Jeesus opetti rakastamaan. Kuinka jehovan todistajat rakastavat?
Käsitykseni mukaan vt-seura ja rivitodistajat eivät rakasta ihmisiä pyyteettömästi ja aidosti. He kyllä rakkauspommittavat kun menet uutena tilaisuuksiin. Ovat kiinnostuneita paljonkin sinusta. Tuo kaikki on vain esitystä jonka päämäärä on saada ihminen uskomaan että tässäpä on hyvää porukkaa ja seurakunta. Totuus on toinen.
Jos he todella rakastaisivat ihmisiä, he eivät hylkäisi seurakunnasta eroavaa läheistään. Jos he todella rakastaisivat, he eivät valehtelisi niin paljon. Vartiotornissa sanottiin kerran, että he eivät laita ketään valitsemaan uskon ja perheen väliltä. Ja nimenomaan juuri tuota todistajat tekevät. Sekö on rakkautta? Ei todellakaan ole.
Jehovan todistajien "rakkaus" kestää juuri niin kauan kuin ihminen on potentiaalinen käännytettävä seurakuntaan tai niin kauan kun ihminen uskoo samoin. Sen jälkeen ihminen on heille mitätön ja paha maailmallinen jota pitää karttaa.
Kaiken lisäksi todistajat valehtelevat ja pyrkivät hämäämään erittäin paljon kun puhe on seurasta ja sen tavoista ja opeista.
Todistajien "rakkaus" ei ole aitoa
18
104
Vastaukset
- HI-hiih-LOL
Juurikaan näin ei olekaan.
- oikeassa olet
Olet harvinaisen oikeassa, jt-porukan rakkaus ei ole aitoa niin kuin ei mikään muukaan asia heillä.
- aito raakkaus
Jeesus opetti rakastamaan. Kuinka "uskovat" rakastavat?
Käsitykseni mukaan "uskovat" eivät rakasta ihmisiä pyyteettömästi ja aidosti. He kyllä rakkauspommittavat kun menet uutena tilaisuuksiin. Ovat kiinnostuneita paljonkin sinusta. Tuo kaikki on vain esitystä jonka päämäärä on saada ihminen uskomaan että tässäpä on hyvää porukkaa ja seurakunta. Totuus on toinen.
Jos he todella rakastaisivat ihmisiä, he eivät hylkäisi seurakunnasta eroavaa läheistään. Jos he todella rakastaisivat, he eivät valehtelisi niin paljon. "Ristissä" sanottiin kerran, että he eivät laita ketään valitsemaan uskon ja perheen väliltä. Ja nimenomaan juuri tuota todistajat tekevät. Sekö on rakkautta? Ei todellakaan ole.
"uskovien" "rakkaus" kestää juuri niin kauan kuin ihminen on potentiaalinen käännytettävä seurakuntaan tai niin kauan kun ihminen uskoo samoin. Sen jälkeen ihminen on heille mitätön ja paha maailmallinen jota pitää karttaa.
Kaiken lisäksi uskikset valehtelevat ja pyrkivät hämäämään erittäin paljon kun puhe on srk;sta ja sen tavoista ja opeista.- 79puy
ja tuolla kaikella sait häivytettyä kauniisti yhteyden vt-seuraan. kätevää
- vatsalause
79puy kirjoitti:
ja tuolla kaikella sait häivytettyä kauniisti yhteyden vt-seuraan. kätevää
Netissä oppii käyttämään kirjoittajan omaa matskua häntä itseään vastaa..
-hyvät opettajat täällä...ja lähellä....vs...
- uskiskammoinen
"Ristin" todistajat on huijareita.
- Ristin tie
Stauros, paalu vai risti -- Vartiotorni-seura ja Kristinusko
http://www.kotiposti.net/~raamattu/jt/oppi/risti/
- - helel -
Kenenkään rakkaus ei ole aitoa. Se on aina riippuvaista jostain tai joistain asioista.
Tämä lieneekin elämän rankkoja tosiasioita, eli hyäksyä niin oma kuin muidenkin ihmisten rajallinen kyky kestää ja hyväksyä erilaisia asioita.
Entiselle todistajalle se voi olla todella kova pala jos on joskus erehtynyt kuvittelemaan liian suuria.- hehel-jeppuloiden pu
vai ei ole aitoa. minäkin itken joka päivä koska yhdellä ihmisellä on vaikeaa. niin se tuskansa minua vaivaa. ja jeppulat ne hylkää vaikka lapsensa jos se ei usko enää samoin. TODELLA PERKELEELLINEN TAPA JA KAUKANA HYVIN KAUKANA RAKKAUDESTA!!!
- - helel -
hehel-jeppuloiden pu kirjoitti:
vai ei ole aitoa. minäkin itken joka päivä koska yhdellä ihmisellä on vaikeaa. niin se tuskansa minua vaivaa. ja jeppulat ne hylkää vaikka lapsensa jos se ei usko enää samoin. TODELLA PERKELEELLINEN TAPA JA KAUKANA HYVIN KAUKANA RAKKAUDESTA!!!
Monet todistajat eivät hylkää lapsiaan vartiotornin jutuista huolimatta. Onneksi.
- Sanity in vanity
- helel - kirjoitti:
Monet todistajat eivät hylkää lapsiaan vartiotornin jutuista huolimatta. Onneksi.
"Monet todistajat eivät hylkää lapsiaan vartiotornin jutuista huolimatta. Onneksi. "
Tämä on todellakin hyvä asia. Luulisin että nykyisessä sekulaarisessa yhteiskunnassa yhä useampi on karttamatta, vaikka siihen painostetaankin.
- Rakkaus on ehdotonta
"Kenenkään rakkaus ei ole aitoa. Se on aina riippuvaista jostain tai joistain asioista."
Totta kai, toisilla vaan enemmän kuin toisilla. Mielestäni esim. hyvä vanhempi ei KOSKAAN hylkää lastaan. Ei yhtään mistään syystä.- - helel -
Jos lapsesi jahtaa sinua kirveen kanssa, voi olla että joudut hakeutumaan suojaan ja karttamaan häntä.
- liarsliars
Kokemukseni mukaan
ketkään ihmiset
eivät rakasta ihmisiä pyyteettömästi ja aidosti.
Aina on takana joku hyötymismotiivi.
Toivotaaan toiselta osapuolelta ihailua ja muuta... - Mitä helevettiä
"ketkään ihmiset
eivät rakasta ihmisiä pyyteettömästi ja aidosti."
Ei pidä paikkansa. Ei ainakaan minun kohdallani.- märkäkorva?
Valehtelet -tai sitten sinulle ei ole asia vielä kirkastunut..
vanhempana sen jo tietää, eikä usko ......"rakkauteen"
- ai laav juu....
Aitoa rakkautta...
"ylipäätään hengissä.
Mies löi häntä ensin viidakkoveitsellä päähän, sitten pienellä veitsellä käteen, heitti sen jälkeen lattialle ja potki häntä.
Nainen sai vakavia vammoja kasvoihinsa, silmänpohjan murtuman, päälaelle 10- ja 5-senttiset haavat, olkapäähän syvän ja leveän viiltohaavan, yhdestä sormesta lähti kynsi ja yksi sormi katkesi.
Hakkaaja uhkasi tappaa naisen.
Mitään syytä väkivallan käyttöön ei tullut selville.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/lahihoitaja-hakkasi-nettitreffeille-tulleen-naisen-viidakkoveitsella/art-1288400281034.html - - helel -
Mutta uskonnon vuoksi karttaminen ei tietenkään ole oikea syy.
Ja sitä paitsi, kaikki me olemme epätäydellisiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897