Täällä on niin paljon negatiivista kirjoittelua, että nyt aloitetaan jokin positiivinen aihe.
Eli mitä ihania asioita sinulla on omassa parisuhteessasi tai mitä toivoisit olevan? Mikä tekee parisuhteestasi hyvän?
Itsellä ihania asioita ovat mm. yhteinen huumorintaju, suunnittelemme yhdessä eri asioita tulevaisuuden suhteen, molemmat tykkäävät helliä toista, tykkäämme samanlaisista asioista, matkustelemme yhdessä, osaamme arvostaa pieniäkin asioita, keskustelemme ihan mistä tahansa, molemminpuolinen luottamus ja molemmat tykkäämme olla ennemmin kotona kuin juosta baareissa (helpompi näin kuin että toinen olisi bilettäjä ja toinen kotihiiri).
Ihanat asiat parisuhteessa
12
315
Vastaukset
- minävainohikuljen
Meillä
- paljon yhteistä ylipäätään
- tykkäämme toisistamme/rakastamme toisiamme
- yhteiset suunnitelmat
- on yhteisiä harrastuksia
- yhteinen vuokrakoti
- yhteinen sänky
- molemmat tykätään hellitellä toista
- olemme molemmat romantikkoja (minä tosin hipusen enemmän ;) )
- molemmat tulemme tosi hyvin toimeen toistemme perheen kanssa
- keskinäinen seksuaalinen ja henkinen vetovoima
- tykkäämme olla kotona ja tehdä asioita yhdessä - ssddggg
Näin meillä
-yhteinen lapsi
-luottamus toiseen
-keskustelutaito
-toisen huomioiminen
-tykkäämme olla kotona ja viettää aikaa yhdessä
-pienet välittämisen eleet
-rehellisyys
-rakkaus toiseen - eqwf
-raha
- ? - Mies 1984
- Seksi
Tällä hetkellä ei muuta toimivaa ja positiivistä tulekaan mieleen. Kumppanin mielestä sovitaan yhteen ja haluaisi virallistaa suhteen, mutta suhde ei vaan jotenkin tunnu oikealta. Johtuu varmaan siitä kun olemme jokseenkin erilaisia.- Joku vaan
Uskallan väittää, että suurimmassa osassa miesten ja naisten välisistä suhteista ainoa molempia kiinnostava asia on seksi. Rakkautta toki on ja aitoa välittämistä muttei yhteisiä kiinnostuksia tai yhteistä ajatusmaailmaa.
Arvaan myös, että näissä suhteissa nainen usein kuvittelee muuta ja uskoo miehen olevan innostunut asunnosta, puutarhasta, ostoksista, lomamatkoista, kutsuista, vauvoista ym. Mieskään ei halua tuottaa vaimolleen pettymystä.
Vastaavasti, nainen ei usein uskalla tunnustaa edes itselleen, että mies ei oikeastaan innostaan huolimatta ole kaksinen rakastaja, vaikka vuosien varrella tämä ei voi olla tulematta esille.
- olenko kyllästynyt??
Mitä kaikkea keskustelette kumppaninne kanssa? Minusta tuntuu että oma suhteeni on jotenki väljähtänyt kun ennen nauroimme paljon yhdessä ja puheen sorina täytti huoneen. Nykyisin keskustelu jää sille tasolle, että vaihdamme kuulumiset ja mitä päivän aikana on tapahtunut. Nauramme aika harvoin enää yhdessä ja olemme paljon hiljaa. Välillä tuntuu ettei vaan löydä jutunjuurta. Mihin ne kaikki keskustelunaiheet ovat kadonneet? Mistä ennen puhuimme? Voiko sitä enää saada takaisin? Rakastan miestä enkä halua erota hänestä
- pulputtajat
Me ainakin keskustelemme juuri mitä on päivän aikana tapahtunut, mitä on Suomessa ja maailmalla tapahtunut, politiikastakin puhumme paljon, suunnittelemme esim. tulevia yhteisiä matkoja ym., sovimme seuraavan päivän/viikon suunnitelmista... Katsokaa vaikka joku elokuva ja keskustelkaa siitä tai jotain, kyllä puheenaihetta löytyy jostain varmasti!
- Anna-Irmeli
Se on lopun alkua. Noin meidänkin avioliitossa kävi.
Molempien pitäisi satsata liittoon, että siinä säilyisi kipinä, mutta hyväksyä, että se huumavaihe kestää 2 kk-2 v ja hyväksyä se. Pienet yllätykset (vuorotellen) antavat eloa kulahtaneeseen liittoon.
Älkää antako periksi. Hankkikaa joku uusi yhteinen harrastus. Hyvä olisi, jos molemmilla olisi myös omia kavereita ja harrastuksia...sieltä niitä juttuaiheita tulee arkipäivään.
Tsemppiä!
- 67-v
Samoja asioita.
Turha toistaa.
Erikseen voisi mainita alusta alkaen samanlainen käsitys lasten kasvatuksesta ja raha-asioista.
Täysin mustasukkaisuudesta vapaa luottamus kumppaniin.
Ainoa vuosien saatossa tullut muutos on jonkin asteisen ntelepatian ilmentyminen.
Usein ja toistuvasti tulee tilanteita joissa, toisistamme tietämättä, ajatuksemme ovat täsmälleen toistensa kaltaisia.
Parittelusuhteen antoisuutta ja kalenteriajallista jatkuvuutta on turha todeta koska ilman sitä olisi luultavasti jo tapahtunut jotain.- Anna-Irmeli
"Täysin mustasukkaisuudesta vapaa luottamus kumppaniin."
Minusta pieni mustasukkaisuus on asiaa ja osoittaa, että toinen välittää, eikä ole yhdentekevä.
- tuleva avovaimo
Meillä:
- luottamus
- rehellisyys
- kunnioitus toista kohtaan
- saa olla oma itsensä, ei tarvitse esittää mitään
- keskustelutaito
- huumori
- rakkaus
- seksi
- yhteiset tulevaisuuden suunnitelmat
- samat elämän arvot
- jne. - yksonnellinenvaan
Nimimerkille: "olenko kyllästynyt??": Kysy mieheltä aidosti, mitä hänelle kuuluu ja miltä hänestä tuntuu. Silitä häntä selästä ja halaa ja sano, että hän on tärkeä. Menkää yhdessä leffaan tai syömään.
Minulla on myös mieheni kanssa ollut näitä "telepaattisia" tilanteita. Tosi monesti on käynyt sillä tavalla, että olen soittamassa miehelle ja otan puhelimen käteen, niin hän soittaa tai päinvastoin. Tilanne on ollut esim. ettei olla nähty/juteltu koko päivänä ja sit yhtäkkiä molemmille tulee tunne, että nyt vois soittaa toiselle. Myös monesti sellaista on ollu et oon ajatellu jotain biisiä nii toinen on alkanu hyräilemään sitä. Sit joskus kun toinen alottaa jonkun lauseen nii ite tietää jo mitä toinen on sanomassa ja vastaa ennenku on sanonu lauseen loppuun tai sit sanoo sen lauseen loppuun jne..
Ihanaa suhteessamme on se, että molemmat hyväksyy toisensa juuri sellaisena kuin on. Käydään ulkona syömässä, katsotaan leffoja, itketään ja nauretaan, halitaan ja pussaillaan, riidellään ja sovitaan, sekstaillaan, eletään yhteistä elämää :) Mies just tossa hetki sitten sano, et haluaa olla mun kans kun meillä on nii omalaatuinen parisuhde :P Heitetään jotain hölmöjä vitsejä tai sanoja mitä vaan toinen ymmärtää ja käytetään kummallisia lempinimiä, mitkä vaihtuu viikon välein esim, "lirppu" tai jotain muuta tosi hämärää :)
Mut tällähetkellä tuntuu et rakastan mun miestä tooosi paljon ja se on tuolla peiton alla nukkumassa ja voisin tästä itse kömpiä miehen kainaloon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913