Erittäin hieno suomalainen shampoo

Entinen pörröpää

Hei kaikki. Minä olen jo kauan kärsinyt hiuspohjan kutiamisesta ja hiustenlähdöstä. Aina olen käyttänyt vain kampaamon tuotteita mutta nyt kun olen paljon lukenut vanhoja keskustelupalstoja niin monen suosittelevat tälläisiin ongelmiin silikonittomia hiustuotteita kuten XZ ja Erittäin hieno suomalainen tuotteita. Onko kenelläkään samankaltaisia kokemuksia ja mahdollisesti löytnyt näistä apu. Puutostilasta ja kilpirauhasista tämä hiustenlähtö ei johdu, se on jo todettu. Kiitos!

17

13542

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinkku flicka

      mulla toimii herkälle hiuspohjalle parhaiten LV shampoo hoitis. kokeilla kantsii, kampaamo tuotteista en oo omaani löytänyt. ja rahatkin säästyy.

    • raaps raaps ...

      kutina (ja hiustenlähtö/hilse) usein viittaa hiuspohjan hiivasieneen, ja siihen tehoaa apteekin Nizoral-shampoo ohjeen mukaan käytettynä.

    • Mä ainakin käyn kampaamos pesämäs hiukset joka ilta kampaamo-tuotteilla kun vaari on töissä siel niin se pesee mun hiukset:D Mut jos et vaiha niin pian oot ilman hiuksii :D

    • suomalainen on paras

      Itse olen kokeillut lähes kaikki kampaamo- ja markettimerkit läpi ja sen voin nyt todeta, että erittäin hienoa suomalaista shampoota ei voita mikään. Eli juuri sitä sinisessä pullossa olevaa. Pois siitä en enää vaihda, nyt hiukset voivat taas hyvin ja ovat ihanan pehmeät sekä ilmavat.

    • Hipsutin_

      Älä vaan koske tohon Erittäin hienoon suomalaiseen. En siis väitä, että aina kävis niin, mutta mulla rupes ton shampoon ja hoitoaineen käytön yhteydessä lähtemään aivan törkee määrä hiuksia.

    • bad hair day

      Osta Cutrinin Bio original. Maksaa yli kympin. Riittoisa, eikä pää kutise. Kokemusta on, käytössä itselläni. Unohda muut shampoot.

    • kokeillut

      Kokemusta on noista XZ:n ja Erittäin hieno suomalaisen tuotteista, ja voin suositella lämpimästi niitä myös sinulle. Niistä löytyy sinullekkin sopiva shampoo ja hoittis.

      Olen ostanut vain syväpuhdistavaa shampoota kampaamosta saadakseni harvoin käyttämäni hiuskiinteet pois.

    • Entinen pörröpää

      Kiitos kaikille asiallisista vastauksista :)

    • EräsKokenut

      Sarjan shampoo sopii mainiosti, jos ei ole erityisiä ongelmia hiusten tai päänahan kanssa. Itse käytän erittäin hienoa (sininen pullo) lähinnä kesäisin etenkin siksi, kun se syväpuhdistaa pois silikonit ym. mömmöt. Hiukista tulee todella puhtaat. Hoitoainetta (valkoinen pullo) käytän ympäri vuoden, koska se on todella miellyttävä käyttää. Kevyt ja hyväntuoksuinen, eikä jätä hiuksia limaiseksi.

    • jghdfgfsfd

      Tämäkin on vanha keskustelu. Itse en ole käyttänyt mitään tavanomaisia sampoita vuosikausiin. Minulla on kosketusallergioita, ja kaikki allergiat tuskin ovat edes tiedossa. Eli sampoossa, jossa on pitkä lista tavaraa tuoteselosteessa, on todennäköisesti myös ainesosia, joille ihminen (aloittaja, minä) on saattanut herkistyä. Siinä on sekin puoli, että rikkonainen iho itsessään altistaa allergioille, koska kemikaalit pääsevät suoraan ihon pinnan alle. Ja kutina altistaa raapimiselle, raapiminen ihorikolle ja ihorikko allergioille, kun siihen lätkäistään lukuisi vahvoja kemikaaleja päälle.

      Olen eri mieltä siitä, että kutina tai hilse olisi aina hiivan syytä. Ei ole. Itse pääsin päänahan ongelmistani lopettamalla sitä ärsyttävien hiustuotteiden käytön. Atoopikon iho ja myös päänahka kutiaa ja hilseilee helposti. Atoopikko on myös herkästi allerginen. Myös tosi luomutuotteissa on hilseeseen hyvin auttavia tuotteita. Nizoralissa on säilöntäaineita, joille olen allerginen.

      Hiukset kannatta totuttaa vähän pidempään pesuväliin. Sekin vähentää päänahan oireilua. Alkuun luomuvaihtoehdot saattavat lisätä oireilua (eräänlainen ihon puhdistusreaktio), mutta se menee ohi.

      • Exhilsepää

        Kampaamot ja apteekit myy Simin system4 tuotteita, joissa ei ole haju, väri ja säilöntäaineita, sopivat ainakin mulle ja mulla on psoriasis päänahassa.
        Mikä parasta se on täysin suomalainen tuote, tehdään Tampereella.


    • Itselläni on myös ongelmia hiuksien lähdön kanssa mutta olen löytänyt oikeastaan kaksi shamppoota hoitoainetta jotka ovat toimineet hiuksieni kanssa paremmin kuin muut ja hiusten lähtö on hieman rauhoittunut... Sunsilkin punainen shamppoo & hoitoaine ja XZ cafe vanilla shamppoo & hoitoaine hoitosuihke ^^

    • CutrinSENSITIVE

      nää cutrin senistivet on ihania <3 https://www.bellando.fi/tuotemerkit/cutrin-sensitive.html
      CUTRIN SENSITIVE -perhe on ensimmäinen kampaamosarja, jolle on myönnetty Allergiatunnus. Se on hellävarainen hiustuote niin iholle, hiuksille kuin hengitysteillekin. Sarja ei sisällä hajusteita, parabeeneja, väriaineita tai silikoniöljyjä. <3

      • Tukkahyvin

        Vanha isäni käytti aina Erittäin hienoa tervashampoota kutiavan päänahan vuoksi. Kokeiltuani olen sittemmin siirtynyt itsekin siihen, on hyvä ja kampaamotuotteisiin verrattuna "ilmainen". Jotenkin taittaa valoakin niin, että hiukset pesupäivänä näyttävät vähän kuin värihuuhdelluilta. Nenääni hyvän tuoksuinenkin, kaikki eivät tykkää.


    • Anonyymi

      Minulla on psoriasis. Erittäin hieno schampoo on ainoa schampoo mitä voin käyttää. Muut aiheittavat kutittamista.

    • Anonyymi

      Erittäin hieno suomalainen Hellä shampoo ja Hellä hoitoaine sopisivat sinulle,kokeile.

    • Anonyymi

      erittäin hieno shampoo on tehtaalla muutettu nyt erittäin huonoksi shampooksi , ei se vaahtoa enää yhtään, lopetan tämän tuotteeen käytön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3080
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      8
      2117
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      113
      1739
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1066
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      966
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      754
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      697
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      645
    Aihe