Tulkitkaa ongelmaani, naiset

Kävin äsken suihkussa mielessäni läpi entisiä tyttöystäviä ja sellaisen yrityksiä. Huomasin, että melkein kaikki naiset ovat olleet jollain tavalla isäongelmaisia. On ollut monellakin eronnutta isää, joka ei ole kauheasti tytärtään tavannut; on ollut mielisairasta isää; on ollut kuollutta isää; on ollut sellainenkin isä, joka katkaisi välit tyttäreensä, kun tyttärestä tuli yh.

Miksi vetoan isäongelmaisiin naisiin?
En ole mikään nallekarhumainen "isäpappa", enkä myöskään diktaattorimainen auktoriteettihahmo. Nämä eivät siis ainakaan voi olla selityksiä.
14363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hm. Oletkohan sitten turvallisuutta tarjoavan oloinen tyyppi?

Äänestä
  • Niin siis laitoin tuohon aloitukseen jo, että en ole nallekarhumainen "isäpappa", enkä myöskään mikään auktoriteettinatsi. Eli tuskin se turvallisuudesta on kiinni.

    Äänestä

  • epäsopivat ex-naiset kirjoitti:

    Niin siis laitoin tuohon aloitukseen jo, että en ole nallekarhumainen "isäpappa", enkä myöskään mikään auktoriteettinatsi. Eli tuskin se turvallisuudesta on kiinni.

    Luotettavuus on yksi turvallisuuden muoto, ei se kai katso ulkonäköä(?)

    Äänestä

  • random m kirjoitti:

    Luotettavuus on yksi turvallisuuden muoto, ei se kai katso ulkonäköä(?)

    En ole mitenkään poikkeuksellisen luotettava. Ehkä ripauksen epäluotettavakin oikeastaan, vaikkakaan en mitenkään pahasti. Ja sillä tavalla epäluotettava en kuitenkaan ole, että nämä voisivat samaistaa minut isiinsä, koska arvostan parisuhdetta suuresti ja uskollisuutta ja pysyvyyttä siinä.

    Äänestä

Entäpä jos onkin kyse siitä, että sinä valikoit jollain lailla haavoittuneen/haavoittuvan oloisia naisia...

Äänestä

Oletko empaattinen ja hyvä kuuntelija ? Tai kenties jämerä mies, joka ottaa ohjat käsiinsä asiassa kuin asiassa ?

Äänestä

Tai sitten vaan isäongelmaisia on paljon... Siis hyviäkin isiä on. Mutta mennäänpä faktoihin.

Kuka useimmiten hylkää lapset? Isä.
Kuka useimmiten on väkivaltainen? Isä.
Kenellä on epäterveemmät elin tavat eli sairastuu nuorempana todennäköisemmin? Isä eli mies.
Onnettomuusalttiimpi? Mies eli isä.
Kuka ei osaa keskustella, ei hae apua ajoissa ja "minähän en lääkäriin mene!"? Mies eli isä.
Kuka on useimmiten alkoholisti? Isä.
Kuka yleensäkin on useimmiten päihteitten käyttäjä, vetää viinaa, pilveä, huumeita, röökiä? Mies, eli isä.
Kuka pettää useammin, nai reikääkin rinkelissä ja omaa ihan paskat elämän arvot siinä kohtaa? Isä.
Vaimo ottaa avioeron useammin, koska... Mies juo, mies pettää, mies ei tee mitään, on täysin välinpitämätön, nainen tuntee itsensä kotiorjaksi ja piiaksi jne. jne. joten... Kuka oikeasti ei välitä perheestään ja liitostaan ennenkuin on liian myöhäistä? Mies eli isä.
Kumpi hoitaa yleensä enemmän kotia ja siis lapsia = läheisemmät välit lopulta? Äiti. Ei isä.
Kummat on suvaitsemattomampia ja ehdottomampia? Miehet.
Väkivalta-alttius menee... miehille!
Kuolemaan johtaneet liikenneonnettomuudet... Tsadaa, miehet, myös isät. Tässä alkaa jo toistaa itseään.

Ei aina, vaan yleensä ja useimmiten.

Joten. Sä tapaat isäongelmaisia naisia siksi, että suurimmalla osalla on perhe, missä isä on ongelma, tai isällä on ongelma. Arvaa paljonko mä olen tavannut miehiä, joilla on isäongelma?... Ja jotka tulevat olemaan ongelmaisiä. Perinteet varmaan velvoittaa.

Selitys on siis yksinkertaisempi kuin uskotkaan: ne lapset, kenen perheessä isä olisi loistanut jollain muullakin kuin poissaolollaan, ovat vähemmistössä.

Äänestä
  • Ja mä unohdin erikseen mainita suorituskeskeiset uraohjukset, jotka saa sydärin, mutta että... Tartteeko sitä viä?

    Äänestä

  • sama ku äsken kirjoitti:

    Ja mä unohdin erikseen mainita suorituskeskeiset uraohjukset, jotka saa sydärin, mutta että... Tartteeko sitä viä?

    Isäongelmia tai kokonaan puuttuva isä voi varmasti olla jopa yli puolella suomalaisista nuorista naisista. Ei se kuitenkaan selitä sitä, miksi exissäni ei ole yhden yhtä, jolla olisi ollut hyvä isäsuhde.

    Ei minullakaan ole hyvä isäsuhde, isäni oli uraisä, joka oli paljon pois, ja kotona ollessaan rähjäsi ja huusi. En kuitenkaan usko, että sillä on tämän asian kanssa tekemistä. Jos minulla olisi huono äitisuhde, niin sitten voi olla, että nuo naiset vetäisivät minua puoleensa ja minä heitä, koska kokemuksemme olisivat samanlaiset, kun sukupuoli otetaan huomioon.

    Äänestä

  • Kuka valinnut kumppanikseen ja lapsensa isäksi sen miehen?

    NAINEN.

    Äänestä

  • Syy löytyi kirjoitti:

    Kuka valinnut kumppanikseen ja lapsensa isäksi sen miehen?

    NAINEN.

    Vika on aina sen joka on kehno. turha yrittää siirtää vastuuta muille.

    Äänestä

Sama ongelma, tosin minulla se liittyy ulkonäköön ja myös siihen luonteen osaan joka helpoiten ja nopeiten on havaittavissa.

Olen kait sitten se turvallinen, luotettava ja ehkä hieman nallekarhumainen tapaus.

Lopputulos:

Kiinnostuneet ovat psyykkisesti tai fyysisesti (vähintään pyöreitä) ongelmatapauksia. jotka kaipaavat jotain hellää hoivaajaa.

Jossakin vaiheessa yritinkin avittaa näitä psyykkisesti ongelmaisia (koska fyysisesti ongelmaiset voivat auttaa ihan itse itseään) mutta oli lopetettava kun en itse hyötynyt siitä mitään vaan kannoin muiden murheita.

Tee niin, että keskityt siihen mitä sinä etsit ja lopeta miettimästä onko joku nainen kiinnostunut sinusta. Jätä ne rauhaan jotka eivät kiinnosta sinua ja ongelmaa ei enää ole.

Pyri välinpitämättömyyteen ja yritä olla jopa viileä näiden naisten seurassa joita he halua tai huoli.

Äänestä
  • Tekisinkin noin, kuten ehdotat, mutta siinä on yksi mutta. En saa iskettyä naisia, joista itse kiinnostun, mutta nainen ei ole ainakaan selkeästi heti kiinnostunut minusta. En ole riittävän vetovoimainen siihen. Saan iskettyä vain sellaisia naisia, jotka selkeästi tykkäävät minusta. Ja ne ovat sitten tätä laatua, jonka jo aloituksessa esittelin.

    Äänestä

  • Lisättäköön vielä, että ne minun naiseni eivät ole kaivanneet hellää hoitajaa, vaan ennemminkin jotain nallekarhu-isäpapan ja casanova-panomiehen välimuotoa. Jota en todellakaan ole lähelläkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäsopivat ex-naiset kirjoitti:

Kävin äsken suihkussa mielessäni läpi entisiä tyttöystäviä ja sellaisen yrityksiä. Huomasin, että melkein kaikki naiset ovat olleet jollain tavalla isäongelmaisia. On ollut monellakin eronnutta isää, joka ei ole kauheasti tytärtään tavannut; on ollut mielisairasta isää; on ollut kuollutta isää; on ollut sellainenkin isä, joka katkaisi välit tyttäreensä, kun tyttärestä tuli yh.

Miksi vetoan isäongelmaisiin naisiin?
En ole mikään nallekarhumainen "isäpappa", enkä myöskään diktaattorimainen auktoriteettihahmo. Nämä eivät siis ainakaan voi olla selityksiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu