miksi köyhien pitää jostain lähteä kassia hakemaan. miksi ette maksa heille kuukausittain rahaa niin paljon etteivät tarvitse ruokakassiavustuksia? Kai se nyt on itsestään selvää kun kansaneläke on 400 euroa kuukaudessa ettei se riitä vaan rikoksia on tehtävä? Kai se nyt on selvää sekin että jos työstä saa 400 euroa kuussa niin se ei riitä vaan aikaansaa rikollisuutta?
Kai se nyt on selvää kun johtaja ratikkakuski tienaa kuukadessa 9000 euroa kuussa niin se jotern kuten riittää sille mutta muille 400 euroa kuukaudessa on tarpeeksi. Ratikkakuski ja sen johtajat kaverrit ovat vihollisia, joita vastaan tulee ryhtyä. Tarvitsemme Putinin johtajaksemme.
ruoka-avustukset suoraan köyhien kotiin
18
59
Vastaukset
- Valkoista suomalaist
.
on aina muistettava * nöyryyttää * ettei pääse se Ruotsin miehityswallan aika unohtumaan milloinkaan
.- fhk
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011070914030986_uu.shtml
Nalle osti 800 000 euron saaren
Nalle tienaa lähes 3 miljoonaa vuodessa fhk kirjoitti:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011070914030986_uu.shtml
Nalle osti 800 000 euron saaren
Nalle tienaa lähes 3 miljoonaa vuodessanalle saa 300 000 euroa vuodessa maataloustukiaisia, vaik mies vihaa tukien jakamista.
- cs
monte24 kirjoitti:
nalle saa 300 000 euroa vuodessa maataloustukiaisia, vaik mies vihaa tukien jakamista.
Opiskeluaikonaan hankenilla Nalle oli taistolainen kommunisti.
Kyllä oma pääoma muuttaa näkemyksiä ja sairastuu ahneuteen- cs kirjoitti:
Opiskeluaikonaan hankenilla Nalle oli taistolainen kommunisti.
Kyllä oma pääoma muuttaa näkemyksiä ja sairastuu ahneuteen-ahneus on pahemmin riippuvuutta aiheuttavaa ku heroiini.
oon oikeasti itte aika ahne, jos voittaisin lotossa pääpotin jonka joutuisin jakamaan niin luultavasti tappaisin itteni vitutuksesta
- Helteinen Helsinki
Suomessa on 600.000 kansaneläkeläista. 1.900.000 pienipalkkaista.
Suomessa on 400.000 ihmistä, jotka tienaavat 9000 tai yli kuukaudessa.
Rikkaat nostavat omia palkkojaan reilusti ja huolehtivat että köyhät saavat indeksikorotuksia.
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/kansanelakkeisiin 46 prosentin indeksikorotus/a147766
Linkistä huomaamme, että maahanmuuttajat saavat 8000 euron erityistuen, jonka saavat käyttää kalusteostoksiin. - kaksnaamaiset naiset
Varakkaan miehen vaimoa en sääli jos sen mies puukotetaan kuoliaaksi kun se tiedetään varakkaaksi ja isoa palkkaa saaneeksi. Varakkailla miehillä on vaimot ja köyhillä miehillä ei ole vaimoa koska naisille ei kelpaa köyhä mies mieheksi.
Miehessä ratkaisevaa on luonne ( lompakon paksuus ) toteavat perseestä paskantavat naiset, joilla paskakikkareet roikkuvat perse -ja vittukarvoissa. miul ei muuta väliä ole kunhan kahvia,maitoa ja tupakkaa on
- PlatosMorbidDust
Eikös ne nyt lupailleet 100€ korotusta noihin, vaikka eihän se riitä, jos yksin asuu. Ihan hyvä alku, jos ruoan alvi laskettaisiin vielä 0%iin.
- cs
Satsen korotus oli bluffia vain, rahat otettiin asumistesta pois.
Yhden tutun pieneläkläisen papereista laskin, että tulo vähenivät 6€
ja asuntokin on kohtuullinen 35 neliötä.
Ruokakassitkin on vain feikkiä, saadaan ylijäämäviljstakin rahaa maajusseille
eli Helsinkiin kepulaisille - Aki Kelailija
cs kirjoitti:
Satsen korotus oli bluffia vain, rahat otettiin asumistesta pois.
Yhden tutun pieneläkläisen papereista laskin, että tulo vähenivät 6€
ja asuntokin on kohtuullinen 35 neliötä.
Ruokakassitkin on vain feikkiä, saadaan ylijäämäviljstakin rahaa maajusseille
eli Helsinkiin kepulaisilleKansaneläkeläiset elävät pääosin vuokra-asunnoissa kun heillä ei ole takuita saada asuntolainaa. Kun kansaneläkettä nostaa 100 euroa niin se huomnioidaan kelassa siten, että asumistuki pienenee saman summan verran. Ja kun vuokratkin nousevat tasaisesti niin kansaneläkeläiset elävät köyhyydessä vuodesta toiseen.
Päättäjät tämän hyvin tietävät mutta suuri osa kansalaisia ei tiedä. Tilanne on pysynyt samana ainakin 80-luvulta asti ja moni kansaneläkeläinen onkin itsemurhan tehnyt. - scda
Aki Kelailija kirjoitti:
Kansaneläkeläiset elävät pääosin vuokra-asunnoissa kun heillä ei ole takuita saada asuntolainaa. Kun kansaneläkettä nostaa 100 euroa niin se huomnioidaan kelassa siten, että asumistuki pienenee saman summan verran. Ja kun vuokratkin nousevat tasaisesti niin kansaneläkeläiset elävät köyhyydessä vuodesta toiseen.
Päättäjät tämän hyvin tietävät mutta suuri osa kansalaisia ei tiedä. Tilanne on pysynyt samana ainakin 80-luvulta asti ja moni kansaneläkeläinen onkin itsemurhan tehnyt.Mitä väliä asumistuella. Toimeentulotuen määrä ratkaisee köyhyyden tason, koska sehän nousee ja laskee tulojen mukaan.
- PlatosMorbidDust
cs kirjoitti:
Satsen korotus oli bluffia vain, rahat otettiin asumistesta pois.
Yhden tutun pieneläkläisen papereista laskin, että tulo vähenivät 6€
ja asuntokin on kohtuullinen 35 neliötä.
Ruokakassitkin on vain feikkiä, saadaan ylijäämäviljstakin rahaa maajusseille
eli Helsinkiin kepulaisilleLupasivathan ne asumistukeenkin jonkuin sortin korotuksia. Ja kuten sanoin se ei hyödytä yksinasuvia, koska perustoimeentulon taso ei nouse (siis toimeentulotuen minimimäärä) tulojen noustessa. Parisuhteessa eläviä korotukset hyödyttävät kyllä, koska eihän ne muutenkaan toimeentulotukea ole saaneet.
- t5
PlatosMorbidDust kirjoitti:
Lupasivathan ne asumistukeenkin jonkuin sortin korotuksia. Ja kuten sanoin se ei hyödytä yksinasuvia, koska perustoimeentulon taso ei nouse (siis toimeentulotuen minimimäärä) tulojen noustessa. Parisuhteessa eläviä korotukset hyödyttävät kyllä, koska eihän ne muutenkaan toimeentulotukea ole saaneet.
Miksei? Jos molemmat ovat peruspäivärahalla/työmarkkinatuella eli Suomeksi sanottuna pitkäaikaistyöttömiä/liittoon kuulumattomia.
- Kukkomies
EU ruokakassit ovat hyvää PR:ää vähätuloisille.
Mutta kun katsoo ruokakassin sisältöä hoksaa että yksi kassi ei maksa juuri mitään - Viljatuotteita, viljatuotteita, viljatuotteita - koska viljaa tuotetaan yli käytön on noiden ruokakassien sisältö enimmäkseen ILMAISTA.
Kyseessä onkin PR-kikka. "EU HUOLEHTII!".
Oikeasti, noiden ruokakassien sisältö sopisi lähinnä afrikkalaiselle nälkäänäkevälle jolla on vakava vajaus hiilihydraateista. Oikeasti viisas tapa käyttää ruokakasseja on se että RAHAA JÄÄ TERVEELLISEEN RUOKAAN, eli siis on varaa ostaa niitä asioita joista on OIKEASTI PULA KÖYHÄLLÄ - vitamiinipitoisia kasviksia, riittävästi kala- ja eläinproteiinia - TERVEELLISTÄ SAPUSKAA.
Köyhällä on varaa hankkia EU-kassin sisältö kaupasta tuillakin, koska esim. 2 kiloa vehnäjauhoja maksaa lidlissä 42 centtiä. Koska ruokakassin sisältö on lähinnä jauhoja eri muodoissaan - on kyseessä pelkkä PR-kikka jolla saadaan EU:lle jotain "hyötyä".
Ylijäämäviljaa ne jakavat. Äärimmäisen halpaa. Mutta suomalaiset köyhät tarvitsisivat terveellisiä kasviksia ja asiallisia proteiinilähteitä, viljasta ei ole todellakaan pulaa - eikä ruokaviljan hankkimiseen kenenkään budjetti kaadu.
Mutta saahan noin ostettua eu-myönteisyyttä köyhän kansan keskuudessa - ja erittäin halvalla. 200000 suomalaisen ostaminen "eu-myönteiseksi" maksaa noin ... 2 miljoonaa euroa reaalisti.
SUURTA.... KUSETUSTA.- Kukkomies
Mutta siis sillä minkä "säästää" EU-kassissa antaa ehkä yhden päivän ylimääräistä OIKEASTI TARVITTAVAA ravintoa - koska sen viljapaskan arvo on niin vähäinen, eikä niitä vastaavan "ruokasisällön" (Sisällöttömyyden oikeastaan) hankkiminen kaupasta vie kuin pari euroa.
Eli ruokakassin hyöty köyhälle on muutama euro, voi yhden päivän enemmän syödä terveellisempää sapuskaa (joka pitää edelleen hankkia kaupasta).
Kun hoksasin tän en ole edes noutanut sitä kassia. Paljon järkevämpää on käyttää sekin aika ja vaiva vaikkapa pullojen keräilyyn koska suunnilleen samassa ajassa kerää vastaavan ravitsemus-arvon verran rahaa tien laidoilta. Ruokakasseissa ei ole ollut mitään välttämättömyyksiä, vaan ne joutuu edelleen hankkimaan kaupasta.
Myslissä sentään oli rusinoita. Ne myslipussit voisi hakea ihan periaatteen vuoksi. Jauhot voi ostaa sitten lähempää. Kukkomies kirjoitti:
Mutta siis sillä minkä "säästää" EU-kassissa antaa ehkä yhden päivän ylimääräistä OIKEASTI TARVITTAVAA ravintoa - koska sen viljapaskan arvo on niin vähäinen, eikä niitä vastaavan "ruokasisällön" (Sisällöttömyyden oikeastaan) hankkiminen kaupasta vie kuin pari euroa.
Eli ruokakassin hyöty köyhälle on muutama euro, voi yhden päivän enemmän syödä terveellisempää sapuskaa (joka pitää edelleen hankkia kaupasta).
Kun hoksasin tän en ole edes noutanut sitä kassia. Paljon järkevämpää on käyttää sekin aika ja vaiva vaikkapa pullojen keräilyyn koska suunnilleen samassa ajassa kerää vastaavan ravitsemus-arvon verran rahaa tien laidoilta. Ruokakasseissa ei ole ollut mitään välttämättömyyksiä, vaan ne joutuu edelleen hankkimaan kaupasta.
Myslissä sentään oli rusinoita. Ne myslipussit voisi hakea ihan periaatteen vuoksi. Jauhot voi ostaa sitten lähempää.Minusta siitä avustusviljasta kannattaisi tehdä olutta, että köyhät joisivat itsensä hengiltä. Siitäpä sitä vasta säästöä syntyisikin!
- Kukkomies
Ratikkakuski kirjoitti:
Minusta siitä avustusviljasta kannattaisi tehdä olutta, että köyhät joisivat itsensä hengiltä. Siitäpä sitä vasta säästöä syntyisikin!
No ottaen huomioon että halpaahan tuo olut on niin olet tavallaan saanut ajatuksesi jo läpi. Olut on suomen eniten käytetty psyykelääke.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948