavereiden kans käydään porukalla pelaamassa) sekä piirtäminen ja maalaaminen. Niin ja matkustelu. Ne kertoo hakijan persoonallisuudesta. Kai sinäkin jotain tykkäät tehdä vapaa-ajalla??
Vaikka tietokoneethan voi laittaa harrastukseksi, jos dataa päivät pitkät ? En tiedä. Jotain kuitenkin kannattaa keksiä. Nämä harrastusasiat tuli minulla tänään haastattelussa esille ja saatiin positiivista keskustelua, jäin ehkä paremmin haastattelijan mieleen. Noilla harrastuksilla ei itse työn kannalta ollut mitään tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948