Haluan tiedustella miten tulisi toimia seuraavassa tilanteessa. Olen ollut lähes koko tähänastisen työurani töissä saman työnvälittäjän kautta.
Pari vuotta sitten firmalla alkoi mennä todella huonosti ja itselle alkoi tulla todella kyseenalaisia pestejä ja lopuksi palkatkin alkoivat tulla milloin sattuu ja lopuksi ei ollenkaan. Hain saataviani palkkaturvasta jolloin työnvälittäjä hermostui.
Tämä tasas johti tilanteeseen jossa en saanut palkkaa enkä työtodistusta, joten tipuin kaikkien tulojen ulkopuolelle 4 kuukaudeksi, onneksi löytyi säästöjä.
Tämä ei edes ollut isoin ongelma vaan se että lähes kaikki työpaikkani on tullut tämän saman henkilön työnvälityksen kautta ja tällä hetkellä hän järjestelmällisesti suolaa kaikki uudet työnhakuni koska CV:ssä ei ole muita suosittelijoita.
Auttakaa. En saa mistään töitä tämän yhden ihmisen katkeruuden vuoksi. En kuitenkaan jaksa alkaa siivoojaksi kun on kuitenkin ammattitaitoa tehdä hyvän palkkatason töitä markkinointialalla.
Epäreilu työnantaja
BuckEyeCrook
1
214
Vastaukset
- Pompompomo
Ilmeisesti et ole missään ammattiliitossa,joten kaikki on suurinpiirtein sinun käsissäsi.
Muista,että sillä yhdelläkin ihmisellä on pomo (ainakin viimeistään asiakkaat),mutta jos oikeasti ei isompaa herraa löydy,arvelisin että ainoa keino on hakea apua työtuomioistuimen,tai peräti oikeuden kautta.
http://www.oikeus.fi/tyotuomioistuin/1938.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904