kumpi tekee aloitteen baarissa??

nainen vai mies??mj

Baarissa on komeita miehiä ja kauniita naisia. Itse olen nainen. Hoikka, kaunis, blondi, nuori. Silti tuntuu että harvoin lähden miehen kanssa vaikka aina sanotaan että nainen saa aina seuraa baarista, toisin kuin mies. Monet ystäväni (naisia myös) menevät usein juttelemaan miehille ja saavat miestä. toki joskus miehet tulevat myös heidän luokseen. Minä olen kai niin vanhanaikainen että ajattelen, että miehen pitää tulla ensin mun luokse. Onko maailman kääntynyt toisin päin ja nykyään naiset tekevät aloitteen? vai olenko muuten liian ujo ja epäkiinnostava ettei hyvällä ulkonäöllä ole enää mitää virkaa jos etsii yhdenyön juttuja. Mielestäni olen kyllä sosiaalinenkin.. :o mutta en sitten tiedä mistä kiikastaa kun yleinen käsitys on että nätit nuoret blondit viedään käsistä. Ei minua ainakaan viedä.

7

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgffd

      Ööh riippuu miehestä.

      Jos kysymyksessä on esim. latinomies tai joku muu ulkomalainen mies niin silloin aloitteentekijä on pääsääntöisesti suomalainen nainen.

      Jos mies on suomalainen niin silloin naiset vaatimalla vaativat että aloitteentekijä on mies.

    • dvdgge

      Moni mies on kyllästynyt kauniiden naisten töykeään asenteeseen kun mies yrittää lähestyä. Kun tietää että todennäköisesti lähestyessä saa vain kuraa niskaansa, niin se ei ole todellakaan kovin houkutteleva ajatus.

      Eli jos haluat että joku mies lähestyy sinua, sinun täytyy osoittaa se katsekontakteilla ja hymyllä erittäin selvästi. Niin että mies voi olla täysin varma että sinä haluat että hän lähestyy.

      Itse en myöskään ikinä voisi ajatellakaan ehdottavani pelkästään yhden illan juttua, koska on tullut hyvin selväksi että sellaisia miehiä pidetään sikoina. Eli jos haluat todellakin yhden illan juttua, niin olisi hyvä idea että se ehdotus tulisi sinulta.

    • Laatu ennen kaikkea

      Miksi ihmeessä sinun täytyisi harrastaa jotain yhden illan juttuja? Eikös ne ole lähinnä roskaväen ja helppojen naisten touhuja? Ei se määrä, vaan se laatu.

    • Itse en enää baareissa viihdy, mutta ystäväpiirissäni tehty pikainen epätieteellinen minitutkimus toteaa, että ne naiset, jotka ovat olleet itse aktiivisia ovat kumppanin löytäneet. Pitkäaikaiset puolisot on tosin monilla löytyneet muualta kuin baarista. Tiedä sitten onko kyseessä laajempi trendi vai sattuma.

    • Esa vaan

      Minitutkimus on minitutkimus. Omakohtaisen kokemuksen mukaan naisten aktiivisuus verrattuna miesten aktiivisuuteen on luokkaa 20/80 miesten hyväksi, joten en oikein tuota minitutkimusta purematta niele.

      Silloin kun olin nuori se oli luokkaa 10/90, joten edistystä on kyllä tapahtunut.

      Useimmat naiset kuitenkin haluavat, että se mies on mies ja tulee ja ottaa naisen, naisen suosiollisella myötävaikutuksella tietenkin. Mutta ei naiset juurikaan iske miehiä, ellei ole biologinen kello päällä ja "täydellinen isä kandidaatti" tarjolla.

      • Se voi olla, että mun ystäväpiiriin on vain sattunut monta aktiivista naista eli kyseessä ei ole mikään laajempi ilmiö. Niin ja toisaalta enhän mä ole baarissa itsekään koskaan tehnyt aloitteita. Muualla elämässä olen tehnyt aloitteita sitten kyllä, mutta tämä kysymys rajattiin sinne baarimaailmaan.


    • Ei Aloitteita

      Ei kumpikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      3174
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2882
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      69
      2698
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      34
      2606
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2118
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1669
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      83
      1648
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      13
      1641
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1639
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1529
    Aihe