Parhaan kaverini puoliso petti. Ihan ekaks tuli mieleen ettei olis kyllä hänestä koskaan uskonu että tekis niin. Mutta kun juteltiin tän kaverini kanssa hän paljasti että puolisonsa on ollu masentunut ja yhdessä mietittiin että olisko sillä ollu jotain vaikutusta tuohon tekoon?
Voisko olla vaikutusta
10
163
Vastaukset
- Hyvä havainto
Luultavasti aiheutti koko eron. Aika usein eron syynä on juuri masennus, jota toinen ei ole huomannut ja välittänyt. Kurjaa nähdä näitä eroja, kun se olisi hoitunut lääkärin avulla kuntoon.
- Pysyvä sinkkumies
En sanonut että he erosivat, vaan että puoliso petti.
Keskustelevat syistä mikä johti tuohon ja puoliso sanoi ettei ikinä muuten sitä olis tehnyt jollei olis ollut masentunut. Puoliso kuulema muuttui siten ettei kestänyt perhettä lähellään. Oli ärtynyt ja halusi olla vaan itsekseen. Mitään erikoista ei ennen tuota ollut tapahtunut. Töitä oli paljon koska on esimiesasemassa eli voihan olla myös uupumuksen kautta tullut masennus.
Nyt puoliso häpeää tekoaan, näin kaverini kertoo.
Toivon kyllä että saavat asiat selviksi koska heillä on ollut hyvä liitto, olemme olleet kavereita koko heidän liittonsa ajan. Olen nähnyt että homma on toiminut, paitsi nyt tämä järkytys- tyttö -80
Mun mies oli masentunut ja ei hakenut apua vaikka yritin siitä hänelle puhua. En tiedä oliko pettäminen seurausta tuosta pahasta, uupuneesta olosta mutta voihan se olla. Kun ei enään oikein jaksa arkea eikä kuitenkaan ole valmis ottamaan apua vastaan. Ihminen tekee kaikenlaista omalle itselleen epätyypillistä masentuneena.
- Läheltä katsottu
Samaa mieltä tuon tyttö-80:n kanssa. Ihminen tekee kaikenlaista epätyypillistä masentuneena, eikä oikein ymmärrä itsekkään miksi niin toimii. Käyttäytyy myös epätyypillisesti lähimmäisiään kohtaan ja kokee jossain määrin ainakin, tai ainakin jossain vaiheessa siitä huonoa omaatuntoa.
- masentaa ja panettaa
Vai meinaatte laittaa masiksen piikkiin pettämisen... voi voi, mua masentaa, taidanpa tappaa naapurin,,,, masentuneenahan tekee kaikkea epätyypillistä. masentaa, taidanpa antaa p e r s e t t ä postinjakajalle. kato ku masentunu saa tehä kaikkee epätypoo. v i t t u te ootte typeriä, s a a t a n a !!!!
- Hulluja on monenlais
Kuka se tässä sanoi että kun masentuu niin SAA tehdä kaikenlaista?
Mietittiin vain että olisiko se osasyy, asiantuntijoiden (et sinä) eli psykiatrin mukaan näin juuri voi olla, on hyvin todennäköistä, että masentunut ihminen tekee itselleen epätyypillisiä ratkaisuja.
Mitä sä vouhkaat? Onko sulla joku ongelma, tai tarvinneeko tuota edes kysyä...
- pah ja pöh
Masentuneella ja pettävällä puolisolla ei tee mitään.
- neuvoja.
Masentunut ihminen menettää yleensä seksuaalisen halunsa, joten ylimääräiset panot eivät tule edes mieleen. Jokin muu syy siinä on kuin masennus.
- MasisMaijuli
Jep, ainakin itsellä meni näin ; töissä stressiä (myös esimiesasemassa) ja jonkinlaista ikäkriisin tynkää niin, että uupumus ja lievä masennus vaivasi työpaikkalääkärin mukaan. Ei kiinnostanut oma eikä etenkään vieraat miehet.
Ehkä olen ilkeä ja tietämätön näin sanoessani - mutta tuntuu siltä, että ihmiset selittelevät mitä ihmellisempiä tempauksiaan sanomalla olleensa masentuneita.
- Pysyvä sinkkumies
Tiedoksenne ettei tuon kaverini vaimo pettäny seksuaalisesti, vaan henkisesti. Miks kaikki heti olettaa että on ollu panemassa jotain?
Ei oleteta asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14811017
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485403Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414215Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352674Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1011588Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?751445Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396