Onko ystävälläni BIBO?????

Tk&Ls

Hän on ollut mielisairaalassa kahteen otteeseen, toisella kerralla suljetulla osastolla M1-lähetteellä ja toisella kerralla vapaaehtoisesti.
Omasta mielestään hänellä ei ole diagnosoitu kyseistä taudinkuvaa, mutta luettuani näitä käyttäytymismalleja, hänellä tuntuisi se olevan?
Hän on erittäin toimelias ja impulsiivinen. Erittäin kärkäs sanomaan varsinkin negatiivisia asioita ihmisille, jos vaan jostakin saa aiheen. Miehet vaihtuu, jopa useaan kertaan päivässä. Hän kokee itsensä todella kauniiksi ja kaikki ylistävät häntä sen takia. Puhuu myös Jumalan kanssa ja kommunikoi jo kuolleitten ihmisten kanssa.
Tuntuu välillä unohtaneen myös alaikäisten lastensa olemassa olon, eikä halua kommentoida asiasta, jos siitä hänelle mainitsee.
Omiin läheisiinsä on laittanut välit kokonaan poikki, väittäen heidän juonineen hänen selkänsä takana, lääkäreitten ja hoitohenkilökunnan kanssa saadakseen hänet pakkohoitoon.
Olen huolissani hänestä, mutta en tiedä miten voisin auttaa?? Olen itsekkin aivan lopussa, jos kuuntelen häntä esim. 3 tuntia...... Mitä voisin tehdä?

8

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alalla.....

      Ei sinun ole pakko kuunnella ketään useita tunteja. Ja maallikkona tuskin voit paljoakaan auttaa....


      En ymmärrä miksi sinulle tulee mieleen juuri bipo? Minulle taas tulee muutama vallan muu sairaus mieleen.

      Ja ystäväsi tietää kyllä minkä diagnoosin/diagnoosit hän on saanut, epikriisit saa itselleen jos ne nyt ovat jääneet saamatta.

      • Tk&Ls

        Niin, eihän minun tietenkään tarvitsisi ketään kuunnella, mutta hän nyt sattuu olemaan minun ystävä eikä ole ollut tapana heille kääntää selkäänsä. Ja omiin läheisiinsähän hän ei suostu olemaan yhteydessä, joten....pitäisikö vaan jättää oman onnensa nojaan, selviämään yksikseen??

        Sen verran tiedän, että tähän kyseiseen taudinkuvaan hänelle on lääkitys määrätty. Ei vaan suostu syömään niitä, koska omasta mielestään hänellä ei ole sitä diagnosoitu. Sairaalasta saamiaan papereita tai epikriisiä ei suostu näyttämään.

        Haluaisin nyt vain tietää vähän enemmän ja voiko tälläistä ihmistä ylipäätään mitenkään auttaa?

        Kertokaa nyt te, jotka asiasta jotain tiedätte, mulle tämä on aivan outo sairaus mistä en mitään tiedä? Ja jos se nyt sitten saattaa olla jonkun mielestä jotain muuta, niin kertokaa ihmeessä niistäkin mielipiteenne?


    • LL

      No googlaa jos tauti on sinulle outo, netti on siitä tietoa pullollaan.

      Yhdyn aiemman kirj.mielipiteeseen, ei tule ensim. kaksisuuntainen mieleen. Ja maallikkona et voi sen kummosemmin auttaa. Eri asia sitten ammattilaispuolella.

    • Tk&Ls

      Olen kyllä lukenut netistä juttuja tästä, mutta jos jollain on omakohtaisia kokemuksia, niin onko niitä nyt niin vaikea tänne laittaa, jos asiantuntijoita olette tässä asiassa??

      Ja mitä muuta se teidän mielestänne voi olla, jos ei sitä??

      Tämähän on keskustelulinja, jossa voi asioista keskustella sellaisten ihmisten kanssa, joilla on kyseisestä asiasta omakohtaisia kokemuksia?? Tai sitten olen käsittänyt jotain väärin.

      Vastauksia tai tarinoita sellaisilta ihmisiltä, jotka asiasta jotain tietävät, olisin kiitollinen.

    • aiem.

      Mitä sinä haluaisit tietää kyseisestä sairaudesta? Sitä on monen asteista, on ykköstyyppiä, kakkostyyppiä jne.

      Tuolla toisaalla on ihan oma osio kaksisuuntaiselle mielialahäiriölle, sieltä saanet enemmän vastauksia/vertaistukea tai mitä nyt sitten kaipaatkaan.

      Tiedän ammattini puolesta kyseisestä sairaudesta, paljonkin, sitä kautta sitä omakohtaista kokemusta.

      Missä lasten isä on? Jos äiti ei ole kykynevä hoitamaan lapsia, niin täytyyhän isän sitten kantaa asiassa vastuunsa. (toki muulloinkin). Jos lapset ovat heitteillä niin soitto lastensuojeluun.


      "Haluaisin nyt vain tietää vähän enemmän ja voiko tälläistä ihmistä ylipäätään mitenkään auttaa?" Jos hän ei ole halukas ottamaan apua vastaan niin auttaa ei voi, läheisenä/ystävänä soittaisin 112:n, hänhän tuntuu olevan psykoottinen. Ja avun tarpeessa, ammattiavun.

    • psyk.esh.

      Voit auttaa järjestämällä hänet pakkohoitoon.
      Mielisairaalassa tauti saataisiin hoidettua.

    • .

      Pakkohoidon krit. eivät täyty.

    • Tk&Ls

      Hänen miehensä hoitaa lapset ja kaiken siihen liittyvän, mutta on vaimonsa suhteen heittänyt kirveen kaivoon, ei jaksa enää olla kuulemma jalkarättinä, kun mikään mitä yrittää, ei kelpaa ja kaikki menee päin helv.....

      Pelottaa se soitto 112n, koska on kaikkiin jotka jollain lailla on näihin hänen "hoitojaksoihin" ollut osallisena, laittanut jaksojen jälkeen kaikki välit poikki?

      Mutta ehkä se hinta on maksettava siitä, että hän pääsee oikeanlaiseen hoitoon ja alkaisi vihdoin ottaa lääkkeitä, millä näitä oheis ilmiöitä saataisiin hillittyä? Miehiä on suorastaan jonoksi asti ja jo se pelkästään on aika pelottavaa, kun hänellä ei ole minkäänlaista kontrollia asian suhteen. Vaikka miten yritän sanoa, että tämä käyttäytyminen voi johtaa siihen, että lasten tapaaminen saattaa vaikeutua, niin hän vain nauraa päin naamaa.

      Olen yrittänyt yhteyttä myös hänen vanhempiinsa, mutta eivät halua enää "sekaantua" asiaan, koska heitä on niin paljon loukattu. Haluavat että ystäväni itse huomaisi olevansa avun tarpeessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      52
      5632
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      69
      2701
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1980
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      37
      1816
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      156
      1808
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1743
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1508
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1141
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1129
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      64
      946
    Aihe