Teuvo Hakkarainen kielikurssille = kielimiehiä

teuvoonin

Hyvä ! Saadaan Teuvosta kielimies. Saadan Teuvosta vaikkapa presidentti vai mitä ?

8

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussuf (se sama

      Outoa että joku persu rupeaa opiskelemaan mamujen kieltä, vaikka samalla yrittää kieltää kielenopetuksen Suomen kouluissa.

    • vienotuuli

      Kuinka tuon ottaa....jos olisi mennyt omakustannuksellaan ...arvostaisin kovasti! Kun kaikesta leikataan kuluja, tuollaista en tajua ollenkaan....eikö noinkin hyvillä palkoilla jo pitäisi pärjäiä, ja leikkaukset myös kattamaan eduskunnan kuluja.
      Onkohan mitään saksittu sieltäpäästä?
      Miten kova poru tuli kun Niinistö puuttui k.edustajien leväperäisiin matkustustapoihin ja virkistyskäyttökuluihin. Nyt jatkuu sama hulabaloo!!!

    • kansa kurssittaa

      Juu, Hakkarainen tarvii opetusta, kun vanhan ajan kansakoulukin jäi kesken. Tosin epäilen, että Hakkarainen oppii englanti vaan sen verran, että osaa sanoa päivää ja näkemiin! No, eiköhän se riitä Ilmaisella lomallahan Hakkarainen on!

      Mutta nämä muut kansanedustajat? Eikös siellä ole ihan maisteritasoista porukkaa, mutta englantia ja ruotsia ei osatakaan?
      Ilmainen loma kalliissa hotellissa kalliine sapuskoineen vetää kielikurssille, vaikka kieliä opiskeltu jos jonkinlaisessa koulussa ja opistossa!
      Luulisi että kansanedustaja pystyy itse kustantamaan kielikurssinsa, ellei itse pysty kertaamaan jo oppimaansa!

    • Kyllästynyt.

      Minä olen sitä mieltä, että jos hakee työpaikkaa, tulisi siinä vaadittavat tiedot ja taidot olla jo ENNEN kuin edes hakee. Kansanedustajaksi pääsee kielitaidottomia ihmisiä, joilla ei ole kokemusta politiikasta, ei asianmukaista koulutusta, pahimmassa tapauksessa ei mitään koulutusta.

      Kansanedustajan työ on vastuullista, joten eikö siihen voisi määrätä edes jotain pääsyvaatimuksia? Kun monimutkaisia ja vaikeita asioita ei oikein ymmärretä, käytetään sitä kuuluisaa "maalaisjärkeä", jonka todellinen paikka ei todellakaan ole eduskunnassa. Eduskunnassa kansaa edustavien ihmisten pitäisi olla niitä ns. penaalin terävimpiä kyniä, jotka ihan oikeasti tajuavat mitä tekevät. Valitettavasti jotkut äänestävät eduskuntaan ketä sattuu, toiset ehkä jonkinlaisena mielenosoituksena, toiset ihan tosissaan. Tästä kärsivät sitten kaikki kansalaiset, kun nämä kouluttamattomat, politiikkaa ymmärtämättömät "edustajat" osallistuvat yhteisten asioiden hoitoon.

    • teuvoonin

      Ei koulunkäynti ratkaise edustajan pätevyyttä vaan asenne !
      Hakkaraisessa on asennetta ! Hyvä Teuvo !

    • muistan..

      Ylioppilas Heinäluoma on opetellut italiankieltä siis 100000 eurolla? Kuka maksoi? Ja kyllä oli kallista opiskelua? Mihin hän tarvitsee italiankieltä? Oliskos venäjänkielen opiskelu halvempaa?

    • Jjeeves

      Kielten opiskelu on hyvin edullista työväen- ja kansalaisopistoissa sekä avoimessa yliopistossa. Pääkaupunkiseudulla löytyisi varmasti kellonajaltaan sopivia kursseja kenelle hyvänsä. 100000 eurolla kurssitettaisiin koko eduskunta täällä kotimaassa.

      Eikö kansanedustajien arvolle sovi istua rahvaan kanssa samoilla kursseilla?

    • tolpan nokkaan

      Eurooppa jumaloi Hakkraista ja Hallas-ahoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe