Mitä syödä ennen treeniä

Ja jälkeen

Eli mitä? Ihan normaali kuitupitoinen ateriako jotain 3 tuntia ennen treeniä?

Treenin jälkeen protskua ja hiilihydraattia, mutta minkä laatuista? Siis jotain banaania ja marjaa tai tärkkelystä?

Mitkä on parhaita proteiineja?

6

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werysfcbn

      2-3 tuntia ennen treeniä helposti sulavaa ruokaa. Hiilariksi riisi parasta.

      Treenin jälkeen aminohappoja, siitä NOIN 30-60 min. päästä hiilaripommi ja proteiini. Eli esim. iso läjä riisiä (140g=100g hiilareita) ja 20-30g heraproteiinia. Mieluiten isolaattia.

      Laadultaan parasta proteiinia on ternimaidossa. Seuraavana jonossa tulee kananmunan valkuainen.

      Mutta jos ei kiinteä proteiini kiinnosta, niin osta jotain laadukasta isolaattia (esim. Mannisen hydro-ISOa) tulee vaan pirun kalliiksi ottaa kaikki päivän proteiinit jauhoista.

    • LisäravinneSpesialis

      Ei tule kalliiksi. Eikä ole mitenkään perusteltua ostaa hydrolysoitua heraa. Ihan aikuisten oikeasti sillä ei ole mitään merkitystä onko se isolaattia vai hydrolysoitua isolaattia. Laadukasta isolaattia saa 65€ / 4kg. Halpaa on ja voi ottaa suurimmat mällit herasta suoraan. Toki joku herajuoma ja 140g riisiä on aika tuskaista syödä, mutta..

      Treenin jälkeen herapoteiinia ja nopeata hiilaria juoman muodossa. Jos on rahaa, niin sitten BCAA:ta reilummin. Tai pelkästään herapoteiinia ja kotona välittömästi prot hiil ateria. Ennen treeniä joku hyvin sulava kuitupitoinen preodea sisältävä ateria 2-3h kuten tuo kaimani kertoi tuossa. Nyt sulla on kaksi vastausta. Alas uskoa, ennen kuin suututaan!

    • erwerbertrebw

      Tollasia riistohintoja maksaa vain tyhmän. Oletteko huomanneet, että nykyään meillä on sellainenkin väline kuin internet ja sen akutta voimme ostaa tavaraa vaikka toiselta puolen maailmaa. Vaikka aminohappoja Englannista jotka maksavat vain murto-osan suomen hinnoista.

      Ja tuo jälkimmäinen "neuvo" nyt on kuin jostain bodaus lehdestä, siellähän ne ravinne asiat tunnetaan oikein hyvin.

    • ObiWanKenobi

      Oma mallini.

      Aamupala: Ruispuuroa, puolukoita, täysjyvä leipää, kinkkua,juustoa,kananmunaa,maitoa, hedelmä.

      Lounas: Tummaa riisiä, paistettua lohta, täysjyvä leipää, salaattia, maitoa, hedelmä

      Päivällinen: Perunaa, pihvi (luomulihaa), kasviksia, täysjyvä leipää, maitoa, salaattia, hedelmä

      2 tuntia ennen treeniä: pähkinöitä, taateleita, rahkaa, tuoremehua sekoitettuna keskenään juomaksi.

      30min ennen treeniä: 2dl mustaa kahvia.


      Treenin jälkeen: maitorahkaa, ananasta, tuoremehua (sekoitettuna juomaksi)

      Iltapala: Salaattia, broilerin leikettä, raejuustoa,näkkileipää, teetä.


      Lisäravinteeksi otan omega3-kapseleita ja monivitamiini-tabletin.

      That,s it.

      • ggwp

        Saavuttaisit hera malto kreatiinilla varmaankin tuplatulokset. Näet liikaa vaivaa.


      • Rahkaarahkaapaskaa
        ggwp kirjoitti:

        Saavuttaisit hera malto kreatiinilla varmaankin tuplatulokset. Näet liikaa vaivaa.

        Joo muuten ihan kohtuullinen ruokavalio mutta palkkari treenin jälkeen huomattavasti parempi. Rahka muutenkin melko käkkää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe