Hei!
Osaisiko joku neuvoa, kuinka usein kasvonaamion voi ja kannattaa tehdä? Olen 24-vuotias tyttönen, terveelliset elämäntavat ja niin edelleen, mutta taistelen edelleen jatkuvasti finnien kanssa. Minulla on sekaiho, eli joistain kohtaa kuiva, ja joistain kohtaa rasvainen. Kasvoni alkavat helposti kiiltää ja joudunkin tuputtelemaan puuteria tai pesemään kasvojani useasti päivässä.
Olen huomannut että mutakasvonaamio auttaa finneihin jonkun verran, mutta en tiedä kuinka usein sellaisen voi tehdä? Ja onko olemassa jotain muita kasvonaamioita tai keinoja, jotka auttaisivat.
Kiitos etukäteen avusta!
kasvonaamio ja finnit!
4
884
Vastaukset
- ihoterapeutti
Peruspuuteri sisältää talkkia suurimmaksi osaksi, joka on ERITTÄIN kuivattavaa! Talkki imee rasvan itseensä, mutta myös ihosolujen kosteuden, ja iho kuivuu liiaksi. Kun iho kuivuu, sen talin tuotanto häiriintyy, menee epätasapainotilaan ja lisääntyy. Ihon kuivuessa myös huokoset menevät tiukemmin kiinni (kosteuden pidätys), jolloin tali ei pääse luontaisesti ihosta poistumaan. Syntyy mustapäitä, finnejä ja muita ihotulehduksia.
Siirry mineraalimeikkeihin, mutta tutki niitäkin tuotteita ostaessasi ainesosaluetteloa, ja tarkista, ettei talkkia ole käytetty (incredients: talc ..), koska joissakin tuotteissa sitä on kuitenkin käytössä (=kuluttajien huijausta).
Mutanaamiot myös kuivattavat ihoa usein liikaa. Suositeltavaa on käyttää lähinnä kosteuttavia naamioita, mutta savipohjaisiakin voi T-alueelle käyttää (imevät talia), mutta kosteuttavaa kannattaa laittaa sen päälle, ettei savi pääse kuivumaan ja kuivattamaan ihoa. - Diplomikosmetologi
Kuori kerran viikossa ja savinaamio 1-2x viikossa. Tärkeintä on kuitenkin jokapäiväinen puhdistus ja kosteutus omalle iholle sopivilla tuotteilla. Älä maksa merkistä ja turhista lupauksista vaan osta apteekista ihan peruskamat sata kertaa halvemmalla. Olen lukenut ammattini vuoksi kosmetiikan kemiaa ja samat aineet on apteekin kuin hoitolan tai Stockan tuotteissakin. Tätä en tietty saisi ääneen sanoa,mutta on alkanut vituttamaan ihmisten rahastus ja huijaus. Ja terveet elämäntavat vaikuttavat tietysti koko kroppaan ja ihosta sen huomaa helpoiten. Eli ruokavalio kuntoon,ei tupakkaa tai mahd. vähän,sama alkoholin kanssa. Liikuntaa raittiissa ilmassa.
- Diplomikosmetologi
Juu,ja ihoterapeutti oikeassa talkista ja mineraalimeikeistä. Ja niistäkin löytyy edullisia merkkejä ellet halua maksaa merkistä ja "hienosta" pakkauksesta. Googleta niin löytyy. En ala mainostamaan.
- sgrdsdefse
Voit käyttää mutanaamiota myös täsmähoitona finneille, eli laitat vain finnin päälle yön yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897