Hei,
Olisi muutama askarruttava seikka, johon tarvis saaja vaustausta, eli:
1. Mitä tarkoittaa sähkökitarassa "kiinteä talla"? Mitä ovat tune-o-matic -tyyppiset tallat esim?
2. Miten kaularaudan säätö tapahtuu? Onko se niin vaikeata, kun ihmiset puhuvat. Ja jos on, niin mikä siittä tekee vaikean?
3. Mikä on aktiivi- ja passiivimikkien suurin ero? Jos kitarassa on aktiivit, miten sen "huolto" ym "ylläpitäminen" eroaa passiiveista, onko esim patterit..?
4. Muutamalla sanalla selitettynä, mitä ovat skaalat? Paitsi kuin rivistö nuotteja, jotka peräkkäin kuulostavat hyvältä.
5. Vireistä vähän. Normi E-vireestä (EADGBE), kun lasketaan D:hen, mennään ilmeisesti jokainen kieli sävelaskeleen verran alan? C-vireessä 2 askelta. Dropped-D:ssä kitara muuten E-vireessä, mutta alin E dropataan D:ksi. Mitä meinaavat esim Eb-vireet?
6. Mitä meinaavat elektroakustiset kitarat? Miten esim keikoilla, kun soitetaan teräskielistä akustista, miten tämmöinen kytketään nuppiin ja kaappiin, että ääni saadaan kuulumaan?
7. Minkälaisia kielia kannattaa ostaa sähkökitaraan? Mitä meinaavat nämät, kun on pakkauksessa esim 0,10 ym numeroita. Kielien vahvuuksia?
8. Bolt-on = pultattu kaula bodyyn, neck-thru = menee tavallaan bodyn läpi ja kiinni bodyssä, näyttää maalauksen jälkeen monesti yhtenäiseltä palalta. Mitenkä liimattu kaula laitetaan kiinni bodyyn?
9. Mitkä ovat kaapeissa tyypillisimmät kaiuttimien koot tuumissa? Entä kun nuppi sisältää etu- ja päätevahvistimen, miten nämä 2 eroaa toisistaan?
10. Miten putki- ja transistoricombo eroaa toisistaan?
Danke schön!
Kitarasta...
PublisherMore
1
<50
Vastaukset
- Distortion
Kannattaa harkita Suuren Kitarakirjan ostamista. Maksaa varmaan joku 40€ ja vastaa luultavasti kaikkiin noihin kysymyksiin ja paljon muihinkin. Se kyllä löytyy varmaan jokaisesta kirjastostakin jos ei halua omaksi ostaa, mutta voi joutua jonottamaan.
Tai sitten kannattaa selailla muusikoiden.net -sivustoa.
Moni noista kysymyksistä on vain sellaisia että edes suurin piirtein kattavan vastauksen kirjoittamiseen menisi hiukan kauemmin kuin pieni hetki.. :-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913