Voihan rähmä

Loww

Mutta asialla on vielä kääntöpuolensa. Tyydyttymättömissä rasvoissa on nimensä mukaisesti vielä kaksoissidoksissa reaktiopotentiaalia, ja ne reagoivat helposti. Erityisen helposti ne reagoivat ilman hapen kanssa - tuohon kaksoissidokseen sitoutuu happiatomi, ja muodostuu rasvahappoperoksidi. Tätä kutsutaan triviaalinimellä härskiintyminen tai eltaantuminen. Rasvahapoista muodostuu peroksidaation seurauksena vapaita rasvahapporadikaaleja, jotka ovat myrkyllisiä. Mutta jo eltaantuneen rasvan hyvin epämiellyttävä haju on yleensä riittävän voimakas asia varoittamaan, että tämän rasvan parasta ennen -päivämäärä on mennyt ohi. [Rasva toki kelpaa tämän jälkeen mainiosti vaikkapa polttoaineeksi tai biodieselin raaka-aineeksi.] Ja mitä juoksevampi rasva on, sitä enemmän sen rasvahapoissa on kaksoissidoksia ja sitä herkemmin se hapettuu - ja sitä nopeammin se myös härskiintyy. Jääkaappimargariini on nimensä mukaisesti tarkoitettu säilytettäväksi jääkaapissa - se härskiintyy nopeasti huoneenlämmössä.

Tästä syystä meillä oli avomeripurjehduksellamme mukana voita ja juustoa. Ne ovat kovia rasvoja eivätkä ne pilaannu huoneenlämmössä - niitä voi säilyttää paketissaan viikkotolkulla ilman että ne pilaantuvat. Meillä ei ollut jääkaappia käytössä, kiitos sähkövirran rajoitetun saannin, joten jouduimme kiinnittämään säilyvyyteen erityistä huomiota. Useiden juustojen maku itse asiassa vain paranee siitä.

http://takkirauta.blogspot.com/2010/09/suuri-rasvasota-eli-kemiaa.html

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Avomeripurjehduksella huoneenlämpö ei ole ihan 20 C vaan paljon matalampi. Voin säilyttämiseen tällaisissa oloissa käytetään monesti tällaista vehjettä:
      http://itotd.com/articles/215/french-butter-dishes/

      Myös veden haihtumiseen perustuvia voin viilentimiä on ollut. Siinä on sisältä lasitettu saviastia, joka on vedellä täytetyllä asetilla. Astian pinnasta haihtuu vettä ja tuo laskee lämpötilaa hiukan.

      • joku vaan

        Kova eli tyydyttynyt rasva eli voi ei hapetu, pehmeä rasva eli kasvisrasva eli margariinit ja öljyt hapettuvat.

        On ihan turha yrittää väännellä asioita kaikenmaailman uskonnon nimissä keksityillä peitetarinoilla.


    • yks toinen kp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe