en käsitä tästä jutusta mitään...hyväkarppaaja?
ja miten tämä dieetti toimii? kertokaa :d
ja miten tämä dieetti toimii? kertokaa :d
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyväkarppaus perustuu ideaan, että hitaat hiilihydraatit aiheuttavat vähemmän verensokerin vaihteluita ja pitävät paremmin nälkää. Ongelma onkin se, että noita hitaita hiilihydraatteja on aika vähän. Hedelmät, kasvikset, pasta ja rieska ovat suurin piirtein ainoat tavalliset ruoka-aineet, joiden GI on matala. Muitakin on mutta niitä syödään meillä vähän.
Hyväkarppaus oikeastaan perustuu olettamukseen eli teoriaan että olisi olemassa jotain hitaita hiilihydraatteja mutta todellisuudessa hiilihydraattien kokonaismäärällä on vain merkitystä koska elimistö aina käsittelee hiilihydraatit sokerina ja se on ihan sama muuntuuko ne hitaasti tai nopeasti sillä kyllä ne kaikki sokeria ovat ja elimistö aina ensin käsittelee hiilihydraatit ja vasta sitten ryhtyy polttamaan rasvaa jos aikaa jää.
Näinollen hyväkarppaus on vain teoria teorioiden joukossa ja samaan ryhmään kuuluvat Puska rasvateoria ja kolesteroliteoria. Kaikki voidaan ampua alas virheellisinä.
Ei. Elimistö polttaa kokoajan valtaosaltaan varastorasvaa ja hiilihydraattkin muutetaan suurimmalta osin rasvaksi. Mitään sokerinpolttovaihetta ei ole paitsi eräällä hedelmälepakolla. Mikäli ei liiku reilusti tai työ ei ole poikkeuksellisen raskasta niin hiilihydraatin osuus energiankulutuksesta on luokkaa 10%.
Myös hiilihydraatin imeytymisnopeudella on merkitystä. Hitaat hiilihydraatit eivät mm. aiheuta samanlaista korkeaa verensokeria kuin nopeat.
>
Tosin siis sokeri on oikein hyvästä, jos sitä on veressä (auttaa jaksamaan ym.). Tässä hyväkarppauksessa pyritään siihen, ettei tuo veren sokerimäärä kohoa liian korkeaksi hetkellisesti vaan syöty ruoka vapauttaisi vereen sokeria hitasti ja pitkään. Tällöin nälkää pysyy pidempään poissa.
>
Tämä on pelkkä uskomus. Tieteellinen tieto sanoo aivan toisin. Tässä vähähiilihydraattisessa ruokavaliossa on huomattava määrä pelkästään uskomukseen perustuvia väittämiä, jotka ilmeisesti aloittajaakin on hämännyt kun on asiaa yrittänyt selvittää. [Ei siis kannata uskoa, jos joku tulee selittämään jotain ehdottomuuksia tai kumoamaan tieteellistä tietoa jne.]
Hyväkarppauksessa tosiaan pyritään parantamaan hiilihydraattilähteitä eli välttelemään valkoista jauhoa. Monet hyväkarppaajat vähentävät myös hiilihydraatin absoluuttista määrää eli poistaa/vähentää leivän, perunan, riisin, pastan syömistä. Voit tehdä ihan itse kokeiluja, sopiiko Sinulle sellainen ruokavalio, jossa vältellään valkoista jauhoa ja sokeria (ja miten paljon ylipäätään haluat tinkiä hiilihydraateista).
Tästä viestistä voisi muuten päätellä jotain hihhuli-VHH:sta.
Mielestäni viesti perustui elimistössä olevan ihan normaalin yhdisteen suorastaan taianomaiseen kammoamiseen. Siinä pidettin sokeria suorastaan saatanallisena pahuutena, jonka pahuutta jopa korostettiin vielä omakeksimillä väitteillä. Toinen pääosa oli loanheitto muiden (eikä vähiten tieteen) päälle.
Mielestäni tämä kertoo hihhuli-VHH:n koko ajatuksen: irreaali hiilihydraatin pelko ja hyökkääminen kaiken muun kimppuun alkeellisin/virheellisin argumentein. Jep, siinäpä se.
Mitään omaa tuossa ei ollut. Kyse on koko ajan jonkun asian kimppuun hyökkäämisestä.