Miksi riitelemme jokaisesta pienestäkin asiasta tyttöystäväni kanssa? Otan njykyään pienimmänkin asian itseeni... En tajua, kertokaa miksi tappelu syntyy nii pienestä??
Riitely suhteessa
5
231
Vastaukset
- asdgasdgasd
Oot niin saatanan herkkähipiäinen. Kasvata pallit ja hermoja.
- meln89
Niin. Meilläkin poikaystävä suuttuu jokikisestä pienestä asiasta. Suuttuu joskus jopa vitseistä, joita kerron. On niin herkkä kaiketi. Syö vaan pahasti minun kunnioitustani häntä kohtaan, kun jokaista asiaa pitää miettiä ennen kuin uskaltaa mitään sanoa. Ja jos erehtyy sanomaan jotain väärin, syntyy siitä jopa useita päiviä kestävä riita. (jonka minä tosin olisin valmis sopimaan heti kättelyssä, mutta ei, kun hän on niin helvetin vihainen, ettei voi puhua kanssani)
Hyvällä tuurilla voimme olla viikon riitelemättä, kunnes hän taas hermostuu jostakin, mitä sanon tai teen. Sitten hän vielä kehtaa minulta kysellä tätä samaa, mitä sinä täällä kysyt: Miksi me riidellään niin usein?
Enpä ole viitsinyt siihen ikinä sanoa, ettei ehkä riideltäisi, jos et olisi niin tyttö,että otat itseesi kaikesta. Ja jos hän puhuisi silloin kun joku asia mättää, eikä vaan mököttäisi itsekseen. Ihan vaan vinkiksi: harva nainen, tuskin kukaan, kaipaa vierelleen miestä, joka suuttuu kaikesta. Itsekään en tiedä, jaksanko enää kauaa nääntyä tässä suhteessa, sillä kaipaisin enemmänkin miestä, joka on turvallinen ja letkeä, riitojen tullessa riitelee samalla tavalla kuin minä itse, eikä todellakaan suutu siitä, jos vaikka "kyselen liikaa". Huhhuh... - Minä juon nyt kahvia
Se on naisten tapa käsitellä asioita-mies joka ei riitele, on nössö. Ja mies, joka riitelee on joko ihmishirviö, tahi sitten "herkkähipiäinen".
Olen valinnut tuon "nössön" tien, sillä katson että asia josta ei voida puhua äänen normaalitasolla, on asia joka ei ole tärkeä. Mikä tekee minusta tietenkin ikävän ihmisen(tai siis miehen)-nainen kuulemma "tarvitsee" ilmaa puhdistavaa riitaa-mutta ei todellakaan halua sitä, että häviää riidan. Joten, sitten huudetaan-ja lopussa minä pyydän anteeksi sitä, että olin oikeassa. Ja elämä jatkuu lapatossuna. Mutta saapahan ainakin katon päälleen, ruokaa ja seksiä. - Eriytymisen aika
Olette suhteessanne vaiheessa jossa haette toistenne (ja itsenne) sietorajoja. Erimielisyydet ovat yksi tapa hahmottaa niitä. Ei ollakaan enää rakastuneen samanmielisiä, vaan on tarve olla itsenäinen myös siinä rakkaan vierellä eläessä. Se on niin suuri ero verrattuna rakastumisen alkuvaiheen yhteensulautumiseen, että totta kai se hämmentää.
Riitelemällä te kuitenkin opitte hyväksymään toistenne negatiivisetkin piirteet, siis ne jotka tekevät teistä yksilöitä, persoonia, erilaisia. Rakastuneena on tarve olla samanlainen, samaa mieltä ja tukea ennen muuta yhteisymmärrystä.
Sitä tasaista autuutta ei ole tarkoituskaan kestää ikuisesti.
Ei siis ole kysymys mistään kummallisesta tai tietoisesta ilkeydestä vaan pikemminkin rakkaussuhteen (tiedostamattomasta) normaalikehityksestä, uskalluksesta näyttää toiselle ne omat "hirviöominaisuudetkin". ;)
Se vaihe parhaimmillaan lujittaa teidän suhdettanne, koska se tekee teistä inhimillisiä olentoja. On hyvä asia että te uskallatte jo riidelläkin eikä lopputuloksena ole heti ero.
Pyrkikää ilmaisemaan loukkaantumisennekin rehellisesti, jotta saatte sitten tilaisuuden pyytää ja antaa toisillenne anteeksi. Päättäkää riidat sopuun ja osoittakaa että tykkäätte toisistanne siitä riidastakin huolimatta. Siten erimielisyyksiä ja kiukunpurkauksia ei tarvi pelätä eikä kartella. - eiymmarra
Olen kai niiin jääräpää että riidoissakin mun on pakko sanoa se ns " viimeinen sana", joten riita pitkittyy ja pitkittyy ja pitkittyy. Sitten luvataan että ei ikinä riitelyä nii eiköhän illalla taas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897