Yksi takuuvarma ja valitettavan yleinen turn-off 35-45 v. naisten profiileissa ovat katkeranhenkiset viittaukset omaan parisuhdemenneisyyteen.
Usein tämä sanotaan ihan suoraan (esim. "olen saanut tarpeekseni sitoutumiskammoisista miehistä/pelimiehistä/varatuista"), joskus epäsuorasti esittämällä miehelle tietty vaatimus, josta edellisten suhteiden ongelmat selviävät (esim. "olet alkoholin kanssa sinut", "kaapissasi ei ole luurankoja").
Minusta minkäänlaiset viittaukset menneisiin suhteisiin eivät kuulu profiilitekstiin. Esimerkiksi tavanomaiset sanonnat "edellinen monivuotinen suhteeni päättyi juuri ja olen nyt etsimässä uutta" tai "juoksut on nyt minun osaltani juostu" ovat asioita, joiden mainitseminen profiilitekstissä saa minut arvelemaan millaisesta ihmisestä on kysymys, onko tässä jokin ihmissuhdepeluri.
On päivänselvää että keski-ikäisillä on ollut jos jonkinlaisia suhteita ja takuuvarmasti moninaisia parisuhdeongelmiakin, mutta jos niitä jo profiilissa aletaan esittelemään, tai edes mainitsemaan, niin silloin tulee semmoinen olo, että tämän henkilön kaapissa on luurankoja, joiden kolinaa en halua enempää kuunnella kuin mitä profiilitekstistä ulos paistaa.
Selasin äsken huvikseni vähän myös keski-ikäisten miesten profiileja ja huomasin että tällaista ei siellä ole. Mutta ei ole niissä kyllä tyypillisesti muutenkaan paljon mitään (ainakaan asiallista tekstiä), mutta se siitä.
turn-off:katkeruus menneisyydestä
11
280
Vastaukset
- eräs deittailija
Kyllä on miehillä ihan samaa havaittavissa. Miehillä se näkyy siinä kohdassa missä kysytään että mistä en pidä. SIinä lukee "valehtelusta ja pettämisestä". Jep, kukas siitä pitäisi, kun se pitää mainita erikseen niin se kielii siitä että on joutunut petetyksi.
Täysin samaa mieltä kanssasi siitä että vaikka jokaiselta joskus eronneelta löytyy kipeitä muistoja vanhoista suhteista niin ei niitä kannata profiilissa eikä viesteissä kertoa. Puhtaalta pöydältä pitäisi pystyä aloittamaan. Ei tule hommasta mitään jos uusi kumppani joutuu heti alkumetreillä erikseen todistamaan ettei ole kuten edellinen. Edellisten rikkeistä ei pitäisi lähtökohtaisesti epäillä kaikkia muita. - Vihainen etelä
Minä en ymmärrä miksi profiilin pitäisi olla kovin meikattu ja ulkokultainen? Nykymaailma on niin kovin imagokeskeinen muutenkin, etkö voi vain tyytyä valitsemaan sellaiset profiilit joista pidät ja olla kiinnostumatta sellaisista, joiden tyylistä tms. et pidä?
- tirlittantan
Kyllä niitä luurankoja löytyy jokaisen kaapeista,
vaikka kovin kehutaan ettei semmoisia ole!
Kolina vaan käy =) - hanna.noble
Kyllä se tosiaan on turn-off jos joku jo deitti-ilmoituksessa vuodattaa traumojaan. Toisaalta hän samalla säästää monelta vaivan ottaa yhteyttä.
Pahinta on varmaankin se, että ekoilla deiteillä toinen alkaa avautua kaikesta mahdollisesta edellisen (tai vielä pahempaa- edellisten) partnerin "aiheuttamasta" traumasta.
Sellanen ihminen ei taida olla vielä valmis mihinkään uuteen.
Katkeruus ei oo kaunista- ei sen paremmin naisessa, ku miehessäkään. - D69
Tietenkään ei tarvitse käydä läpi pitkään ja perusteellisesti suhdemenneisyyttään, itse olen saanut kuulla mieheltä mm. sitä millaisia panoja on tullut suoritettua minua edeltäneiden naisten kanssa... Milloin on kuulema tullut hiivaa ja milloin ollut lakanat veressä. Mitähän nämä seikat minulle kuuluvat?
Mutta tuntuu oudolta myös jos mies on kovin salaileva menneisyytensä suhteen. Jotkut miehet yrittävät antaa vaikutelmaa kuin olisi oltu peräti vuosikausia selibaatissa. Lyhyistä suhteista ei puhuta mitään, eikä varsinkaan yhden yön jutuista. Ollaan niin helvetin siveitä ja puhtaita että... Vaikka kuka tahansa kyllä arvaa että ei terve, normaali mies ole vuosikausia pelkän oman tumppunsa varassa tai saati kokonaan ilman! Ja erityisen oudolta tuntuu kun vuosikausia kestäneisiin suhteisiin viitataan jotenkin epämääräisesti tai ei ollenkaan. Jos vaikkapa 10-vuotinen liitto on ollut miehelle niin yhdentekevä ettei sitä oikein viitsi edes puheeksi ottaa, niin minulle kyllä herää epäilys että taitaa suhtautua naisiin muutenkin yliolkaisesti ja tuskinpa minäkään olisin hänen elämässään erityisen tärkeä tekijä. Ties vaikka työ, kaverit, harrastukset tai jopa auto olisi tärkeämpi.
(Yhden itseäni tärkeämmän asian luonnollisesti sallin ja se on mahdolliset lapset.)- eräs deittailija
No, se millä tavoin ja miten yksityiskohtaisesti ed suhteista uudelle tuttavuudelle mainitaan, on vaikea asia. Jos haluaa välttää sitä ettei uusi tuttavuus tunne itseään vaivaantuneeksi joutuessaan kuuntelemaan purkausta vanhoista suhteista, on varminta pitää minimissään niistä puhuminen. Ei se silti sitä tarkoita etteikö menneet suhteet olisi olleet merkittäviä, niistä on ehkä vaan päästy puhumaan omien ystävien kanssa aikanaa riittävästi ja asiat ovat niiden osalta niin hyvin käsitelty ettei ole tarvetta niitä alkaa läpikäymään uuden kanssa, pyritään aloittamaan puhtaalta pöydältä. Lisäksi riippuu siitä miten kauan on tunnettu, ihan ensimmäisillä tai vielä toisillakaan treffeillä ei mielestäni pitäisi olla tarvetta alkaa existä puhumaan. Kun riittävän pitkään on yhdessä toisen kanssa niin ajan kanssa kyllä varmasti edellisistäkin suhteista puhutaan.
- Hohhoijaaa
Nussi pilkkua, niin et muuta nussikaan...
- mies_44
Jokaisella keski-ikäisellä on luurankoja kaapissa, traumoja ja muita muistoja edellisistä suhteista, jotka eivät koskaan tule täysin loppuun käsitellyiksi. Näiden kanssa täytyy vain osata elää -sellaista elämä on. Jos profiilissa sanotaan, että uuden kumppanin täytyy olla jollakin tavalla "puhdas" kaikesta tästä niin joko ollaan haihattelijoita, jotka elävät jossakin unelmissa, tai sitten pelätään sairaalloisesti sitä, että menneisyys pilaa uuden suhteen.
- huumeetoon
Ja jos joku todellakin on tullut vaikkapa pahoinpidellyksi tai petetyksi, niin eikö silloin ole oikein sopivaakin kirjoittaa profiiliin, ettei pidä väkivaltaisita tyypeistä eikä petturuudesta!
Itselläni ainakin oli profiilissani että en pidä huumeista. Enkä todellakaan ole IKINÄ enkä KOSKAAN sekaantunut millään lailla huumeisiin eikä kukaan aikaisemmista kumppaneistanikaan ole.
Aika pelottavaa millä tavalla te oikein profiilien tekstejä tulkitsette!- mies_44
Kyllä minut panisi kovasti miettimään että miksi joku sanoo profiilissaan ettei pidä huumeista. Luulen, että aika moni muukin oudoksuisi tällaista. Asia on kuitenkin useimmille niin täysin vieras, että jo sen mainitseminenkin pelästyttää. Jos itse sanoisin asioina, josta en pidä vaikkapa "rikolliset" tai "tappaminen", niin luulen etten paljoa vastauksia saisi.
- se on voi voi
mies_44 kirjoitti:
Kyllä minut panisi kovasti miettimään että miksi joku sanoo profiilissaan ettei pidä huumeista. Luulen, että aika moni muukin oudoksuisi tällaista. Asia on kuitenkin useimmille niin täysin vieras, että jo sen mainitseminenkin pelästyttää. Jos itse sanoisin asioina, josta en pidä vaikkapa "rikolliset" tai "tappaminen", niin luulen etten paljoa vastauksia saisi.
Ihmeellisiä arkajalkoja on koko osasto täys, kun pelottaa milloin mikäkin mikä ilmoituksesta löytyy. Haluaakohan täältä kukaan edes oikeasti löytää ketään? Itse olen käynyt vuoden mittaan useampaan kertaan kaikki havittelemani kohderyhmän miehet alueeltani läpi, laittanut joillekin viestejä ja saanut joiltakin viestejä, ja loppujen lopuksi on vaan ne samat naamat aina ja eipä ole mitään kehittynyt kenenkään kanssa. Joku taisi sanoa profiiliani pelottavaksi, mutta mitään sen pelottavampaa siinä ei kyllä ole kuin se että harrastan astrologiaa. Jos siitä pitää saada joku paskajäykkäkohtaus niin voi herranjestas... Enhän minä sitä muille ole tuputtamassa, mutta koen että pitänee mainita kun jotkut vihaavat sitä kuitenkin niin helvetisti että aivan varmasti hermostuisivat kun näkisivät kirjahyllyssäni alan kirjoja rivin.
Minulle on aivan sama mitä siellä inhokkikohdassa sanotaan, en muista olenko koskaan nähnyt siellä mitään mikä sulkisi itseni pois. Kun ei sinne sentään ole vielä laitettu että ei pidä rillipäistä tai itsensä ikäisistä naisista. Käytännössä niin tietenkin taitaa usein olla...
Saahan sitä ihminen tuntea vastenmielisyyttä erilaisia asioita kohtaan, ei kai niitä tarvitse säikkyä muuta kuin jos itsellä on likaiset jauhot pussissa. Kuten vaikkapa että "en tykkää valehtelusta" - HUI KAMALA, enhän minä tuollaiselle voi kirjoittaa kun itse tykkään niin saatanasti valehdella päivät pääksytysten?! Ei kai nyt sentään... xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904