pari kysymystä perusasioista

perusasiat hukassa

Selventäkää minulle tätä työsuhdeautojuttua.

1) Jos autoetu vähennetään palkasta -> uusi nettopalkka saadaan kun oikeasta nettopalkasta vähennetään autoedun verotusarvo. (Veroprosentti ei tietenkään alene.) Onko näin?

2) Kodin ja työpaikan välilä voi käyttää vain omaa autoa. Verovähennyksen voi ainakin tehdä auton käyttöedun kohdalla, mutta entä vapaan autoedun kohdalla?

3) Miten työsuhdeauto kannattaa valita, kun minulla on pieni palkka? (Eli kannattaako ottaa mahdollisimman halpa, jotta nettotulot pienenee mahdollisimman vähän?)

3

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autoilija 123

      1) Ei ole näin. Jos sinulla on bruttopalkka 1000 euroa ja autoedun arvo on 200 euroa ja veroprosentti on 20 %. Niin vero lasketaan rahapalkasta autoedusta eli se 20 % on 240 euroa tietenkin sivukulut. Tämä vero vähennetään sinun rahapalkasta eli käteen jää 760 euroa, miinus tietenkin ne sivukulut. Ilman autoetua verosi olisi 200 euroa eli käteen jäisi 800 euroa. Eli verotettava tulo on rahapalkka autoetu.

      2) Vapaalla autoedulla voi tehdä halvimman mukaan työmatkakulut. Jos oma auto on halvin, niin autoetuautolla voi vähentää työmatkakulut. Vapaa-autoetu on laskettu 1500 km/kk yksityisajoa eli jos työmatkat menee tämän kilometrimäärän yli niin vapaata autoetua korotetaan sen mukaan, samoin jos pystyt todistamaan (ajopäiväkirja) ettei tule 1500 km:ä/kk, voit saada autoedun arvoon myös samassa suhteessa vähennystä. Autoedun arvo koostuu perusarvosta ja näistä kilometreistä..

      3) Mitä halvempi auton verotusarvo on, sen enempi jää rahapalkasta käteen.

      Toisaalta esim työttömyyskorvausta laskettaessa, määritellään päiväraha palkan luontoisetujen yhteissummasta.

      Minulla oli 10 työsuhdeauto ja kaipaan sitä edelleen näillä polttoaine huoltohinnoilla :)

      Toivottavasti tuo selvensi asiaa..

      • palkan osana

        "1) Ei ole näin. Jos sinulla on bruttopalkka 1000 euroa ja autoedun arvo on 200 euroa ja veroprosentti on 20 %. Niin vero lasketaan rahapalkasta autoedusta eli se 20 % on 240 euroa tietenkin sivukulut. Tämä vero vähennetään sinun rahapalkasta eli käteen jää 760 euroa, miinus tietenkin ne sivukulut. Ilman autoetua verosi olisi 200 euroa eli käteen jäisi 800 euroa. Eli verotettava tulo on rahapalkka autoetu."

        Näin siinä tapauksessa että autoetu tulee palkan päälle. Mikäli autoetu on osa kokonaispalkkaa, nettopalkka alenee verotusarvon verran. Esimerkin lukuja käyttäen kokonaisbruttopalkka 1000 euroa, jonka voi ottaa joko kokonaan rahana (1000 euroa) tai rahana (800 euroa) ja autoetuna (200). Verot 20% mukaan laskettuna ovat kummassakin tapauksessa 200 €, eli ilman autoetua rahaa jää nettona 800 euroa ja autoedun kanssa 600 euroa, eli nettona käteen jää 200 euroa vähemmän = autoedun verotusarvo.


    • -

      1) riippuu kunkin työnantajan omista käytännöistä, jotka vaihtelevat keskenään paljonkin, mitään yleissääntöä ei ole olemassa. Jotkin vain yksinkertaisesti lisäävät verotusarvon palkan päälle, jotkin maksattavat osan leasing-vuokrasta,...

      3) mahdollisimman halpa on tietysti aina sinulle edullisin, työsuhdeauton kannattavuus riippuu omien ajojen määrästä ja siitä, maksaako työnantaja omalla autolla tehdyistä työmatkoista kilometrikorvausta (vai onko pakko ottaa työsuhdeauto). Halvin autoiluvaihtoehto Suomessa aina on ostaa muutaman sadan ritsa, johon tekee vain pikkukorjauksia ja hankkii uuden vastaavan sitten kun tulee isompaa remonttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2730
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      346
      2366
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2162
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      31
      2101
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1748
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1282
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1279
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1130
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      66
      1125
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      4
      1085
    Aihe