Mistäköhän syystä Tsaarin aikana ei juuri varakkaita venäläisiä ollut. Tsaari itse oli lähinnä saksalainen. Yusupov oli tataari joka pisti ranskalaisia arkkitehtejä suunnittelemaan palatsejaan. Venäläisillä ruhjuisilla maajusseilla ja talonpojilla ei mongooligeenien takia ollut käsitystä mitä tarkoittaa "yksityisomaisuus". Sama koski virolaisia ja muita baltteja jotka varastivat saksalaisten kartanot ja pilasivat ne.
Tavallinen venäläinen oli aika köyhä
5
85
Vastaukset
- Rikkaita oli!!!
"Mistäköhän syystä Tsaarin aikana ei juuri varakkaita venäläisiä ollut."
Venäläinen kauppias- ja liikemiesluokka oli melko varakasta, monet erittäin rikkaita. Samoin tietysti maata omistava ylimystö.
Paljon oli myös ulkomaalaisia liikemiehiä. Venäjällä oli valtavat markkinat ja verot saattoi hoitaa virkamiehet lahjomalla. Siis ihan kuin nyklyisinkin. - aloitus hölynpölyä
Yusupov on suomalaisittain translitteroituna Jusupov. Venäjällä oli paljon varakkaita suuresta väkiluvusta johtuen. Geeneistä: suomalaiset ovat likimain yhtä "mongolisia" kuin useimmat venäläiset.
Virolaiset ja baltit varastivat saksalaisten kartanot? Todellisuudessa Saksan suunnasta tulleet valloittajat olivat aikanaan alistaneet nämä kansat maaorjikseen.- niihkö
Jos me olemme niin mongolisia niin miksi täällä ei takavarikoitu toisten omaisuutta. Mannerheimin lapsuudenkodin kodin omisti suomenkielinen Oskari Hannus. Hjalmar Linderin juoduttua vaikeuksiin oli suomenkielinen ostamassa kyseisen tyypin asunnon joka kuuluu nyt Laakkosille.
Täällä ei syrjitty ketään omaisuuden tai kielen perusteella. Typerät pohjanmaalaiset maajussit ehkä kannattivat väkivaltaa mutta heistäkin suurin osa oli maltillista sakkia kun vertaa minkälaiset tappo- ja ryösto orgiat oli Venäjällä ja Baltian maissa 1917-1924.
Suomessa ei myöskään rajattu kenenkään oikeuksia 30-luvulla. Kommunistien toiminnan saikin kieltää mutta sekin oli pientä. Antikainen sai reilun oikeudenkäynnin kun jopa Tsekkoslovakiassa tai Englannissa hänet olisi hirtetty.
Suomi joutui valitettavasti koulukiusaajan uhriksi talvella 1939. Loppu onkin historiaa.
- puoli naulaa
Voisithan sinä vähän oikeasti opiskella mieluumin ilman ennakko luuloja, jotenkin harmittaa kun jotkut esittävät raivona mielipiteitään totuutena
- näin se meni
Ei se ihan noinkaan ole, 1900 luvun alussa ennen ensimmäistä maailmansotaa, oli Venäjän väkiluku yli kolme kerta suurempi kuin USA:n, samoin oli Venäjän talouskasvu kolme kertaa nopeampaa kuin USA:n ja alue pinta-alaltaan melkein kolme kertaa suurempi, rikkaita oli erittäin paljon ja monet lännessä olevat omaisuudet on luotu Venäjällä ennen vallankumousta, esim. Ruotsalaisten Nobelin mahtava yritysimperiumi on luotu Venäjällä, juuri sen saman Nobelin jonka nimissä nykyistä Nobelin palkintoa jaetaan.
No mikä meni vikaan, yksinkertaisesti Nikolai II oli niin typerä, että päätti avata Venäjälle meritien välimerelle yli Balkkanin, alueelta piti siirtää syrjään Osmaanien valtakunta ja Itävalta, homma ei mennyt ihan putkeen, sillä kyseinen operaatio sytytti ensimmäisen maailmansodan.
Seuraus, Venäjä meni taloudelllisen konkurssiin, tsaarin valta kaatui ja tsaariperhe murhattiin, valtakunta myös hajosi kansallisvaltioiksi ja vallankumous tuhosi eliitin, ammattimiehet ja älymystön.
Mikäli kyseistä sotaa ei olisi syttynyt, niin Venäjästä olisi tullut maailman ensimmäinen supervalta ja maailman ykköskieli olisi Venäjä, eikä Englanti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581