Mikä mulla on päässä?

Mulle on ilmeisesti tullut paniikkihäiriö, mutta siihen liittyy myös korvien tinnitystä/suhinaa/huminaa/surinaa. Tätä tulee vain nukahtaessa ja nukkuessa. Olen saanut ajan joihinkin kuvauksiin, mutta siihen on vielä jonkun aikaa. Sitten kun nousee ylös niin silmissä sumenee ja huimaa vähän, joskus alkaa takaraivossa tai jossain pään takana kuitenkin tykyttämään. Syke saattaa tuntua joskus koko päässä... Tunnen takana aina välillä sellaisen kohdan, niinkuin siellä olisi jotain, mutta se ei ole kipeä. Päänsärkyäkin tosin on ollut muutaman kerran. Olisiko kellään apua tähän ongelmaan tai tietoa mikä se voisi olla?
4728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niskot tai rintarangan nikamat lukossa. Käy natrapaatilla tai jollakin muulla joka osaa avata noita lukkoja. Pääset oikeassa käsittelyssä pian eroon noista ikävistä vaivoista.

Äänestä
  • Niin kertoisitko vielä kuka tai paremminkin mikä se natrapaatti (?) on ja mitä se tekee? Ja mistä semmoisesta saisi tietoa?

    Äänestä

  • paniikkipilleri kirjoitti:

    Niin kertoisitko vielä kuka tai paremminkin mikä se natrapaatti (?) on ja mitä se tekee? Ja mistä semmoisesta saisi tietoa?

    Itselläni on tälläkin hetkellä tuota samaa. Erittäin raivostuttavaa!
    Päivisin sitä ei huomaa kun on taustahälyä ym. mutta kun illalla on niin hiljaista niin humina alkaa kuulumaan ja siihen alkaa kiinnittämään huomiota.
    Seisomaan noustessa usein silmissä pimenee ja tuntuu että lähtee taju. Päätä särkee jatkuvalla syötöllä ja tuntuu että koko pää-niska alue on puuduksissa.
    Niinkuin on jo aikaisempi sanoi niin johtuu niskoista. Paikat on niin jännittyneet ettei veri kierrä kunnolla joka aiheuttaa huminaa, huimausta ym. oireita.
    Edellisen kirjoitukseen oli eksynyt virhe eli hän tarkoitti naprapaattia. Naprapaatti on jonkun luokan hieroja /naksauttelija joka pistää niskan kuntoon. Etsi googlesta enemmän tietoa!

    Itse laitan radion hiljaiselle soimaan nukkumaan mennessä joten huomio kiinnittyy pois surinoista ja huminoista. Toisinaan joudun ottamaan lihas rentouttajia. En viitsisi aina käydä hierojalla kun jännitykseni johtuu paniikkihäiriöstä, väsymyksestä ja ahdistuksesta.

    Äänestä

Käy lääkärissä ja pyydä siltä lähete niin saat Kelalta takaisin osan. Nimittäin puhelinluettelosta löytyy paljonkin fysioterapeutteja, naprapaatteja, kiropraatteja, jotka kyllä saavat sinut kuntoon. Tavallinen hieroja ei auttanut minua kävin ensin. Lääkäreillä on tieto oman paikkakuntasi käsitteliöistä, jotka ovat Kelan hyväksymiä. Auttaa kyllä ahdistukseenkin, koska pääset kummallista oireista eroon. Kannattaa, koska apua on saatavilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paniikkipilleri kirjoitti:

Mulle on ilmeisesti tullut paniikkihäiriö, mutta siihen liittyy myös korvien tinnitystä/suhinaa/huminaa/surinaa. Tätä tulee vain nukahtaessa ja nukkuessa. Olen saanut ajan joihinkin kuvauksiin, mutta siihen on vielä jonkun aikaa. Sitten kun nousee ylös niin silmissä sumenee ja huimaa vähän, joskus alkaa takaraivossa tai jossain pään takana kuitenkin tykyttämään. Syke saattaa tuntua joskus koko päässä... Tunnen takana aina välillä sellaisen kohdan, niinkuin siellä olisi jotain, mutta se ei ole kipeä. Päänsärkyäkin tosin on ollut muutaman kerran. Olisiko kellään apua tähän ongelmaan tai tietoa mikä se voisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu