Typerä otsikon kärjistys iltalehdessä! argumenttivirhe!

arremies

Iltalehden lukijat avioseksistä:
Vaimon ei tarvitse olla miehen lelu

http://www.iltalehti.fi/rakkausjasek...02472_lz.shtml

Ei tietenkään!! Johan se maalaisjärkikin sanoo, ettei toista saa alistaa!
Kysymys on sinänsä typerä ja kompleksikysymys!
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Kompleksikysymys on argumentointivirhe, jossa kysymys asetetaan niin, että se jo sellaisenaan sisältää vastausvaihtoehdot sulkien muut mahdolliset vastaukset pois. Sen yleinen muoto on:

1. Henkilö X asettaa argumentin A kysymysmuodolla
2. Henkilö X vaatii vastausta joko muodossa "kyllä" tai "ei"
3. Kysymys A sisältää sekä premissit A' että vastausvaihtoehdot P ja Q sulkien muut mahdollisuudet (R, S, T..) pois

Oletteko jo lakannut lyömästä vaimoanne?

Tämä on klassinen esimerkki kompleksikysymyksestä. Se lähtee premissistä, että subjekti lyö vaimoaan, ja vastausvaihtoehdot ovat joko "kyllä" (eli subjekti on joskus lyönyt vaimoaan mutta lakannut) tai "ei" (eli subjekti yhä lyö vaimoaan). Se ei ota huomioon sitä premissiä, ettei subjekti ole koskaan lyönytkään vaimoaan.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
Siis tämä jättää pois mahdollisuuden, että onko aivan normaalia, että naisenkin tulee ottaa miehen tarpeet huomioon avioliitossa!
Sehän on toki aivan perusasia, että miehen täytyy ottaa nainen huomioon ja tuoda kukkia, yms. ELI MIELLYTTÄÄ!! Ja miehistä se on aivan OK!

Avioliitossa on molemmilla velvollisuudet ja järkiavioliitot ovat ihan asia erikseen, eikä kuulu tähän.
Avioliitto on kompromiseja, sekä vuoronperään periksi antamista!
Ihmiettelen suuresti, miten voi olla mahdollista tämän kaltainen populistinen harhaanjohtava retoriikka ILTALEHDEN sivuilla! Tämä juttu on jo alusta lähtien ala-arvoinen!

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonano

      Tämä koko asia on ongelma vain ja ainoastaan suhteissa, jotka eivät toimi, joten kysymys on enemmänkin siitä että miksi suhteen osapuolet eivät ole eronneet?

    • valikoiva m

      No kantsiiko lukea moista roskalehtee, ihan paskoohan noi jutut on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe