Työläisillä ei ole varaa lomailla edes viikkoa, mutta työtön lomailee jopa vuodesta toiseen.
Miksi jotkut saavat poikkeuksellista etua verrattuna työtä tekeviin?
Miksi jotkut saavat poikkeuksellista etua verrattuna työtä tekeviin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysy kaalepilta
Ei tyo kelpa. Mina tehda tyo joka paiva. Laiska suomi poika juo ja makaa. On paksu ja ei ole lihas. Mene poimima mansika tai herne suomipoju.
Työtön voi mennä poimimaan mustikoita.
Juu naurettava ns. "perusturva" tavis kansalle soppa- ja leipäjonotusta. Heinäluoma kokeili elää tuolla ja totesi "ei näin iso mies tuolla elä".
Eliitti sensijaan itselleen ->
"Moni eduskunnasta pudonnut kansanedustaja saa nauttia muhkeasta eläkkeestä."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011080214144015_uu.shtml
Ei pidä paikkaansa, työttömänä on hommaa vaikka miten paljon. En ole koskaan ollut näin "työllistetty" kuin nyt työttömänä. Nytkin sormenpäät hellinä kun on pitänyt touhuta kaikenlaista. Viime yönäkin meni kaloja peratessa ja pakastaessa lähes kello yhteen! Työssä käynti oli tähän verrattuna hyvin rentouttavaa puuhaa. Nyt pitää alkaa jotenkin rauhoittamaan tätä menoa!!!
Jaa kolmasosa kaloista muille. Niin työssäkäyvätkin joutuvat tuloistaan jakamaan, jopa enemmän.