Rintaliivit netistä, mistä??

turhautunut etsiä

Eli change kokoa olen 65E tai 60F. Oman kaupungin valikoima ei ole kovin kummoinen muutamia malleja vuodessa, kyseiset koot menevät samoin tein. Muualta ei täältä saa pieniä ympäryksiä (tai kuppi on A,B..) ja 70 on liian iso.
Lähimmässä suuremmassa kaupungissa olen käynyt ja sieltäkin löytyi vain yhdet..kaiken lisäksi erään liikkeen myyjä alkoi vänkäämään että aikuisille käy kyllä aina 70 joten eipä oikein huvita ajaa satoja kilometrejä turhaan. 65 tuntuvat olevan kysyttyjä varsinkin D ja E,kokoa G ja H kyllä tulee jo täälläkin alekoreissa vastaan.

Joten mikä olisi hyvä luotettava nettikauppa josta voi tilata postiennakolle tai laskulle ja saa pientä ympärystä? Hintakin mielellään kohtuullinen (alle 50e jos jotain edes saisi). Change liiveistä tykkään kovasti joten jos olisi jotain samantyyppistä kuin changella.
Elloksen 65 testattu=roskis tavaraa, halens ei jotenkin iske yhtään eikä mitään ostettavaa ole vastaan tullut.. Tietääkö kukaan mitään esim nelly.com liiveistä ja kaupasta yleensä?

22

2558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös turhautunut

      En tiedä mistä saisi postiennakolla tai laskulla mutta www.bravissimo.com ja www.figleaves.com ovat luotettavia ja on myös todella hyvä koko valikoima. Heille kelpaa visa electron ja tulee myös oman pankin vahvistus.

      Noissa koissa voi olla ihmettelemistä että mitä tilaa mutta itse kävin Sokoksella kokeilemassa hyvän kokoiset Freyan liivit 65 ympäryksellä, kun se siellä oli pienin, ja tilasin netistä 60 ja yhtä isommalla kupilla. Säästin samalla 20-25€ verrattuna Sokoksen hintaan. Ja kannattaa tosiaan kattoa se koko kohdasta UK, 65=30 ja 60=28.

      • Saanko kysyä että...

        kuinka kapea sun vyötärönympärys sitten on ? Entä minkä pituinen olet? Ihan mielenkiinnosta vaan kyselen kun en oo ikinä kuullut aiemmin että joku ois noin kapea rintakehältään


      • ups väärä kohta
        Saanko kysyä että... kirjoitti:

        kuinka kapea sun vyötärönympärys sitten on ? Entä minkä pituinen olet? Ihan mielenkiinnosta vaan kyselen kun en oo ikinä kuullut aiemmin että joku ois noin kapea rintakehältään

        Piti kysyä aloittajalta, mutta saa muutkin 60 ympärystä käyttävät kyllä vastata


      • -aloittaja-
        ups väärä kohta kirjoitti:

        Piti kysyä aloittajalta, mutta saa muutkin 60 ympärystä käyttävät kyllä vastata

        Ikää 28.
        167cm, painoa 55-58kg.
        Vyötärö näytti juuri 66cm, lantio 87cm. Rinnan alta 67cm.
        Olen kapea rakenteinen.


      • fdgdhd
        ups väärä kohta kirjoitti:

        Piti kysyä aloittajalta, mutta saa muutkin 60 ympärystä käyttävät kyllä vastata

        No itse EN käytä 60ympärystä.. Mutta changen liiveissä 70 oli liian suuri, vaikka mitta on 72..

        Omat mitat ovat 158/59, rinnanympärys 72rinnanalta, 94rinnan päältä ja (muut mitat 74/96).

        Changen liikkeessä yrittivät silti myydä minulle 70G ja 70H. Sitten vasta tuli vastaus, että "65 voisi mennä, mutta meillä ei juuri nyt niitä ole", tämän vastauksen siis vain vasta, kun sanoin ettei nää ihan hirveesti "tue".. (no menen takaisin, kun saavat 65kokoa).. Eli sieltäkään ei löytynyt 65, saatu 60.. Mutta eipä sieltä löytymyt 90ympärysmittaakaan.


        On myös sanottu, että liivin ympärys on mittalukema MIINUS 5cm. Ja huom. Kankaalla todellakin on väliä. Liivin ympärysmitta ei saisi venyä juurikaan. Ja liivit täytyy aina sovittaa uloimmaiseen lenkkiin. (paitsi tietenkin imetysliivit).


      • 65E
        ups väärä kohta kirjoitti:

        Piti kysyä aloittajalta, mutta saa muutkin 60 ympärystä käyttävät kyllä vastata

        157cm/48kg
        vyötärö 63cm

        kyllä niitä 65/60cm ympäryksiä on paljonkin, moni vaan käyttää liian suurta ympärystä tietämättömyyttään tai siksi, ettei noin pientä ympärystä oo helppo löytää.


    • 65G/70F

      Jo mainitut Bravissimo ja Figleaves ovat hyviä ja luotettavia, suosittelen. Lisäksi voin suositella suomalaista Lumingerieta www.lumingerie.fi, josta voi tilata ainakin ennakkolaskulla (eli maksat laskun ensin ja sitten lähettävät tuotteet, maksuaikaa ollut muutamia päiviä). Lumingeriessa on lisäksi muitakin maksutapavaihtoehtoja.

    • no-brainer

      No mut haloo, hanki se Visa Electron ja tilaa Changen nettikaupasta.

      • -aloittaja-

        Satun omistamaan kyllä visan (luottokortin) mutta en vain halua luottokortilla tilailla netistä. Toisekseen olen kyllä kuullut että palautukset ovat aika takkuavaa hommaa changella. Myös changen ympärykset heittelevät paljon, toisissa ei 60 mahdu ollenkaan toisissa sopii hyvin samoin 65 on jossain todella reilu.

        Kiitokset kahdella aiemmalle vastanneelle. Tutustun näihin vaihtoehtoihin.

        Freyaan olen törmännyt muualla ostoksilla ollessa (kotikaupungin sokkarilta ei ole valikoimassa) mutta yllätysyllätys sopivaa kuppia ei tarjolla ollut ja ympärys 65 näytti kyllä isolta.

        Lisää saa toki ehdotella..


    • ninni851

      laita googleen hakuehdoksi liivit netistä

      • triumph3

        Moi olen aina onnistunut,Triumphf Dooreen Rintaliiveissä Viimeksi sain liivit ja oikean kokoiset Klingeriltä Postimyynnistä Tustin niitä suomesta muualtaka saakaan. Ei sieläkään vielä ollut mustana pitkää mallia niin. ku enlannis. Olen tilannut S


    • Triumphf 1

      Sun ympärysmitta ei muutu senttiäkään, pieneen aikaan, Rinnan alta, mutta Rinnan päältä mitta muuttuu nopeesti. Syö hyvin, jaterveellisesti

      • triumph3

        Ikävä kyllä rinnat tarttee naisella pientä huoltoa, välillä, toki nainen haluu olla, ns. miehen kunkku, pakko on sit hoitaa mies hesassa. Mut kui muualla ku asuu . Porukastta ELI 80% muualla Ei Niillä kai niin väliä. Kiitos Kyllä vielä kunnioitatta Maaseutua ja heidän tuotteita. Kai halveksunta, Loppuu.


    • Ruipelo-isotissi

      Olet aika ruipelo, ja isotissi, kuten minäkin. Mä tilasin Englannista Triumph rintaliivit ja toisetkin en merkkiä muista. En saanut ihan oikeeta ympärysmittaa. Liian Suuret. Sain niistä kainaloiden alta ompelamalla piukan ympärysmitan. Tuli tosi hyvät. Ei kannata tilata tään takia Enlannista Tilaa Klingeriltä suomesta Triumph Dooreen rintaliivit. Ja supista omaan kokoosi. Se on paras keino. Saat varmaan sopivat ja olet tyytyväinen pitkään. Muista lyhentää kainaloiden alta. Muuten olkaimien paikka muuttuu, jos sulla pyrkii olkaimet valumaan sitte lyhennä takaa olkaimen ja hakasten välistä.

    • 65F

      Tilasin kahdet liivit kokoa 65F suomalaisesta verkkokaupasta Feminellistä.

      Gorteksin malliston kevyesti topatut ja toiset toppaamattomat Gorsenia mallistosta. Yllätykseni oli suuri kun se topattu malli oli kuin tehty mulle, eikä rinnat näyttäneet "puskureilta". Molemmat liivit olivat sopivat ja aion tilata uudelleenkin, nimenomaan tuota Gorteksin mallistoa. Mittataulukosta pääsin muuten tarkastamaan mittani .
      Ensimmäisen tilaukseni tein PayPalilla ja toimitusaika oli 15 päivää niinkuin oli luvattukin. Maksu ehtoina verkkokaupassa näkyy olevan ennakkomaksu ,PayPal tai postiennakko.

      • ----------

        Aika pitkä toimitusaika, mistä mahtaa johtua (tilaavatko tukusta vasta kun asiakas on tehnyt tilauksen). Ellokselta vaatteet (myös rintaliivit) tulee noin viikossa (parhaimmillaan alle), jos venähtää pidemmäksi niin pyytelevät anteeksi pidentynyttä toimitusaikaa.


    • annuli

      Löytyy onneksi myös suomesta noita nettikauppoja. Ite oon tilannut 65-ympäryksen liivejä tollasesta www.trinea.fi alusvaateliikkeestä. Ei mene kauaa toimituksessa, muutama päivä yleensä ja myös valikoima on ihan kiva

    • HoneyB_

      www.lumingerie.fi ja www.annella.fi. Suomalaisia luotettavia verkkokauppoja, ympärykset alkaa 60 ja kuppikokoja tais olla aina K-kuppiin asti. Eli noissa kaupoissa oikeasti kunnon kokovalikoima :)

      65-ympärys ei mielestäni ole erityisen pieni, kun joku tuolla ihmetteli. Ai mutta tämä olikin aika vanha ketju.

    • HoneyB_

      "Ruipelo-isotissi", pakko vielä kommentoida että voi hyvänen aika. Käyppä vaikka katsomassa nuo edellä mainitsemani nettikaupat, jospa niistä löytyisi sullekin oikea koko :)

    • mustigga

      Vaikka tämä onkin meko vanha ketju jo, sitä toivonmukaan lukee vielä moni tissien kanssa kamppaileva! :D

      Valtaosa suomalaisita käyttää VÄÄRÄNKOKOISIA liivejä. Jos oikeasti haluaa kunnon tuen rinnoilleen, on liivit oltava tukevat.

      Itse olen mitoiltani 168cm/60kg ja käytän changen liiveistä kokoa 65G ja freyalta 65F ja voin kertoa olo on todella hyvä H&M ja Seppälä helvetin jälkeen, joista jouduin ostamaan 80DD kokoa ja ihmettelin kun ei tunnu hyvältä...

      Enää ei olkaimet valut eikä selkäosa nouse hartioihin, ei tarvitse päivän aikana korjailla ja asetella liivejä, eikä tunkea tissejä takaisin kuppeihin monta kertaa... Nykyiset liivit eivät juuri tunnu päälläni miltään muulta kun tukevalta. Voin melkein juosta ilman että rinnat hyppivät valtoimenaan.

      Mielestäni rintaliivikokoni ei ole muuhun kroppaan nähden ollenkaan iso. Tuntuu että ihmiset eivät ymmärrä miten löytää oikeat rintaliivit ja kauhistelevat kirjaimia jotka ovat C:stä ylöspäin.
      Eli toisin sanoen kuppikoolla ei niinkään ole väliä tai on mutta ei itsessään, suurempi merkitys on ympärysmitalla! Kuten jo mainitsin ennen käyttämäni 80DD muuttuivat kertaheitolla 65F/G. Opetelkaa tulkitsemaan rinnakkaiskokoja ja sit että rinnat muuttuvat eliniän ajan vaikka muutoin pysyisit mitoissasi, päivitä siis rintaliivisi aika ajoin!

      Eli jos et ole vielä käynyt, mene liikkeeseen mitattavaksi! :) Helpottaa elämää kummasti, on sen arvoista (siinäkin mielessä että jos kerran maksat liiveistä 50e, ne myös kestävät paremmin ja ovat huomattavasti tukevammat).

      • Ellisett

        En osa muuta sanoa kun että tosi paljon tietoja rintaliiveistä löytyy http://www.rintaliivit.info/ Tuolta löytyy myös ohjeita miten ja mistä rintaliiveja netistä ostaa. Ehkä on avuksi.


    • Miira22

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7879
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3087
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      364
      2113
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1714
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1529
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1301
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1108
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1086
    Aihe