Moikkelis meitä on arveluttanut pidemmän aikaa jo että miten muut pariskunnat suhtautuu toistensa aamu pieruihin, peiton alla?
Meitä välillä naurattaa ja välillä yököttää?
Väliilä haisee mutta suhde voimistuu.
Meitä välillä naurattaa ja välillä yököttää?
Väliilä haisee mutta suhde voimistuu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pierut kuuluu normaaliin elämään. Sitähän sanotaan, että pidättäminen on epäterveellistä!
Jos toisen kanssa asuu, niin silloin täytyy hyväksyä se, että joskus pääsee tuhnu. Aina on tietysti tilanteita, jolloin se ei ole suotavaa, mutta esimerkiksi nuo aamupierut peiton alla ei ole maailmanloppu. Ei todellakaan.
Kun avopuolisoni kanssa ollaan kotona ihan kahdestaan, ei se ketään haittaa jos silloin tällöin pieraisee. Jos pidempi kohtaus tulee, niin silloin tietysti vessaan niin ei koko huoneilma myrkyty! ;)
Mutta satunnaiset pierut ovat ok, ja niin se pitäisi jokaisessa parisuhteessa olla. Röyhtäily on mielestäni paljon ällöttävämpää, mutta sekään ei ole niin kauheaa loppujen lopuksi. :) Ihmisten elintoiminnot on jännä juttu, ja harva sitä tosissaan ajattelee että piereskely ja röyhtäily on oikeasti normaalia. Mutta kohtuus kaikessa!
Pieru = syöt väärin.
En tiedä teistä ihmisistä, mutta minua hyvin harvoin pierettää, jos ei koskaan. Ainoastaan silloin, jos olen syönyt vääränlaista ruokaa, tulee pieru. Mutta jos syön oikein, ei pieretä.
Mitä enemmän piereskelet, sitä huonommin syöt.
Joten jos mieheni piereskelisi paljon, muuttaisin hänen ruokavalion.
Piereskelyyn liittyy myös oman suolen ja muun ruuansulatuselimistön toiminta, se on kaikilla erilainen. Ei pelkästään ruokavalio...
No tässäpä onkin oikea neropatti!!!
vai ei ruokavalio. No juurihan se koko asian ydin onkin. Jokaisen ruuansulatus toimii erilailla ja siitä johtuen pitää olla jokaisella omanlainen ruokavalio että ruuansulatus toimii oikealla tavalla. Jonkun ruuansulatus ei kestä maitotuotteita = jättää maitotuotteet pois. Toisen ei kestä hiivaa = jättää hiivatuotteet pois, joku taas ei kestä lainkaan ksylitolia = jättää ne purkat jauhamatta.
peruspierejän ruokavalio = rasvaisia lihapiirakoita, purkkitolkulla maitoa ja jugurttia, puolpakettia leipää ja makaroonilaatikkoa.
Luulisi että aikuiset jo tietäisivät, mitä oma kroppa ei kestä ja mikä saa ilman keräytymään suolistoon.
vilja pierettää, varsinkin leipä. alkakaa karppaamaan, niin jo pierut katoaa!
LUKEKAA ALOITTAJAN VIESTI KIITOS
Nyt ollaan jo pahasti ohi aiheen. : (
Meidän parisuhteessa aamupierut ei haittaisi, jos niitä olisi. :) Kyllähän se naurattaisi varmaan!