Mitä syödä ennen treeniä

Ja jälkeen

Eli mitä? Ihan normaali kuitupitoinen ateriako jotain 3 tuntia ennen treeniä?

Treenin jälkeen protskua ja hiilihydraattia, mutta minkä laatuista? Siis jotain banaania ja marjaa tai tärkkelystä?

Mitkä on parhaita proteiineja?

6

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werysfcbn

      2-3 tuntia ennen treeniä helposti sulavaa ruokaa. Hiilariksi riisi parasta.

      Treenin jälkeen aminohappoja, siitä NOIN 30-60 min. päästä hiilaripommi ja proteiini. Eli esim. iso läjä riisiä (140g=100g hiilareita) ja 20-30g heraproteiinia. Mieluiten isolaattia.

      Laadultaan parasta proteiinia on ternimaidossa. Seuraavana jonossa tulee kananmunan valkuainen.

      Mutta jos ei kiinteä proteiini kiinnosta, niin osta jotain laadukasta isolaattia (esim. Mannisen hydro-ISOa) tulee vaan pirun kalliiksi ottaa kaikki päivän proteiinit jauhoista.

    • LisäravinneSpesialis

      Ei tule kalliiksi. Eikä ole mitenkään perusteltua ostaa hydrolysoitua heraa. Ihan aikuisten oikeasti sillä ei ole mitään merkitystä onko se isolaattia vai hydrolysoitua isolaattia. Laadukasta isolaattia saa 65€ / 4kg. Halpaa on ja voi ottaa suurimmat mällit herasta suoraan. Toki joku herajuoma ja 140g riisiä on aika tuskaista syödä, mutta..

      Treenin jälkeen herapoteiinia ja nopeata hiilaria juoman muodossa. Jos on rahaa, niin sitten BCAA:ta reilummin. Tai pelkästään herapoteiinia ja kotona välittömästi prot hiil ateria. Ennen treeniä joku hyvin sulava kuitupitoinen preodea sisältävä ateria 2-3h kuten tuo kaimani kertoi tuossa. Nyt sulla on kaksi vastausta. Alas uskoa, ennen kuin suututaan!

    • erwerbertrebw

      Tollasia riistohintoja maksaa vain tyhmän. Oletteko huomanneet, että nykyään meillä on sellainenkin väline kuin internet ja sen akutta voimme ostaa tavaraa vaikka toiselta puolen maailmaa. Vaikka aminohappoja Englannista jotka maksavat vain murto-osan suomen hinnoista.

      Ja tuo jälkimmäinen "neuvo" nyt on kuin jostain bodaus lehdestä, siellähän ne ravinne asiat tunnetaan oikein hyvin.

    • ObiWanKenobi

      Oma mallini.

      Aamupala: Ruispuuroa, puolukoita, täysjyvä leipää, kinkkua,juustoa,kananmunaa,maitoa, hedelmä.

      Lounas: Tummaa riisiä, paistettua lohta, täysjyvä leipää, salaattia, maitoa, hedelmä

      Päivällinen: Perunaa, pihvi (luomulihaa), kasviksia, täysjyvä leipää, maitoa, salaattia, hedelmä

      2 tuntia ennen treeniä: pähkinöitä, taateleita, rahkaa, tuoremehua sekoitettuna keskenään juomaksi.

      30min ennen treeniä: 2dl mustaa kahvia.


      Treenin jälkeen: maitorahkaa, ananasta, tuoremehua (sekoitettuna juomaksi)

      Iltapala: Salaattia, broilerin leikettä, raejuustoa,näkkileipää, teetä.


      Lisäravinteeksi otan omega3-kapseleita ja monivitamiini-tabletin.

      That,s it.

      • ggwp

        Saavuttaisit hera malto kreatiinilla varmaankin tuplatulokset. Näet liikaa vaivaa.


      • Rahkaarahkaapaskaa
        ggwp kirjoitti:

        Saavuttaisit hera malto kreatiinilla varmaankin tuplatulokset. Näet liikaa vaivaa.

        Joo muuten ihan kohtuullinen ruokavalio mutta palkkari treenin jälkeen huomattavasti parempi. Rahka muutenkin melko käkkää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      541
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe