vuosimalli 2003 ja comeback levy.
Bändi piti taukoa jokusen vuoden.
Scumback on itseasiassa ihan vakavasti otettava levy.
Se ei ole yhtä mahtipontinen ehkä kuin Tahdonvoimaa esimerkiksi mutta musiikissa on ehkä enemmän ulottuvuuksia tällä levyllä.
Hittibiisit Eilen, Hiljaisuuden äänet, jos oisit täällä, Viimeinen ristiretki ja Tänään pitävät tasoa mukavasti yllä.
Hiljaisuuden äänet on hyvin mahtipontinen biisi.
EVVK-biisi on enemmän instrumentaali tyylinen joskin siinä lauletaan.
SAmaan uneen kertosäe on tyylikäs mutta muu osa biisistä on floppi enemmän, hyvin valju.
Taso vähän nakkelee levyllä mikä ei tee siitä täydellistä.
4 tähteä.
Hausmylly-Scumback
5
216
Vastaukset
- Anonyymi
Levy on edelleen oikein hyvä.
- Anonyymi
hyviä biisejä on minusta aika paljon sillä levyllä eli mieli muuttunut hieman tuosta mitä tossa joskus oon tämän avauspostin postannut eli suosikkihetkiä takaa muun muassa jos oisit täällä(jotenki universaali ja samalla kotikutoinen biisi), tänään, eilen, viimeienen ristiretki ja ohjaa mua(sirkesalo akin tyylinen biisi jossa kuuluu ehkäpä sirkesalon soul musan kuuntelu kun tuon biisin on väsänneet mutta silti melko vahvasti hausmyllyä itseänsä mut bändit ja artistit välillä ruukkaa hieman ottaa vaikutteitakin) ja englanninkieliset versiot biiseistä eilen ja tänään tekee myös vaikutuksen. EVVK on tyylikäs(universaali biisi). Loput täydentää hyvin kokonaisuutta. Levyn viides raita päivä kerrallaan tuo osittain mieleen hausmyllyn esikoislevy schysteemin tuulahduksen. Täytebiisejä ei löydy mun mielestä tuolta kiekolta. Liittyyppä siihen muistojaki kun joskus vuonna 03 kesällä ostin sen. Kovasti on ollu kuuntelussa kun melekein heti meni cd;n vihkot hieman rikki , mut cd levy toimii edelleen hyvin vaikka kohta 20 vuotta vanha.
- Anonyymi
kaikkein paras hausmylly levy on minulle niije esikoiskiekko schysteemi. Se on kaikkein mieluisin ja siihe liittyy muutenki äärimmäisen paljon muistoja. Se on ihan eka levy jonka sain. Isäni pomo antoi sen mulle ilmaiseksi. C kasetti. Meni rikki parissa vuodessa. Yleensä C kasetit on paraskuntoisia. Toiseksi parhaana hausmyllyn levynä pidän tahdonvoimaa levyä ja kolmanneks paras on sateesta aurinkoon. viimeksimainittua levyä kun kuunteleen, niin tulee usein aika eufoorinen olotila.
Scumback on aliarvostetun Hausmyllyn aliarvostetuin albumi. Todella hyvä platta. Pari heikompaa suoritusta vesittää ehkä liikaa.
- Anonyymi
Hiljaisuuden äänet biisin väliosa ja kertosäe on hyvä mutta biisin aloittava tunnari&kosketinsoittimella tehty riffi jota toistetaan aina biisin aikana, esim kun eka kertosäe päättyy tai kun biisi alkaa niin se alkaa sillä riffillä niin minusta se pilaa hieman tuota biisiä mutta kokonaisuus on toimiva. En muista mutta se yksi biisi niin sen biisin väliosa on aika heikkoa kuultavaa mutta kertosäe on maaginen joka menee syvälle emotionaalisesti tunteisiin , luihin ja ytimiin ja jostakin luin että hausmylly olisi hieman matkinut jonkun bändiun vai oliko se artistin biisiin kertosäettä ja harmi pahus sentään kun en muista nyt sitä biisiä jota tarkoitan. _Muistaakseni tarkoitan biisiä numero 9 scumback levyllä. Kyseessä ei ole ohjaa mua biisi eikä EVVK. Huolimatta noissa kahdessa biisissä pienistä puutteista niin silti kumpikin biisi on ihan kelvollisia suorituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370