Hei
olisin kysellyt miten muilla vaimoilla/tyttöystävillä menee. Aikanaan mieheni oli kovin pitkähermoinen ja lempeä mutta nykyään en saa kysyä mitään enkä asettee mitään vaatimuksia hänelle. Eilen kommentoin minua loukkaavan muiden naisten vilkuilu kun olen mukana. Hän suuttui ja totesi sen olevan hänen ja allahin välinen asia ei minun. Usein sanoo minua tyhmäksi, nykyään tosi usein. Odotan koska alkaa haukkumaan rumaksi. kauniiksi ei enää sanokkaan ei ole kuulemma tarpeellista koska minun pitää luottaa häneen. En oikein tiedä miten tähän suhtaudun. Jos hän tietää olevansa väärässä hän suuttuu minulle ja sättii. Sillä paljastaa itsensä. Ehkä olen sitten tyhmä----mutta en niin tyhmä että minulta riistetään itsenäisyys. Tänään vaati että poistan kaikki mieshenkilöt fb:stä---en tehnyt sitä.
naisen huomioinnista, muslimi miesten käytös
27
749
Vastaukset
- Niinpänyttoimitaan
Sitä saa mitä tilaa........ ...... .....
Ota ero ja pakene niin kauas kun pääset, ennenkuin lähtee henki. - ähläminnoutaja
Suoraan kysymykseen suora vastaus
- wau mitä miehiä
Miehesi on lopulta paljastanut rauhan uskonnon eli islamilaisen luonteensa. Sitten kun alkaa räjähdevyön laitto takin alle tai peräti kurkkusi viilletään auki kuin vuohelta,on hän löytänyt todellisen islamin!
- No höh.
Minäkin olen joutunut poistamaan fb:sta miehiä, jotka eivät ole sukua tai oikeasti ihan lapsuudenystäviä. Mutta minä pistin miehen poistamaan myös kaikki naiset omasta profiilistaan!
Tuo on pientä kuitenkin siihen nähden, että mieheni ei koskaan hauku tai puhu minusta/minulle epäkunnioittavasti tai halveksivasti...
Kuinka kauan te olette olleet yhdessä?- ....................
Sairasta elämää tuollainen. Luulisi ahdistavan.
- vaimo vai koira
yhteiseloa on takana vasta puolivuotta samassa osoitteessa. Aikaisemmin olen lähinnä oleillut miehen kotimaass neljän vuoden ajan. Ymmärrän että kulttuurit kompastelee ja olen itsekkin joutunut havahtumaan joissain asioissa. Toisaalta ei ukko ryyppää, käy töissä ja tulee aina kotiin eikä heilu kylillä. Naisellinen ego vain vaatisi hieman huomiota. Olen käsittäny että avioliitto on enemmän sopimus ja perustuu suhteen syvenemiseen ajan kanssa kuin suureen huumaan. Totta sekin mutta silti, voishan joskus olla kiva kuulla jotain kaunista. Olen lueskellut että tuo tyhmäksi nimittely on tavallista näillä miehillä. Ilmeisesti naisen pitäisi olla aina vaan onnellinen että se mies suvaitsee tulla kotiin. Kuitenkin mietin nyt vakavasti itseäni, olenko minä ihminen joka on valmis tyynesti ja hiljaa alistumaan kaikkeen vai pistänkö pelin poikki ennenkuin tulee turpiin. Luulisin päätyväni jälkimmäiseen.
- Meriami
Meillä ei kumpikaan vaadi toista poistamaan fb-kavereita, alkuaikoina mies kyllä pyysi minua hävittämään exän kuvat, mutta kun en sitä tehnyt, ei ole ottanut asiaa uudelleen puheeksi. Ymmärrän ja hyväksyn kyllä sen, että yhteistuumin tehdään asioita toistensa mieliksi, mutta jos vain toinen vaatii ja odottaa toiselta myönnytyksiä, se ei kuulosta oikein tasapuoliselta. Jos nyt mies on muutenkin lähinnä omavaltainen, suuttuvainen ja ilkeä, kannattaa vakavasti harkita, mitä niin hyvää suhteessa on, että sitä kannattaa jatkaa. Kyllä minusta tuo toisten naisten vilkuilu oman puolison läsnäollessa on nimenomaan puolisoiden välinen asia. Oma mieheni on onneksi muuttunut suhteemme aikana lähinnä päinvastaiseen suuntaan kuin ap:n mies, tullut siis esim. kärsivällisemmäksi ja alkanut omatoimisesti kertoa, mihin menee ja kenen kanssa jne. Ajan kuluessa tietysti oppii, mikä on toiselle tärkeää..
Ehkä olen poikkeustapaus, mutta kyllä minä melkein pitäisin epäkunnioittavana sitä, jos mies nyt käskisi esim. poistaa kavereita fb:stä; toisaalta olen ehkä päässyt liiaksi tottumaan siihen, että mies luottaa minuun täysin. Joku jonkin seurustelukeskustelun yhteydessä totesi, että harva mies kertoo naisestaan fb-profiilissaan ja esiintyvät sinkkuina; meillä ei lue kummallakaan siellä minkäänlaista parisuhdestatusta enkä pidä sitä miehenkään kohdalla ongelmana. Kuvista tietysti voi sitten päätellä kaikenlaista.- 434343
"Ehkä olen poikkeustapaus, mutta kyllä minä melkein pitäisin epäkunnioittavana sitä, jos mies nyt käskisi esim. poistaa kavereita fb:stä; toisaalta olen ehkä päässyt liiaksi tottumaan siihen, että mies luottaa minuun täysin. "
Fb-vaatimusten taustalla on tietenkin juuri se, ettei luoteta toiseen ihmiseen. Minusta sellainen on parisuhteessa todella epätervettä. Jos ei toiseen voi luottaa (syystä tai syyttä), niin ei silloin varmasti kannata olla parisuhteessa (kyseisen henkilön kanssa tai ollenkaan). Minä en tiedä, keitä kaikkia fb-kavereita vaimollani on, eikä hän tiedä minun fb-kavereistani. Molemmilla on vastakkaista sukupuolta olevia kavereita, luonnollisesti. Sekä verkossa että elävässä elämässä. Jos ihminen pettää toista, niin ei kai sitä voi estää fb-tiliä kontrolloimalla! Eli summa summarum: kyseessä on pelkkä tympeä epäluottamuksen osoitus, jolla ei ole mitään positiivisia vaikutuksia. Rakkauden antiteesi. Pahimmillaan se voi olla kontrolloinnin halun jäävuoren huippu ja todellisen alistamisen alkusoitto. - vaimo vai koira
434343 kirjoitti:
"Ehkä olen poikkeustapaus, mutta kyllä minä melkein pitäisin epäkunnioittavana sitä, jos mies nyt käskisi esim. poistaa kavereita fb:stä; toisaalta olen ehkä päässyt liiaksi tottumaan siihen, että mies luottaa minuun täysin. "
Fb-vaatimusten taustalla on tietenkin juuri se, ettei luoteta toiseen ihmiseen. Minusta sellainen on parisuhteessa todella epätervettä. Jos ei toiseen voi luottaa (syystä tai syyttä), niin ei silloin varmasti kannata olla parisuhteessa (kyseisen henkilön kanssa tai ollenkaan). Minä en tiedä, keitä kaikkia fb-kavereita vaimollani on, eikä hän tiedä minun fb-kavereistani. Molemmilla on vastakkaista sukupuolta olevia kavereita, luonnollisesti. Sekä verkossa että elävässä elämässä. Jos ihminen pettää toista, niin ei kai sitä voi estää fb-tiliä kontrolloimalla! Eli summa summarum: kyseessä on pelkkä tympeä epäluottamuksen osoitus, jolla ei ole mitään positiivisia vaikutuksia. Rakkauden antiteesi. Pahimmillaan se voi olla kontrolloinnin halun jäävuoren huippu ja todellisen alistamisen alkusoitto.hyvä kirjoitus ja olen kanssasi samaa mieltä. En todellakaan näe syytä poistaa entisiä työ ja lapsuuden kavereitani. Tympeä epäluottamus, kontrollointi ja alistaminen on pelottavan lähellä totuutta luulen. Jos ymmärsin asian ytimen mieheni vinkkelistä niin se ei osoita kunnioitusta häneen jos minulla on mies tuttavia fb:ssä. Suivaannuin niin että blokkasin mieheni näkemästä kaveri listaani. Vaikka olen ollut tietoinen kulttuurieroista niin mietin että onkohan sittenkin liian iso pala purtavaksi. En usko että enää näin aikuisena pystyn sopeutumaan ajatukseen että "vaimon tehtävä on tukea ja miellyttää miestään" joka kuulostaa normaalilta mutta käytännössä merkitseekin: älä kysy mitään, ei ole miehelle tarpeellista kertoa milloin tulee töistä, tai milloin on ylitöissä jne. Jos joskus käy niin että joudun huomauttamaan että mies olikin sanonut toisin aiemmin ja nyt väittää muuta niin silloin kuulen olevani tyhmä ja itseeni tyytymätön. Pessimisti joka ei näe missään mitään hyvää. Toki on ollut vastoinkäymisiä viimevuosina mutta ikinä ennen kukaan ei ole kutsunut pessimistiksi. Minulla on hirtehinen huumori ja mielestäni olen realisti. Mutta taisi realisti hairahtua kaidalta tieltä.....Olen ymmärtänyt kuitenkin että miehen kunnian vaaliminen on kaiken a ja o...vaimon kunnioitus onkin sitten toinen juttu. Perkele!!!!!
- 5454543
vaimo vai koira kirjoitti:
hyvä kirjoitus ja olen kanssasi samaa mieltä. En todellakaan näe syytä poistaa entisiä työ ja lapsuuden kavereitani. Tympeä epäluottamus, kontrollointi ja alistaminen on pelottavan lähellä totuutta luulen. Jos ymmärsin asian ytimen mieheni vinkkelistä niin se ei osoita kunnioitusta häneen jos minulla on mies tuttavia fb:ssä. Suivaannuin niin että blokkasin mieheni näkemästä kaveri listaani. Vaikka olen ollut tietoinen kulttuurieroista niin mietin että onkohan sittenkin liian iso pala purtavaksi. En usko että enää näin aikuisena pystyn sopeutumaan ajatukseen että "vaimon tehtävä on tukea ja miellyttää miestään" joka kuulostaa normaalilta mutta käytännössä merkitseekin: älä kysy mitään, ei ole miehelle tarpeellista kertoa milloin tulee töistä, tai milloin on ylitöissä jne. Jos joskus käy niin että joudun huomauttamaan että mies olikin sanonut toisin aiemmin ja nyt väittää muuta niin silloin kuulen olevani tyhmä ja itseeni tyytymätön. Pessimisti joka ei näe missään mitään hyvää. Toki on ollut vastoinkäymisiä viimevuosina mutta ikinä ennen kukaan ei ole kutsunut pessimistiksi. Minulla on hirtehinen huumori ja mielestäni olen realisti. Mutta taisi realisti hairahtua kaidalta tieltä.....Olen ymmärtänyt kuitenkin että miehen kunnian vaaliminen on kaiken a ja o...vaimon kunnioitus onkin sitten toinen juttu. Perkele!!!!!
Sana "kunnia" korostuu viestissäsi. Tämä on siis sitä kunniakulttuuria kait. Vähän pelottavaa oikeastaan. Pidä puolesi ja varasi. Hae tukea läheisiltäsi.
Kun puhutaan kulttuurieroista ja niihin sopeutumisesta, olen sitä mieltä, että yhdenkään ei tule sopeutua sellaiseen "kulttuuriin", jossa toista alistetaan ja kontrolloidaan tai ylipäänsä kohdellaan kuvailemallasi tavalla. Ei kaikki kulttuuri ole kunnioittamisen tai edes säilyttämisen arvoista. - näinhänsemenee
5454543 kirjoitti:
Sana "kunnia" korostuu viestissäsi. Tämä on siis sitä kunniakulttuuria kait. Vähän pelottavaa oikeastaan. Pidä puolesi ja varasi. Hae tukea läheisiltäsi.
Kun puhutaan kulttuurieroista ja niihin sopeutumisesta, olen sitä mieltä, että yhdenkään ei tule sopeutua sellaiseen "kulttuuriin", jossa toista alistetaan ja kontrolloidaan tai ylipäänsä kohdellaan kuvailemallasi tavalla. Ei kaikki kulttuuri ole kunnioittamisen tai edes säilyttämisen arvoista...tällainen kulttuuri ei kuulu tänne Suomeen ollenkaan. Pizzan vääntäjät pois katukuvasta ja se onnistuu vain siten, että me suominaiset emme ota näitä elättejä puolisoiksemme ja siten takaa heille oleskelulupaa..mitä saat moisesta liitosta? Voiko joku todella rakastaa ihmistä joka haukkuu tyhmäksi , ja voi voi jos kuulisitte mitä puhuvat keskenään näistä tyttöystävistään. Et suinkaan ole edes ainoa nainen hänen elämässään. Näillä pojilla kun on aina sata rautaa tulessa. Itse ainakin haluaisin olla omalle puolisolleni se tärkein ja rakkain. Muslimi miehen paras ystävä on peili, , jolle hän sanoo päivittäin; Minä rakastan sinua, olet paras, kaunein ja ihanin ja sinua tulee kaikkien kunnoittaa.
- 454gb
näinhänsemenee kirjoitti:
..tällainen kulttuuri ei kuulu tänne Suomeen ollenkaan. Pizzan vääntäjät pois katukuvasta ja se onnistuu vain siten, että me suominaiset emme ota näitä elättejä puolisoiksemme ja siten takaa heille oleskelulupaa..mitä saat moisesta liitosta? Voiko joku todella rakastaa ihmistä joka haukkuu tyhmäksi , ja voi voi jos kuulisitte mitä puhuvat keskenään näistä tyttöystävistään. Et suinkaan ole edes ainoa nainen hänen elämässään. Näillä pojilla kun on aina sata rautaa tulessa. Itse ainakin haluaisin olla omalle puolisolleni se tärkein ja rakkain. Muslimi miehen paras ystävä on peili, , jolle hän sanoo päivittäin; Minä rakastan sinua, olet paras, kaunein ja ihanin ja sinua tulee kaikkien kunnoittaa.
"Muslimi miehen paras ystävä on peili, , jolle hän sanoo päivittäin; Minä rakastan sinua, olet paras, kaunein ja ihanin ja sinua tulee kaikkien kunnoittaa. "
Tuleekohan tämä siitä, että noissa etelän macho-kulttuureissa pojat ovat todellisia äidin lellikkejä perheessä, pikku prinssejä. He tottuvat lapsesta pitäen siihen, että he ovat täydellisiä, heitä täytyy palvella ja että heissä ei ole koskaan mitään vikaa. Siis näin yleistäen. Poikkeuksia totta kai on, mutta tämä on varsin yleinen, ellei suorastaan vallitseva piirre mainituissa kulttuureissa. Miehet ovat siellä kuninkaita, lapsesta alkaen.
- Onneksi sinkku
Kuulostaa, että kumpikaan teistä ei luota toiseen.
- 321d
Eli loppusuoralla ollaan. Ole viisas ja lähde. Ei se tuosta enää parane.
- lili50v
Että kuinka menee? Hyvin menee, kiitos kysymästä.
Ei tuo ole mikään muslimimiehelle yksinoikeutettu käytös. Ihan tavalliset suomalaisetkin, sekä miehet että naiset, noin käyttäytyvät, mutta harmi että sinun miehesi on alkanut niin käyttäytyä. Jotkut näköjään tarvitsevat itselleen toisen ihmisen, jonka tuntevat "huonommaksi tai mukakuonommaksi" (lainauas vanhasta iskelmästä). Hankalaa elää tuollaisen kanssa, jos ei käytökseen tule muutosta.
Minun arabi-muslimi mieheni pitää minua edelleen kauniina, ihanana, naisellisena jne. Eilen sain lahjana uuden kännykän ja viime viikolla toi mageet kengät. Huomionosoituksia aina sillon, kun et osaa odotta, kivaa. Molemminpuolinen luottamus pelaa. Tunteista ja asioihin reagoimisista puhutaan keskenämme. Hänen Allahinsa ei määrää mitään minua vastaan, eikä minun Jumalani häntä vastaan.
Tuohon muitten perään katseluun minä ainakin toteaisin, että onpa kaunis nainen, onko sinustakin? Häneenkö minut vaihtaisit? Haluatko sen vapauden itsellesi? Tätä rataa. Jos hän ei arvosta Sinua , miksi sinäkään häntä arvostaisit? Älä anna elämäsi muuttua kärsimykseksi - vaimo vai koira
joskus olen kokeillut tuota tosi kaunis nainen juttua mutta mieheni tekeytyy kuin ei olisi nähnyt mitään naista vaikka juuri katsoi häntä, se ärsyttää mua suunnattomasti. Jos reilusti katsoisi mutta kun tekee sen ns. salaa se saa miettimään mikä on motiivi. Otin puheeksi tämän eilen ja totesin että minua loukkaa asia, hän totesi: miten luulet ramadan aikana kun ei ole luvallista katsella naisia OLLENKAAN. Naurahdin siihen että sekö sinua hirvittää että tulee tukalat paikat, mutta hän käänsi sitten asian niin että olin ymmärtänyt taas väärin. AINA !!!
- muslimin vaimo
Aloittajalle.
Samanlaisia tunnelmia mullakin...oispa kiva jutella ja vaihtaa ajatuksia muualla kuin täällä. - vaimo vai koira
muslimin vaimo kirjoitti:
Aloittajalle.
Samanlaisia tunnelmia mullakin...oispa kiva jutella ja vaihtaa ajatuksia muualla kuin täällä.joo olis kyllä. Pitäs varmaan avata joku skype tili tätä varten?
- Good Friends
Voi luoja mä sanon TOI ON TUTTUA olin ite muslimin kanssa naimisissa ja täytyy sanoa että toi on niin tuttua hävitä kaikki sun kamut hävitä kaikki sun skype mese jne kamut.
SÄ ET YMMÄRRÄ MUA joka kerta kun yritit keskustella asioista asioiden nimillä eikä vain siivota sinne maton alle niit asioita.
Ukko juoksi jos missä milloinkin (moskeijassa my A**) kyllästyin sit siihen selittelyyn kun hra tuli kotia viime kerran niin kovasti vaikutti krapulalta kun oli pää niin kipiä että.
Kysyin ukolta et missäs olet ollu ei vastausta ei mitään selitystä sen jälkeen katkasin virrat tönöstä kun hra oli laittamassa ruokaa itselleen otti sen verran kaaliin että ei voinnu ees selittää missä hra oli maleksinut.
Siit tuli iso riita ukko otti ja löi (hänen mukaansa vain läppäsi) minua se oli mulle se viimeinen pisara sen jälkeen alko pyytelemään anteeksi itku silmässä raivosin että ota paskas jä häivy heitin sen kamat rappukäytävään.
Sen jälkeen se häipy ja en ole katunut päivääkään päinvastoin olen onnellisempi yksin kun tollasen kanssa joka pettää (milloin kamu tarvitsi apua ja milloin oltiin kamun kanssa muuttamassa klo 12 yöllä) ja on koko aika jättämässä (hän oli menossa aina riidan yhteydessä omaan maahansa)
Ruikuttanut on takaisin mutta kun ei ole rakkautta ei ole mitään sympatiaa tollasta "miestä" kohtaan SITÄ NIITÄT MITÄ KYLVÄT.
Mun ukkoni henkisesti sairas minun olis pitänyt ottaa ja hävittää kaikki minun naispuoliset kaverit (kun ne vaikutti hänen mielestään mun ajattelu kykyyn) EN LÄHTENYT SIIHEN sanoin näin sanasta sanaan MIEHET TULEE MIEHET MENEE MUTTA HYVÄT YSTÄVÄT ON AINA SINUA TUKEMASSA NE EI HÄIVY MIHINKÄÄN. :-D - hahah voi v...
Olette kyllä todella lapsellisia muijia. Siis jokainen mies aivan varmasti tiirailee naisia, parempi se nyt salaa on tiirailla, kuin toljottaa suu auki kun joku idiootti. Se on vaan miesten tapa. Ihan suomalaiset miehetkin tiirailee, se on yleistä kaikilla maan mieheillä.
Hyvät naiset, kyllä teidänkin perseitä joku varattu mies tiirailee. Sairaalloista mustasukkaisuutta, jos noin tyhmästä asiasta mustis.
- Tätä paskaa
Suomessakin tulevaisuudessa riittää:
http://uutiset.msn.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Vanhemmat tuomittiin tyttären poikaystävän murhasta Ruotsissa/1135267573475- naurettavaa touhua
No jo on moista pelleilyä, mikäli toivotaan tai jopa vaaditaan poistamaan vastakkaista sukupuolta olevat fb-kaverit. Miten joku voi suostua moiseen? Jos toiseen ei luota, mitä järkeä yhdessäolossa on? Pettää voi vaikka kauppareissulla, jos sitä haluaa. Typerää!!
- Kaikkea kanssa
Vieraitten naisten vilkuilu on miehen ja Jumalan välinen asia eikä kuulu vaimolle? Onko hullumpaa kuultu.
No, kai Facebook on sitten sinun ja Jumalan välinen asia, eikä siten kuulu miehellesi...
Teillä on ilmeisesti arki astunut parisuhteeseen eikä paluuta ole. - KIRPPIS..
JUOKSE POIS JA ÄKKIÅ.
- suolpähkinä
Olkoon trolli, mutta kyllähän tämän tiesit kun alotit.
Myös me suomalaiset miehet osaamme olla paskoja,
mutta jumalaa emme siihen sotke =/ - Been there done that
Hi! Mitäs tähän muuta sanoisin kun itse olen moisen käynnyt läpi itse otin ja hain avioeroa kun en jaksanut enään kun aina oli joku muu ämmä mielessä (kamujen kanssa ukona seuraavaan aamuun asti) ukolla kun piti mennä kännyn kanssa partsille kun puhelin soi. ( en osaa Arabiaa)
Hän sanoi että hän saa akan kun akan jos hän haluaa (sanoin no ala mennä sitten mitäs sä tääl sitten teet) sit se menikin siihen että JOS hän haluaa ja aina se hemmetin USKONTO!!!
Kun olen Muslimi niin kävelen vetten päällä jos Jumala niin haluaa tätä maillia suurinpiirtein tuli kerran juttua useammista vaimoista sanoin että sori mut eikös se siellä koraanissa lue että miehen täytyy kysyä vaimolta et saako hän ottaa toisen vaimon.
Vastaus: Joo mut se ei koske sua kun et ole MUSLIMI olit et jaa mikäs mä olen sitten jos en oo sun vaimos en sannu vastausta et jos et ole MUSLIMI ei sulla ole oikeuksia.
Kun Muslimin kanssa menet naimisiin varaudu siihen että on paljon tekosyitä miksi ei voi jotain tehdä tai miksi juuri näin pitää se tehdä itse en kestänyt enään joten sen jälkeen kun tappelin ukon kanssa puhelimessa viimeisen kerran hän sanoi hyvää elämää sulle.
Se oli sitten siinä se oli sitten hyvää elämää (jatkuvaa DRAAMAA) sen jälkeen hain seuraavana päivänä avioeroa olin naimisissa 3vuotta ja sekin oli liian kauan voin sanoa sinulle että joskus seinä tulee vastaan kysymys on minkä arvoisena itseäsi pidät?
Toi sinun tilanne menee siihen että vaimo kotona ja toinen nainen ulkopuolella joten älä anna periksi on niitä hyviäkin miehiä ilman tollasta.
Think my dear friend what are u worth? - Pidä rajasi
Varmaan aika tyypillistä muslimimiehen käytöstä, mutta on sitä saatu suomalaisiltakin. Niistä suhteista on vaan puuttunut se komea mies ja alun imartelu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958