Olen ollut mieheni kanssa nytten 2 vuotta yhdessä. Tämän vuoden alusta asti on tuntunut, että mies on aina vain töissä jopa viikonloppuja joten aikaa minulle ei kauheasti ole ollut.
Olen tässä nyt kuukauden ajan ollut hieman mustasukkainen. Mies jättänyt minut yksin ja lähtenyt itse baariin ryyppäämään kavereittensa kanssa. No tässä viimeviikolla eräs ystäväni näki miehen läheisissä tunnelmissa yhden bruneten kanssa tanssimassa vaahtobileissä sekä istuskelivat kahdestaan.
Ystäväni mielestä se näytti hieman siltä, että mies olisi hieman jäänyt kiinni tekosistaan. Mies ei ikinä vastaa baarissa ollessaan minulle vaikka soittaisin miljoona kertaa. Noh minä sitten sanoin naamoitusten, että olit flirttaillu jonkun naisen kanssa ja tanssinutkin. Hän myönsi ainoastaan tanssimisen (okei ihan ymmärrettävää jos toi on totta).
Noh tiedän miehen fb:n salasanan joten kävin lukemassa eilen iltana mitä siellä oltiin chattailtu. Hän oli lisännyt uuden tytön kaverikseen ja poistanut sen ilmoituksen että uusi kaveri. Ja alkanut tälle juttelemaan kaikkea suorastaan flirttailemaan. Luultavasti tämä oli tuo brunette. Ajattelin et huh eikai noi vielä niin pahoja viestejä ole, mutta sitten menin uudestaan seuraavana iltana katsomaan mitä siellä oltiin juteltu. Siellä oli kaikkea et milloin oot töissä ja silmän iskuja ja puhetta jostain mökistä mis on kiva pitää juhlia ja mies oli kirjotellu myös kaikkea et tulisitko tänne viereeni nukkumaan voin hommata kyydin ja kaikkea. Ja lopuksi mies oli sanonut että lähtee nukkumaan, mutta jos ei saa unta niin lähettelee tekstareita ja soittelee tuolle tytölle.
Ihme ja kumma on että olen yrittänyt miestäni saada soittelemaan minulle ja tekstailemaan minullekkin joskus. Tuntuu että minä olen se joka ottaa aina yhteyttä.
Noh hieman suutahdin tuosta ja soitin yöllä miehelleni että miksi flirttailet muitten naisten kanssa hän kielti sen ja sanoi että nyt nukkuu ja ei enään vastannut puheluihini.
Hän on tulossa luultavasti tänä iltana meille. En tiedä miten pitäisi suhtautua. Olla normaalisti niinkuin en olisi tietoinen tuosta, että mieheni aloittaa aina keskustelemaan ja flirttailemaan tuon tytön kanssa. Vai pitäisikö asia ottaa puheeksi kunnolla, että onko se jo sattunut pettämään minua vai ei.
Pelkään että mies vain suuttuu ja sanooo että ei ole mtn ja kertoo rakastavansa minua vaikka onkin uusi nainen kiikarissa ja sitten lopulta pettää minua ja jättää. Rakastan miestäni ja en halua jättää häntä.
Epätoivoisessa tilanteessa?
14
530
Vastaukset
- 20+5
Niin ja lisään tuohon vielä, että miehellä kyllä näkyy profiilissa, että on parisuhteessa kanssani. Ja silti yksi toinenkin tyttö oli kirjoitellu, että pokasitko baarista seuraa? Mitä ihmeen sinkkuelämää se oikesti elää. Kai ne osaa lukea sen, että lukee ihan selkeästi parisuhteessa henkilön * kanssa.
- ....................
Muakin ihmetyttää se että miksi sitä statusta ei voi päivittää sinkuksi, vaan jotkut roikuttaa sitä parisuhteessa tilaa vaikka ovat selkeästi eronneet esim. viettävät viikonloput ym. vapaa-ajan erikseen.
- 20+5
Tuollaista en ole huomannut ennemmin sitä on tullut nähtyä, että profiilissa lukee sinkku vaikka onkin varattu.
Mutta mitä ihmettä teen nyt tuon mieheni kanssa? Tuntuu, että olen aika epätoivoisessa tilanteessa. Voiko tuo olla vain jotain hetken huumaa? Sain sellaisen kuvan niistä viesteistä, että aikovat tavatakkin.- ...............
Jos se kakkosnainen on vaikka varattu itsekin...
- Oma-arvontunto
Nosta vaan kissa pöydälle. Et sinä mitään sillä voita, ettet uskalla ottaa asiaa puheeksi. Älä anna kohdella itseäsi noin. Sinä itse määrittelet sen, kuinka sinua kohdellaan. Ja tuo ei ole oikein. Jos hän lähtee ja teille tulee ero, niin hän ei ole arvoisesi ja löydät kyllä sellaisen miehen rinnallesi, joka on.
Eipä sinun ole mitään järkeä niellä kaikkea miten hän sinua kohtelee, teet vaan itsesi onnettomaksi. Jos hän on mennäkseen, niin anna mennä, mutta älä anna hänen kusettaa sinua enää. - 20+5
Hän nyt myönsi, että on tekstaillut ja että hänellä on siitä huono omatunto. Hän sanoo ettei tiedä mitä tehdä. Hän rakastaa minua ja tahtoo olla kanssani, mutta silti hän haluaa tulla ja mennä niinkuin itse haluaa ja olla sinkku. Hän edelleen flirttailee tuon tytön kanssa. Ja minulle sanoo että ei tiedä mitä tehdä.
Hän siis on mietintä vaiheessa... Hän ei kuulemman halua sitoutua näin nuorena vielä. Olen aivan maassa tässäkö se kaikki nyt on. Heitetään vaan vanha pihalle ku tuli uusia tuntemuksia.- Sulla on raskasta
Tämä ei kuulosta kivalle ja sitä on vaikea hyväksyä: hän ei välitä sinusta tarpeeksi. Hän ei rakasta, hän ehkä tykkää. Hän ei arvosta sinua sen vertaa. Hän ei kunnioita sinua.
Seikkailut ovat piristäviä, luovat sitä ihastuksen ja rakastumisen huumaa. Teillä sitä ei enää ole, olette vakiintuneita. Vaikka hän jäisikin, hän hakisi silti sitä huumaa joskus jatkossakin.
Voit hyväksyä kumppaniltasi nuo toiset naiset, tai olla hyväksymättä. Raskasta se joka tapauksessa tulee olemaan. Kun toinen rakastaa paljon vähemmän kuin toinen, se tietää ongelmia. Pelkän tottumuksen vuoksi ei kannata jatkaa suhdetta.
Petetyksi tuleminen on rankka kokemus. Yksi elämän pahimpia kriisejä. On huono, mitätön, kaiken maailman pahat tunteet valtaavat mielen. Ei voi ymmärtää, miksi toinen kohtelee niin huonosti. Että toinen olikin jotain ihan muuta kuin minä häntä on pitänyt. Rakastatko sitä mielikuvaasi hänestä, vai häntä sellaisena miksi hän paljastui, virheineen? Siinäpä miettimistä. - minä tiesin
moi. Joskus aikoja sitten olin suhteessa jossa kaikki oli hyvin kunnes sain tietää totuuden. Mies kävi kanssa paljon bilettämässä työporukassa ja joskus tuli vasta aamulla. Kuitenkin luotin ja luotin koska muuten meillä oli tosi ihanaa. Kerran sitten mies ilmotti että lähtee festareille, mulla oli duunia viikonloppu. Järkkäsin vapaata ja ilmotin että lähden mukaan, meillä oli ihan kivaa mutta muistan vieläkin miten mieheni ällistyi kun ilmotin että lähden mukaan. Seuraavan kerran hän kertoi lähtevänsä duuniporukan kanssa viettämään uimaranta päivää, se oli minun synttäripäivä. Tuli yö ja aamuyö eikä häntä kuulunut. Minulle tuli joku kumma vaisto, hyppäsin autoon ja ajoin erääseen puistoon ja kas kas, siellä oli mieheni duunikaveri naisen kanssa. nainen itki ja mie lohdutti. Menin paikalle ja kysyin ett lähetkö nyt kotiin. Hän sanoi En lähde. Hyppäsin autoon menin kotiin pakkasin kassin ja häivyin ystäväni luo. Olin kaksi viikkoa poissa. Mies ei tiennyt missä olin enkä vastannut puheluihin, ystäväni ei kertonut myöskään kun mies kyseli. 2vkon kuluttua hän toi töihin rakkauskirjeen jossa aneli minua takaisin. menin. Meni noin 2kk hyvin sitten alkoi taas poissaolot, kysyin mitä hän haluaa. Meillä oli hää suunitelmat menossa ja kutsut jo ostettu onneksi ei lähetetty. Kolme kuukautta hän vastasi vain en tiedä. Kerran saunassa kysin taas, hän sanoi ettei tiedä. Silloin sanoin : jonkun on tiedettävä ja nyt minä tiedän. Muutin pois. Hän aneli minua takaisin viikkoja ellei kuukausia. Kerran näki minut ulkona toisen miehen kanssa ja tuli ja kumautti nyrkillä seuralaistani. Siitä on aikaa noin 17v ja edelleen hän lähettää meiliä ja ehdottelee tapaamisia.Nykyään hän on naimisissa ja on kaksi lasta. Kerran kertoi minulle että kun vaimo oli synnyttämässä hän makasi 5 eri naisen kanssa samana päivänä.VIIDEN. Kiitän onneani että älysin lähteä. Suhteemme alussa hän sanoi että jos haluaisi pettää minua niin ei jäisi ikinä kiinni, mutta niin vaan jäi. Luoja yksin tietää kuinka paljo hän lopulta minua petti, varmasti paljon. Pässistä ei saa lintukoiraa. Jos ei miehesi tiedä niin tiedä sinä. Ehkä se herättää hänet miettimään. Ainakin säilytät itsekunnioituksesi ja arvostuksen etkä joudu rypemään siinä paskassa mikä on edessä jos hän valitseekin sen toisen. Silloin kun mieheni alkoi sitten surustelemaan sen duunikaverinsa kanssa niin hän halusi että meillä olisi ollut seksi suhde...osat vaan olis vaihtuneen. Että tällasta. Ymmärrän hyvin tuskasi.
- jep jep jep
Se oli sitten siinä.
" Hän ei kuulemman halua sitoutua näin nuorena vielä."
Laitat välittömästi suhteen poikki.
" Heitetään vaan vanha pihalle ku tuli uusia tuntemuksia."
Ole tyytyväinen kun asia selkisi kuitenkin "jo" kahden vuoden jälkeen.
- 20+5
Joo juuri sellaista on ollut, että hän on lähtenyt baariin ja tullut kotia vasta joskus 5 aikaan jos silloinkaan. Nyt juhannuksena ajattelin lähteä mukaan heidän kanssa baariin. Minua ei huomioitu ollenkaan joten jäin heille taas yksin. Hänen porukatkin ihmetteli sitä, että oikein omakotitalo tyhjänä ja kaikkee ja silti pitää just juhannuksena lähteä baarissa käymään. Noh olin koko yön valveilla siihen asti kunnes odotin hänen palaavan takaisin. Ajattelin, että nyt riittää aion sanoa suorat sanat. Hän tuli aamulla kello seitsemän sisälle kahden kaverinsa kanssa kännissä. Silloin ajattelin, että jaa eivät tainneet naisia saada kun piti tänne kaverille tulla nukkumaan. Joten olin tietyllä tapaa helpottunut.
Toinen hänen kavereistaan tuli nukkumaan minun viereeni, kun halusi vain nopesti nukkumaan, joten mies meni ja levitti laverin ja nukkui toisen kaverinsa kanssa siinä.
Heräsimme kolmelta päivällä. Koko päivänä emme puhuneet yhtään mitään hän ei ottanut ollenkaan kontaktia vaan oli kavereittensa kanssa. Minä sitten istuskelin ja olin hänen perheensä kanssa ja hänen veljensä tyttöystävän kanssa. Illalla kun kaikki olivat lähteneet niin hän oli taas normaali oma itsensä? En tajua yhtään.
Olen hänen antanut mennä ja tulla ja silti pitäisi olla enemmän vapautta? Tänään juttelimme pikaisesti, kun hän pääsi kotia joskus 23 jälkeen. Kertoi olleensa laittamassa autoa, jonka teko jäi vieläkin kesken. Mutta alkoi epäilyttää jos hän olikin tuon tytön kanssa? En kyllä ihan hirveesti usko siihen vielä, että noin nopesti olisi jo tavanneet, sillä tuo tyttö oli luultavasti pääsi klo 21 töistä ja täältä sinne missä se tyttö on niin on kuitenkin aika pitkä matka. Ja tyttö oli ollut fbssä online illalla, kun kaverini kertoi. Joten tuskin he olisivat koneella datailleet? - tinka_tiger
Melko tutulta kuulostaa kiemuroineen. Pää ylös ja ukko ulos. Kyllä sä löydät sellaisenkin jolle sä olet kaikki kaikessa. :-)
Lyhyt kommentti, mutta koettu ja nähty. Eletty ja tehty. Jälkeenpäin olen ollut itselleni kiitollinen omista päätöksitä jättää taakse, se mikä ei hyvälle tunnu. - kokemuksia monenlais
Yritä ymmärtää, ettet merkitse tuolle miehelle sitä, mitä sinun pitäisi merkitä. Mieti vaikka vuosi eteenpäin elämääsi; jos nyt lähdet tuosta suhteesta, kiität itseäsi jälkeenpäin. Ensi kesänä saatat huokaista suuresta helpotuksesta, ettet ole jumittamassa samassa tilanteessa. Ja muista tämä: jos mies haluaa oikeasti sinut, se näkee vaivaa eteesi ja tekee kaikkensa saadakseen sinut takaisin. Jos ei - asiahan tulisi sitten erittäin selväksi.
Aloita nyt oma elämäsi arvostaen itseäsi, silloin vastaan tulee ihmisiä, jotka arvostavat sinua. Kuulostaa helpolta, käytännössä hankalaa mutta palkitsevaa.
Hyvä elämäntarina oli tuossa yllä. Esimerkillinen tapaus itsensä kunnioittamisesta.
Ja muista tämäkin; vaikka teillä olisi kuinka ihanaa, se ei ole mitään niin ainutkertaista (valitettavasti), että jokin suurempi voima voisi korjata epäkohdat. Se voima voi lähteä vain ihmisestä itsestään. - oldgeezer
Voisin sivusta muutamaa vastaavaa suhdetta seuranneena sanoa että ero tulee jossain vaiheessa... aina. Hyväksyt menot tai sitten et. Ehkä kannattaa pistää nykyinen ukko pakettiin ja roskiin. Itkeä itkut ja parin viikon päästä sitten alkaa katselemaan maailmaa uusilla silmillä. Sanotaan kuitenkin viikon kun on kesä. Turha sitä on kesää enempää pilata. Voimia sinulle ja etenkin rohkeutta ottaa oman elämän ohjat käsiin.
- xfgh
Jätä mies heti paikalla ja etsi sellainen, joka sinusta välittää. HETI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948