http://www.city.fi/yhteisot/blogit/mirjawuokko/117823/
"Yhdessä opiskelijatutkimuksessa kartoitettiin vuorovaikutustyylejä ja etsittiin karmeimpia tapoja pilata hyvin alkanut suhde:
Passiivisuus
Ei ole mukana jutuissa, ei omaa omia mielipiteitä, ei innostu mistään, eikä keksi mitään mielenkiintoista keskusteltavaa.
Pitkäveteisyys
Kyllästyttävä kommunikointitapa: puhuu hitaasti ja pitää taukoja ennen kuin vastaa, rönsyilee liikaa puhuessaan ja kertoo mitättömiä yksityiskohtia, pyörittää samaa asiaa edestakaisin.
Poissaolevuus
Vuorovaikutus on vaikeaa. Keskustelu menee sivuraiteille, puhe on jutustelua. Poissaolevat eivät sano juuri mitään kenellekään, koska uskovat ettei ketään kiinnosta – ja ovat aivan oikeassa.
Heikko tunneilmaisu
Huono katsomaan silmiin, ilmeetön kasvoiltaan, monotoninen ääni.
Ikävystyttävät mielistelijät
Yrittävät liikaa ja valheellisesti olla hauskoja ja mukavia ja kivoja ja tehdä vaikutuksen muihin.
Vakavuus
Tosikot eivät juuri hymyile, ottavat asiat liian vakavasti ja suhtautuvat muihin kriittisesti.
Itsekeskeisyys
Keskittyvät vain itseensä, ongelmiinsa ja menneisyyteensä. Puhuvat liikaa itsestään ja maailman epäoikeudenmukaisuudesta. Ovat usein negatiivisia marmattajia.
Arkipäiväisyys
Puhuvat epäolennaisista asioista, ovat kiinnostuneita vain yhdestä ja samasta teemasta. Toistavat samoja vitsejä ja tarinoita jatkuvasti."
Potentiaalisen kumppanin ikävät luonteenpiirteet.
13
202
Vastaukset
- No voi voi
Kuka idiootti lukee cityn-artikkeleita?
Paskempaa lehteä saa hakemalla hakea.
No, onhan cosmopolitan olemassa.
En pyyhkisi persettäni siihen.
Sitä paitsi se on nimenomaan suunnattu ulospäin suuntautuneille ylisosiaaliselle yliseksuaaliselle urbaanijunteille ja bilehileille jotka kuvittelevat olevansa aina jossain tosi kovassa menossa.- väkä väkä vääää
Itsekeskeisyys
Keskittyvät vain itseensä, ongelmiinsa ja menneisyyteensä. Puhuvat liikaa itsestään ja maailman epäoikeudenmukaisuudesta. Ovat usein negatiivisia marmattajia. - mistä puhe...
Marmattaja ilmoittautuu!
- ---
Hyvä kommentti. City-lehti on todella sairasta luettavaa, samoja juttuja ja aina sama aihe, joka on: Seksi. Myös atm/ytm -jutut eli markkina-arvoteoria on sieltä ja muita vastaavia juttuja. Harmi vain, ettei City-lehden alussa lue: "Käytä harkintaasi lukiessasi lehden artikkeleita, älä sovella niitä elämääsi." -tai vastaavaa, sillä jotain sellaista siellä todella pitäisi lukea.
- Enemmän city-lehti
--- kirjoitti:
Hyvä kommentti. City-lehti on todella sairasta luettavaa, samoja juttuja ja aina sama aihe, joka on: Seksi. Myös atm/ytm -jutut eli markkina-arvoteoria on sieltä ja muita vastaavia juttuja. Harmi vain, ettei City-lehden alussa lue: "Käytä harkintaasi lukiessasi lehden artikkeleita, älä sovella niitä elämääsi." -tai vastaavaa, sillä jotain sellaista siellä todella pitäisi lukea.
on kiinni oikeassa elämässä kuin tämä palsta
- city-lehti
on suunnattu YT-väelle (ja niile jotka haluaisivat olla YT-väkeä)
- No voi voi
Enemmän city-lehti kirjoitti:
on kiinni oikeassa elämässä kuin tämä palsta
Sehän se vittu pelottaakin että city-lehti olisi todellisututa.
Muovisia idiootti-ihmisiä. Pelkkiä kuoreia ilman mitään sisältöä.
Mukahauskaa yksinkertaista sontaa.
- dhdhdhhdhdh
Kommenteista edellä voi vaan sanoa... se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa! :D
- No voi voi
Lopeta trolli löpötys.
Yksikään kohta ei osunut kohdalleni, mutta city-lehti on puhdasta sontaa.
- m5+12
No eipä päteny mikään muhun ja sinkkuna pyörin silti yhä edelleen :D
- candida
Tossa tuli sitten meidän kaikkien viat. paisti et noita on sosiaallisillaki yksilöillä eli eivät ole vikoja.
- Eyes of a stranger
Mulle on jostain syystä katsekontakti ollut aina hankala asia. Vähän aikaa voi toista silmiin katsoa, mut aika nopeasti lähtee katse vaistomaisesti muualle ja palaa välillä silmiin ja kohta taas hakeutu jonnekin muualle. Kuuntelen kyllä tarkasti toisten puheita mutta sellainen pitkä intensiivinen katsekontakti on aina ollut jotenkin äärimmäisen ahdistavaa. Lisäksi huomaan jos ollaan vaikka kolmen hengen porukassa niin kaksi muuta ottaa juttelussa katsekontaktin ja meikä jää tavallaan ulkopuoliseksi, ärsyttävää.
- Hämärän rajoilta
Jokaikinen kohta osui. Mitä voitin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904