Syyllisyyden tunnossa eläminen

Juusto kurpitsa

Olen aina joutunut olemaan mukana isäni harrastuksissa, mutta koskaan hänen ei ole tarvinut ottaa osaa minun harrastuksiini.
Jos on jokin isääni kiinnostava tapahtuma maakunnassa, niin isäni yleensä sanoo, että lähdetäänpä nyt tuonne tapahtumaan.
Vaikka tapahtuma ei minua yhtään kiinnosta, niin olen kuin velvollinen lähtemään mukaan, sillä jos en lähde, niin isäni ei sinne yksin lähde.
Kun tapahtuma on ohi ja jäi menemättä, niin minulle tulee aina valtava syyllisyyden tunne siitä, että minun takiani isältä jäi häntä kiinnostava harrastustapahtuma kokematta.
Muulloinkin joudun olemaan kotona jatkuvasti läsnä, koska muuten saan taas kuulla, kun en ole ollut paikalla, kun isälläni on ollut jotain asiaa.
Nykyään en enää pyydä isältäni mitään apua omiin harratuksiini, koska hän sanoo, että eivät minun harrastukset häntä kiinnosta ja että hänellä on muuta tekemistä, eikä aikaa minun harratuksilleni.
Minun velvollisuus on olla mukana isäni harratuksissa, muuten olen välinpitämätön.
Joudun lisäksi tekemään kaikki kotityöt ja en ole niistäkään mitään kiitosta saanut.

Joskus isäni ehdottaa jotain tapahtumaa/menoa minulle, niin sen tapahtuman sisöltö on sellainen, mikä kiinnostaa vain isääni, ei minua.
Jos on jokin tapahtuma, mikä minua kiinnostaa, niin sitähän isäni ei ehdota.
En ole enää vuosiin suunnitellut mitään asioita etukäteen, koska ne kuitenkin jäävät toteutumatta

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hobbyt.

      Mitäpä jos siellä isä hommaisi omia ystäviään, joiden kanssa mennä häntä kiinnostaviin tapahtumiin -- ja sinä siellä keskityt tyyneen viileesti oman ikäisiisi kavereihin joilla on nuorten kiinnostuksen kohteet ja harrastukset. Sano suoraan ettei kiinnosta kyllä sun isä sen tajuaa. Ei kait se nyt sokerista ole.

    • Kerro_Ikäsi_?

      Aikuiseksi kasvaminen auttaa tuohon vaivaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe