voiiks rypsiöljyllä, oliiviöljyllä ja muilla täntapsilla öljyillä rasvata ihoa... huomasin ku hieroin sitä kasvoihini nii aamulla oli iho ihanan hehkeä..tai ehkä vaan kuvittelin. mutta kuiteskin? tuntuu että auttaa hyvin mun kuivaa ihoa öljyt.
öljyä..iholle?
4
172
Vastaukset
- Öljysheikki
No ei niitä kyllä iholle ole tarkoitettu, sehän on silkkaa rasvaa. Yhtä hyvin voisit sitten sivellä margariinia paketista tai silavaa, samaa sekin iholle tekee. Liian rasvaista iholle!
- öljysheikki trollaa
No ei todellakaan ole liian rasvaista! Pitää vaan osata laittaa tarpeeksi vähän. Kaupasta ostettavat kasvorasvat saattaa jopa ärsyttäää ihoa, mutta oliiviöljy on luonnonmukaista. Sitä voi laittaa ihan rauhassa. (on muuten hyvää myös kynsinauhoille!)
- @broWnEyEs@
niii luinki just et oliiviöljy on kuulemma tosi terveellistä.. kiiitti ku vastasit hyvä vinkki;)
- öljynaama
Itse laitan usein oikein runsaasti öljyä kasvoille ja hieron muutaman minuutin, voi sen antaa olla kasvonaamion tapaan pidempäänkin. Sitten pesen marseillen saippualla pois. Olen käyttänyt siihen kookosöljyä, aprikoosinkiviöljyä ja myös vauvaöljyä (toimii yllättävän hyvin, mutten tiedä, mitä mieltä oon teollisesta parafiinista. :S Pesen sen siis aina pois.). Kosteusvoiteen tilalla jojobaöljy on tosi hyvää, aprikoosinkiviöljy on vähän kevyempää. Oliviöljy on jotenkin aika raskas öljy, mutta sitäkin voi käyttää varovasti. Kookosöljy on kanssa hyvää tavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774