Seuraavassa pari esimerkkiä siitä, kuinka Jt-järjestö puhuu paljastetusta totuudesta:
"Usko saapui, kun Jeesus 1900 vuotta sitten esittäytyi tulevana Kuninkaana. Mutta nyt, kun hän hallitsee taivaallisena Kuninkaana, uskon perustamme – paljastettu totuus – on kasvanut suunnattomasti ja siten täydellistänyt uskoamme." (Vartiotorni 15. syyskuuta 1991, s. 13)
”Myös Jehovan nykyinen kansa korjaa uskonkäsityksiään paljastetun totuuden mukaisiksi; he eivät väkisin yritä saada raamatunkohtia sopimaan näkemyksiinsä.” (Todista perusteellisesti 2009, s. 105)
Mikä todellisuudessa on tämä "paljastettu totuus"? Mitä sillä tarkoitetaan? Jt-käytännöt tekevät varsin selväksi sen, että sillä tarkoitetaan nimenomaan järjestön kulloinkin voimassa olevaa virallista oppia, ei mitään sen jumalallisempaa. Jo yli 130 vuoden ajan tuota "paljastettua totuutta" on tuotu esiin siten, että aiempia paljastettuja totuuksia on jouduttu kumoamaan ja niistä on myöhemmin jopa valehdeltu suurelle yleisölle, jottei "paljastetun totuuden" todellinen luonne paljastuisi.
Lisäksi kaikki kritiikki on kiellettyä, koska tämä "totuus" ei kestä todellista koettelua. Siksi järjestö julkaiseekin säännöllisesti tällaisia ohjeita jäsenilleen:
”Mutta tarvitseeko meidän olla ”jalomielisiä” vielä sen jälkeenkin, kun meistä tulee uskovia? Aivan varmasti tarvitsee. Sen jälkeen on entistä tärkeämpää, että otamme halukkaasti vastaan Jehovalta tulevaa opetusta ja sovellamme sitä ripeästi. Näin annamme Jehovan muovata ja valmentaa meitä tahtonsa mukaan” (Todista perusteellisesti 2009, s. 138)
Tässäkin lainauksessa esiintyneen sanan ”Jehova” voi täysin perustellusti korvata sanalla ”Järjestö”. Kun sama asia luetaan seuraavalla tavalla, se kuvailee täysin Jehovan todistajien todellista elämää ja järjestön vaatimuksia:
”Sen jälkeen [kun meistä tulee uskovia] on entistä tärkeämpää, että otamme halukkaasti vastaan Järjestöltä tulevaa opetusta ja sovellamme sitä ripeästi. Näin annamme Järjestön muovata ja valmentaa meitä tahtonsa mukaan”
Paljastettu totuus - mitä se on?
59
146
Vastaukset
- +++
Miksi sinun mielestäsi tälla palstalla ei ole oikeus sano mitä haluaa?
Voisitiko perustella miksi tyrkyttämäsi paska on ainoa oikea totuus?- diovmorf
* *
>>Miksi sinun mielestäsi tälla palstalla ei ole oikeus sano mitä haluaa?>>
En tiedä, kun en ole tuota oikeutta ollut keneltäkään kieltämässäkään.
>>Voisitiko perustella miksi tyrkyttämäsi paska on ainoa oikea totuus?>>
En voi, koska en ole koskaan näkemyksiäni esittänytkään "ainoana oikeana totuutena". Olen kuitenkin pääsääntöisesti perustellut esittämäni asiat joko Vt-seuran kirjallisuudella tai Raamatun tekstillä.
- jatkuvaa toistoo
Todella kyllästyttävää.
Taidat diovmorf olla rutiineista riippuvainen ja teet samoja asioita toistuvasti.- diovmorf
*jatkuvaa toistoo*
>>Taidat diovmorf olla rutiineista riippuvainen ja teet samoja asioita toistuvasti.>>
Ei sitten ollut aloituksen asioihin taaskaan mitään asiallista sanottavaa? Voithan jättää tekstini kommentoimattakin, jos ne eivät sinua kiinnosta. - ytujtyutyu
Miksi et kommentoi itse asiaa vaan menet henkilöön? toivoisin saavani vastauksen tähän. (ettei vain olisi niin että asiat on niin hankalia ja avaukset totuudellisia että tekee kipeää)
- diovmorf
ytujtyutyu kirjoitti:
Miksi et kommentoi itse asiaa vaan menet henkilöön? toivoisin saavani vastauksen tähän. (ettei vain olisi niin että asiat on niin hankalia ja avaukset totuudellisia että tekee kipeää)
*ytujtyutyu*
>>ettei vain olisi niin että asiat on niin hankalia>>
Näin se vain taitaa olla. Tämän teorian puolesta puhuu se, kuinka kroonisesti tietyt Jt-opin kannattajat sivuuttavat aloitukset ja niissä esitetyt asiat, vaikka noita aloituksia on pohjustettu suorilla lainauksilla heidän oman järjestönsä kirjallisuudesta. Jostain syystä Vt-seuran kirjallisuus ei kelpaakaan keskustelujen pohjaksi, kun sitä siteerataan kriittisessä tarkoituksessa. Tämä kuvio on varsin läpinäkyvä: Jt-oppi ei kestä kriittistä tarkastelua, ja tuon Ainoan Oikean Totuuden kyseenalaistaminen aiheuttaa vastareaktion.
- +++
Esität pelkkiä totuuksia joita ei saa kyseenalaistaa, kyseessä siis exien oma usko.
Yksittäisten lauseiden irrottaminen asiayhteydestään antaa helposti väärsitynen kuvan kokonaisuudesta. Miksi katsot olevasi oikeutettu muodostamaan tällaisen käsityksen?- diovmorf
* *
>>Yksittäisten lauseiden irrottaminen asiayhteydestään antaa helposti väärsitynen kuvan kokonaisuudesta.>>
Osoita yksikin lainaamani teksti, jossa olen vääristellyt Jt-opetuksia.
>>Miksi katsot olevasi oikeutettu muodostamaan tällaisen käsityksen?>>
Eikö avoimella keskustelufoorumilla jokainen ole oikeutettu muodostamaan oman käsityksensä asioista ja tuomaan niitä esille? Ja mitä paremmin ko. käsitykset perustellaan tosiasioilla, niin luonnollisesti sitä parempi / uskottavampi.
- kamala aavistus.....
joskus tuntuu et helel ja df on sama henkilö.... ?
- fantsu idis
ja sen helel/diovmorf-multinikin takana onkin =
tadaa....M_M ;D- - helel -
Juu, me olemme kolmiyhteinen jumala yhdessä olemuksessa kuten Isaac Asimov aikoinaan kuvasi kirjassaan Itse jumalat.
- ajatuksia.
Mukavaa huomata taas diovmorfin palanneen palstalle!
Hänellä on järkeviä ajatuksia ja paljon kokemusta jt:stä ja siksi häntä kannattaa kuunnella.- Nillitytys
Jep, ja Jehovantodistajien joka kertainen lapsellinen vinkuminen ja sivuunvetäminen kertoo heistä ja heidän edustamastaan nk. totuudesta oleellisen.
- ajatuksia.
Nillitytys kirjoitti:
Jep, ja Jehovantodistajien joka kertainen lapsellinen vinkuminen ja sivuunvetäminen kertoo heistä ja heidän edustamastaan nk. totuudesta oleellisen.
Tiedän mitä tarkoitat ja ketä varsinkin tarkoitat.
- +++
ajatuksia. kirjoitti:
Tiedän mitä tarkoitat ja ketä varsinkin tarkoitat.
Juu, mene ihmeessä tekemään aloitus hänestä . Osoita miten exät toimivat ja millainen on heidän moraalinsa.
- +++
Nillitytys kirjoitti:
Jep, ja Jehovantodistajien joka kertainen lapsellinen vinkuminen ja sivuunvetäminen kertoo heistä ja heidän edustamastaan nk. totuudesta oleellisen.
"Jep, ja Jehovantodistajien joka kertainen lapsellinen vinkuminen ja sivuunvetäminen kertoo heistä ja heidän edustamastaan nk. totuudesta oleellisen."
Aivan samanlaista käytöstä löytyy exien puolelta, joten ei tähän voi muuta kuin sanoa, että "niin makaa kuin petaa".
Seuraavan kerran kun teet aloituksen, älä petaa sitä henkilöaloituksella. - seliseli.
+++ kirjoitti:
"Jep, ja Jehovantodistajien joka kertainen lapsellinen vinkuminen ja sivuunvetäminen kertoo heistä ja heidän edustamastaan nk. totuudesta oleellisen."
Aivan samanlaista käytöstä löytyy exien puolelta, joten ei tähän voi muuta kuin sanoa, että "niin makaa kuin petaa".
Seuraavan kerran kun teet aloituksen, älä petaa sitä henkilöaloituksella."Aivan samanlaista käytöstä löytyy exien puolelta"
Minusta exät ovat olleet asialinjalla että taas yritit valehdella. - +++
seliseli. kirjoitti:
"Aivan samanlaista käytöstä löytyy exien puolelta"
Minusta exät ovat olleet asialinjalla että taas yritit valehdella.Kehotan sinua lukemaan hiukan enemmän kirjoituksia historiassa taaksepäin. Otetaan vielä huomioon se, että monet asiattomat heidän kirjoittamansa tekstit on täältä poistettu.
Ei osoita kovin korkeaa moraalia saati älykkyyttä, oman julistuksen pohjan vakaudesta puhumattakaan, jos joutuu pohjustamaan sen henkilökommentoinnilla.
- poknws
Erittäin hyvä kirjoitus taas kerran. Näissä olisi Jehovan todistajilla oiva paikka todistaa totuutensa olevan tuon suuren sanan mittainen, mutta oikeaa keskustelua aiheesta ei syynny käytännössä koskaan. Naiivia ja ala-arvoista kommentointia toisaalta sitäkin enemmän. Ei käy kateeksi Jehovan todistajaa ns. totuutensa äärellä.
- +++
"Ei käy kateeksi Jehovan todistajaa ns. totuutensa äärellä. "
Onk otämä sinun mielestäsi oikeaa keskustelua? - poknws
+++ kirjoitti:
"Ei käy kateeksi Jehovan todistajaa ns. totuutensa äärellä. "
Onk otämä sinun mielestäsi oikeaa keskustelua?Se oli myötätuntoinen toteamus. Voit varmasti, helel, itsekin yhtyä siihen että Jehovan todistajien osanotto asiakirjoituksiin on olematonta häiriköintiin verrattuna.
- poknws
Helel on aikaisemmin ollut niin kovin huolissaan eri ketjujen häiriköistä ja toivonut heitä poistumaan ketjuista. Tässä ketjussa heleliä itseään ei näytä häiriköinti haittaavan pätkääkään. Mikäs se juttu oli niistä jostain punnuksista...
- - helel -
Olet oikeassa sikäli, että morffin kohdalla en ole reagoinut asiaan aina kaikin puolin. Osittain johtuu siitä, että hänellä on melko ylimielinen asenne uskovia kohtaan ja kova tarve pakottaa oma näkemyksensä muille, kiemurtelun lisäksi.
Mutta olet kyllä oikeassa siinä, että tässä on asiaa viety reippaasti aloituksen aiheen ulkopuolelle. Tosin monet kommenteista ovat minusta lähinnä leppoisia häntä itseään koskien, pikemminkin tervetulotoivotuksia kuin mollaamista.
- mrnoubody
Onko heillä totuutta?
He kyllä kailottavat jtkuvasti siinä kuin kaikki muutkin fundaalit-uskonnot lähinnä sitä "oikeassa olemistaan ja ainoan totuuden omistamistaan", eli saavat siis voimansa vastakkain-asettelusta ja sen tuomasta uhka/toivo-asetelmasta.
Pinta-raapaisuissaan kristioppien eräiden dogmien perusteltu kaataminen ei osoita vielä mitään sellaisesta totuudesta josta tässä tarkoitetaan.
Sen sijaan se mitä he itsekin tarjoavat tilalle perustuu myös epä-loogiseen eli epä-toteen.
Missä siis se suuri salaisuus on?
Jeesuksen väitetty paluu, maallinen paratiisi, tai se että "olemme ainut oikea Jumalan järjestö" ei sellaisenaan ole enää mikään salaisuus.- - helel -
Kristinuskon kehittyminen voidaan nähdä luokkien kehityksenä ja niiden isntantioimisena. Kun mukaan tulee toiminto joka myöhemmin havaitaan vääräksi, se on parhaiten poistettavissa sieltä, missä se on ensimmäisen kerran esiintynyt. Valitettava ongelma asiassa on, jos ominaisuudet vaikutavat toisiin ominaisuuksiin, jolloin poistamisesta seuraa koko järjestelmän hajoaminen.
Tästä ilman muuta syntyy näkemyksiä vastaan ja puolesta, sillä jos olemassaolevaa järjestelmää ei korvaa mikään muu, vanhaa on käytettävä.
Silti järjestelmän vikojen tunteminen on parempi vaihtoehto kuin ymmärtämättömyys sen toiminnasta.
Järjestelmän viat eivät ole salaisuus kaikille, niiden kanssa vain monet elävät paremman puutteessa.
On hyvä tiedostaa missä asia on mennyt vikaan jo alkumetreillä, vaikka korjaaminen onkin mahdotonta ilman vanhan hylkäämistä.
Destruktiivisten ominaisuuksien korjaamista on tapahtunut jo juutalaisuuden aikana, tästä tuloksena mm. rabbiininen juutalaisuus. - mrnoubody
- helel - kirjoitti:
Kristinuskon kehittyminen voidaan nähdä luokkien kehityksenä ja niiden isntantioimisena. Kun mukaan tulee toiminto joka myöhemmin havaitaan vääräksi, se on parhaiten poistettavissa sieltä, missä se on ensimmäisen kerran esiintynyt. Valitettava ongelma asiassa on, jos ominaisuudet vaikutavat toisiin ominaisuuksiin, jolloin poistamisesta seuraa koko järjestelmän hajoaminen.
Tästä ilman muuta syntyy näkemyksiä vastaan ja puolesta, sillä jos olemassaolevaa järjestelmää ei korvaa mikään muu, vanhaa on käytettävä.
Silti järjestelmän vikojen tunteminen on parempi vaihtoehto kuin ymmärtämättömyys sen toiminnasta.
Järjestelmän viat eivät ole salaisuus kaikille, niiden kanssa vain monet elävät paremman puutteessa.
On hyvä tiedostaa missä asia on mennyt vikaan jo alkumetreillä, vaikka korjaaminen onkin mahdotonta ilman vanhan hylkäämistä.
Destruktiivisten ominaisuuksien korjaamista on tapahtunut jo juutalaisuuden aikana, tästä tuloksena mm. rabbiininen juutalaisuus.>>Kristinuskon kehittyminen voidaan nähdä luokkien kehityksenä ja niiden isntantioimisena. Kun mukaan tulee toiminto joka myöhemmin havaitaan vääräksi,,,>Tästä ilman muuta syntyy näkemyksiä vastaan ja puolesta, sillä jos olemassaolevaa järjestelmä,,,.>Järjestelmän viat eivät ole salaisuus kaikille, niiden kanssa vain monet elävät paremman puutteessa.
On hyvä tiedostaa missä asia on,,.>>
- Ortodoksijuutalaiset pyrkivät elämään kirjaimellisesti Tooran mukaan(mm. 365 käskyä), eli on se teorissa kai mahdollista noudattaa perinteitä sokeasti? Mutta on tajuttava tässäkin se fakta että nekin käskyt/ohjeet ovat ainoastaan ihmis-käskyjä ja siksi joskus,, ja aika useinkin,, aivan älyttömiä sisällöltään.
Tavat ovat toinen luonto ja tavoista tulee helposti ainoa totuus, ja siihen suljetulla systeemillä juuri pyritään. - - helel -
mrnoubody kirjoitti:
>>Kristinuskon kehittyminen voidaan nähdä luokkien kehityksenä ja niiden isntantioimisena. Kun mukaan tulee toiminto joka myöhemmin havaitaan vääräksi,,,>Tästä ilman muuta syntyy näkemyksiä vastaan ja puolesta, sillä jos olemassaolevaa järjestelmä,,,.>Järjestelmän viat eivät ole salaisuus kaikille, niiden kanssa vain monet elävät paremman puutteessa.
On hyvä tiedostaa missä asia on,,.>>
- Ortodoksijuutalaiset pyrkivät elämään kirjaimellisesti Tooran mukaan(mm. 365 käskyä), eli on se teorissa kai mahdollista noudattaa perinteitä sokeasti? Mutta on tajuttava tässäkin se fakta että nekin käskyt/ohjeet ovat ainoastaan ihmis-käskyjä ja siksi joskus,, ja aika useinkin,, aivan älyttömiä sisällöltään.
Tavat ovat toinen luonto ja tavoista tulee helposti ainoa totuus, ja siihen suljetulla systeemillä juuri pyritään.Tarkoitukseni oli varmaankin sanoa, että uskonto on ihmisen luoma järjestelmä. Se on alkanut jostain, kehittynyt ja haarautunut erilaisiksi variaatioiksi.
Järjestelmä on olemassa, koska sille on ollut tilaus. Se täyttää ihmisen jotain tarpeita. Jos se ei tekisi niin, sitä ei olisi.Eli perimmäinen syy uskonnoille on ihmisen tarve uskoa johonkin itseä korkeampaan. Tämä näkyy hyvin siinä, että monet ns. uskonnottomistakin ihmisistä uskovat johonkin korkeampaan voimaan. Toinen tarve minkä nämä uskonnot täyttävät, on hallinta. Valtaapitävät ovat aina ymmärtäneet tarpeen olla uskonnollisen eliitin kanssa samaa mieltä, mikäli ovat mielineet vallassa pysyä.
Jos nyt tämä päivänä pitäisi yksinkertaisesti myöntää, että kristinusko nojaa valheeseen, että Jeesus ei ollut eikä ole jumala, ja että hän joko kuoli ristillä tai selvisi muilla keinoin hengissä siitä, ja että raamatussa on paljon sepitettyä tarinaa, koko järjestelmä romahtaisi. Tai se romahtaisi, jos uskomisen tarve loppuisi. Se ei lopu ainakaan toistaiseksi ja uskonnot täyttävät ihmisten hengellisiä tarpeita, toiset enemmän nykyaikaistuvasti, toiset hyvin takapajuisesti. Kyllä ihmiset ovat tietoisia siitä, että Jeesus ei ole syntynyt jouluna ja että luomistarina sellaisenaan kuin sitä on kerrottu, on ainakin puuta heinää. Monet ovat myös kiinnostuneita asioista ja etsivät sitä mikä olisi se oikea uskonto, toiset jatkavat tiellä millä ovat, koska heidän mielestään se uskonto jossa he ovat, on "paras".
Eli niin kauan kunnes joku "suuri fakta" tulee yleiseen tietoisuuteen, asia jatkuu ennallaan. Silloin todennäköisesti alkaa uuden järjestelmän rakentaminen.
Olet aivan oikeassa kun sanot, että virheet juuri osoittavat etteivät järjestelmät ole jumalasta, jota mainitaan erehtymättömäksi.
Toisaalta, vt kertoo jumalasta, joka on erehtyväinen ja katuu. en tiedä kuka on keksinyt sen erehtymättömän jumalan ottaa käyttöön.
Ortodoksijuutalaiset pyrkivät kyllä kuten sanot noudattamaan rabbien oppeja.
Kirjaimellisesti he eivät noudata tooraa, vaan rabbien selitysten mukaan. Eli hyvä esimerkki on maidon ja lihan yhtäaikainen nauttiminen. Tunnetusti kaikki luulevat että raamattu kieltää sen, vaikka näin ei ole.
Toorasta löytyy kolme kertaa kehotus:
"Älä keitä vohlaa emänsä maidossa."
Tästä fariseuksen tekivät omat johtopäätöksensä, jonka mukaan se että asia esiintyy kolme kertaa laissa, se tarkoittaa joka kerta eri asioita. Yksi näistä sitten oli se, ettei maitoa ja lihaa saanut nauttia samalla aterialla. Esim. karaiittijuutalaiset kuulemma syövät lihaa ja maitoa samalla aterialla, koska he ovat hylänneet suullisen lain.
VT:ssä on myös kivitystuomioita ym. kuitenkin rabbit asettivat sellaisia ehtoja näihin, että niiden toteutuminen käytännössä oli hyvin vaikeaa. Yleensä sellaista sanhedrinia joka tuomitsi ihmisen kuolemaan useammin kuin kerran seitsemässä vuodessa, pidettiin tuhoisana.
Totta myös on, että nuo kaikenkarvaiset suullisen lain käskyt ovat sellaisia, että niissä ei ole mitään järkeä. Esim, jossain mainittiin että tietyssä tilanteessa ainakin pitää ylösnoustessa laittaa jalka ensin toiseen kenkäään ja vasta sitten toiseen. En muista tuota järjestystä, Tai että ilman kippaa ei saa kävellä, yli kolmeako askelta se nyt oli.
- peruutettu Paratiisi
Ei, exillä ei ole totuutta, vaikka he niin kailottavatkin jatkuvasti ;)
He ,exät, uskovat olevansa oikeassa ,pahasti haksahtaneina,
eronneina/erotettuina he julistavat suureen ääneen totuuttaan.....
Entisen jt-meiningin tilalle he tarjoavat ----
toivottomuutta Toivon tilalle......- MMMMopopopop
Miksi valehtelet? Exäthän nimenomaisesti kailottavat että heillä ei ole totuutta.
- - helel -
MMMMopopopop kirjoitti:
Miksi valehtelet? Exäthän nimenomaisesti kailottavat että heillä ei ole totuutta.
Exät kailottavat omaa oppiaan ja yrittävät ajaa sitä moukarilla väkisin muiden kaaliin. Ainoa tapa välttää se on pysyä pois tällaisilta palstoilta, ja jotenkin ajattelen että silloin on exien julistuskin mennyt pieleen.
- KPW#Dk,Ö
- helel - kirjoitti:
Exät kailottavat omaa oppiaan ja yrittävät ajaa sitä moukarilla väkisin muiden kaaliin. Ainoa tapa välttää se on pysyä pois tällaisilta palstoilta, ja jotenkin ajattelen että silloin on exien julistuskin mennyt pieleen.
Mitä oppia?
- - helel -
KPW#Dk,Ö kirjoitti:
Mitä oppia?
Exien oppia. Joka on kopsattu ulkomaisilta saiteilta turhia tarkistelematta.
- efvdv
- helel - kirjoitti:
Exien oppia. Joka on kopsattu ulkomaisilta saiteilta turhia tarkistelematta.
Kerro nyt mitä se oppi pitää sisällään.
- - helel -
efvdv kirjoitti:
Kerro nyt mitä se oppi pitää sisällään.
Lue palstaa niin asia selviää sinulle kyllä. Eivät täällä kaikki muutkaan anna tietoja, juuri eräs mainosti kovasti Rikun mielipiteitä, ja niitä selvittääkseen joutui kuuntelemaan mp3:ia.
Joten mukavia lukuhetkiä. - *EG;Öv
- helel - kirjoitti:
Lue palstaa niin asia selviää sinulle kyllä. Eivät täällä kaikki muutkaan anna tietoja, juuri eräs mainosti kovasti Rikun mielipiteitä, ja niitä selvittääkseen joutui kuuntelemaan mp3:ia.
Joten mukavia lukuhetkiä.Kun et itse vastaa kysymyksiin niin älä sitten vain tule itse kyselemään perusteluja muilta.
- - helel -
*EG;Öv kirjoitti:
Kun et itse vastaa kysymyksiin niin älä sitten vain tule itse kyselemään perusteluja muilta.
Miksen? Niinhän muutkin tekevät.
Älä nyt ole puolueellinen... - diovmorf
*peruutettu Paratiisi*
>>Ei, exillä ei ole totuutta, vaikka he niin kailottavatkin jatkuvasti>>
Itse en ainakaan ole missään esittänyt, että minulla olisi jokin ainoa oikea totuus tai kaiken teoria hallussani. Tällaisia väitteitä esittävät nimenomaan Vt-seuran kaltaiset ehdottomat ja mustavalkoiset uskonnolliset oppijärjestelmät.
Toisin sanoen, vaikka en tiedäkään, mikä on asioiden perimmäinen totuus, niin sen voin helposti - ja tosiasioilla perustellen - kertoa, mikä se ei ainakaan ole.
>>Entisen jt-meiningin tilalle he tarjoavat ---- toivottomuutta Toivon tilalle>>
Pelkille myytteille ja aktiiviselle valehtelulle perustuva "toivo" ei varmaankaan ole sen parempi toivo kuin kangastus kuivassa erämaassa janoiselle kulkijalle. Miksi valheellisen ja vahingollisen lahko-opin paljastajalla olisi velvollisuus osoittaa tilalle jokin vastaava huuhaa, johon Vt-opista erkaneva voisi suinpäin sukeltaa? Jos ihminen ei ole valmis näkemään totuutta totuudesta®, niin pysyköön minun puolestani edelleen Vt-seuran kritiikittömänä työntekijänä.
On silti olemassa niitäkin, jotka kykenevät ennemmin tai myöhemmin näkemään asiat asioina, kunhan vain saavat riittävästi tietoa näistä asioista. Hyvä puolihan tässä asiassa on se, että jokainen päättää omalta kohdaltaan itse, mitä tietoja haluaa vastaanottaa ja mitä ei. - yuiuuoui
heh. ja jehovan todistajillako sitten on totuus ja he ovat useimmat onnellisia? älä naurata. useimpien eronneiden elämänlaatu on merkittävästi parantunut eroamisen jälkeen siitä huolimatta että jäsenyys lahkossa tuottaa kovan pettymyksen. ja se pettymys on ymmärrettävää koska lahko on huiputtanut valheillaan. ellet olisi sokea niin ymmärtäisit itsekin seuran toistuvat valheet
- o78o7o878o
eikai exät väitä totuutta tietävänsäkään. he puhuvat vain seurasta. en minkään tiedä mikä totuus on jumalan suhteen. tiedän vain paljon vt-seurasta lukeneena ja paljon todistajien kanssa keskusteltuani, että vt-seura ei edusta mitään totuutta.
kun seuran omalla materiaalillakin voidaan osoittaa helposti seuran valehtelut ja väärät ennustukset ja venkulointi niin olisi täysin tyhmää uskoa seuran edustavan jotain uskonnollista totuutta.
seuran historia osoittaa että kysymys ei ole totuudesta vaan valheista ja ihmisten manipuloinnista.
jos seura olisi totuudellisessa totuudessa, sen ei tarvisi karttaa exiä, sen ei tarvisi laittaa jäseniään tiukan kurin alle. sen ei tarvisi kierrellä kysymyksissä. jos seura edustaisi totuutta, toiminta olisi avointa ja kysymyksiin olisi helppo vastata ilman pakoilua.. - leopardin täplät...
yuiuuoui kirjoitti:
heh. ja jehovan todistajillako sitten on totuus ja he ovat useimmat onnellisia? älä naurata. useimpien eronneiden elämänlaatu on merkittävästi parantunut eroamisen jälkeen siitä huolimatta että jäsenyys lahkossa tuottaa kovan pettymyksen. ja se pettymys on ymmärrettävää koska lahko on huiputtanut valheillaan. ellet olisi sokea niin ymmärtäisit itsekin seuran toistuvat valheet
- useimpien eronneiden elämänlaatu
on merkittävästi parantunut eroamisen jälkeen --
niinpäs onkin..
enää ei tartte kenttäillä,
vaan voi leppoisasti netissä lueskella yötä myöten uusimpia vartsikoita ja vääntää niistä lauseita irti omia tarkoituksia varten...
exät lukee kuitenkin edelleenkin siis vartsikoita...
alleviivaamisen sijasta ne laittaakin niistä pätkiä nettiin ;D
kerran julistaja--aina julistaja---- ;D - diovmorf
leopardin täplät... kirjoitti:
- useimpien eronneiden elämänlaatu
on merkittävästi parantunut eroamisen jälkeen --
niinpäs onkin..
enää ei tartte kenttäillä,
vaan voi leppoisasti netissä lueskella yötä myöten uusimpia vartsikoita ja vääntää niistä lauseita irti omia tarkoituksia varten...
exät lukee kuitenkin edelleenkin siis vartsikoita...
alleviivaamisen sijasta ne laittaakin niistä pätkiä nettiin ;D
kerran julistaja--aina julistaja---- ;D*leopardin täplät...*
>>voi leppoisasti netissä lueskella yötä myöten uusimpia vartsikoita
Turhaan kannat huolta muiden ajankäytöstä; koittaisit vain keskittyä esille nostettuihin asioihin. Se, mitä Vartiotornissa kirjoitetaan, ei muutu tippaakaan siitä, kuka niitä lukee. Eikä siitäkään, mihin kellonaikaan niitä luetaan.
>>ja vääntää niistä lauseita irti omia tarkoituksia varten...>>
Et ole vielä tähän mennessä kyennyt antamaan ensimmäistäkään esimerkkiä siitä, MITEN olen vääristellyt Jt-opetuksia lainauksillani. Mutta onhan se tuokin yksi keino pakoilla hankalia tosiasioita.
>>exät lukee kuitenkin edelleenkin siis vartsikoita>>
Niinpä. Onko sinulla mahdollisesti kertoa jokin parempi menetelmä asiapohjaisen kritiikin esittämiselle?
- ajatuksia.
"Jehovan todistajien osanotto asiakirjoituksiin on olematonta häiriköintiin verrattuna"
Tämän allekirjoitan kaikesta sydämestäni. Kyllä vaan olen jo sen verran kauan palstaa seurannut että tiedän tämän varmasti.
Enkä ole ex-todistaja, luoja minua todistajilta varjelkoon. - - helel -
"Enkä ole ex-todistaja, luoja minua todistajilta varjelkoon"
Miksi siis olet tällä palstalla?
Ja kyllä exät osaavat asiattomuuden, sen allekirjoitan koska tahansa. Sen sijaan he eivät ota vastuuta omista kirjoituksistaan kyllä.- tyuturtuy
voisitko jo kertoa mikä motiivisi on helel. et ole todistaja mutta puolustat todistajia vaikka olet saanut aikojen saatossa varsin kattavan määrän informaatiota siitä mikä on totuus seuran kohdalla. olet hyvin tietoinen että se toimii ihmisarvoa vastaan, että se valehtelee, kiertelee, aivopesee, aiheuttaa monenlaisia ongelmia. ja sinä vain puolustat tätä kaikkea.
kyllä nimenomaan exät on täällä asiallisia eivätkä useinkaan mene henkilöön kuten todistajat ja todistajamieliset. diovmorf on esimerkiksi asiallisempia ja parhaimpia kirjoittajia täällä. ja asiaa tulee aina - - helel -
tyuturtuy kirjoitti:
voisitko jo kertoa mikä motiivisi on helel. et ole todistaja mutta puolustat todistajia vaikka olet saanut aikojen saatossa varsin kattavan määrän informaatiota siitä mikä on totuus seuran kohdalla. olet hyvin tietoinen että se toimii ihmisarvoa vastaan, että se valehtelee, kiertelee, aivopesee, aiheuttaa monenlaisia ongelmia. ja sinä vain puolustat tätä kaikkea.
kyllä nimenomaan exät on täällä asiallisia eivätkä useinkaan mene henkilöön kuten todistajat ja todistajamieliset. diovmorf on esimerkiksi asiallisempia ja parhaimpia kirjoittajia täällä. ja asiaa tulee aina"tyuturtuy"
Kommenttisi on hyvä esimerkki häirikön toiminnasta, jossa asiaa on vain henkilöstä, ei muuta.
Jos haluat olla hyvänä esimerkkinä, pysy aiheessa.
- ajatuksia.
"Miksi siis olet tällä palstalla?"
Kertomassa totuutta kaikelle kansalle, aina sopivin väliajoin.
Varokaa ihmiset Jehovan todistajien salakavalaa harhaoppia, joka tulee valkeuden enkelinä mutta on sisältä kuin raateleva peto.- - helel -
"Kertomassa totuutta kaikelle kansalle, aina sopivin väliajoin."
Mitä totuutta? Kerroppa mikä on sinun totuutesi.
- - § -
>> ”Mutta tarvitseeko meidän olla ”jalomielisiä” vielä sen jälkeenkin, kun meistä tulee uskovia? Aivan varmasti tarvitsee. Sen jälkeen on entistä tärkeämpää, että otamme halukkaasti vastaan Jehovalta tulevaa opetusta ja sovellamme sitä ripeästi. Näin annamme Jehovan muovata ja valmentaa meitä tahtonsa mukaan” (Todista perusteellisesti 2009, s. 138)
Kuitenkin silloin VT-järjestön tulisi ottaa vastuu opetuksistaan ja niiden surauksista, niin onkin aivan toinen ääni kellossa. hyvin usein ei myöskäân kaihdeta siirtää vastuuta rivijulistajille, jotka ovat tuonkin neuvon mukaisesti "soveltaneet halukkaasti" saamiaan tulkintoja ja opetuksia.
Pelkkä epäilyskin on kiellettyä, kyseenalaistamisesta puhumattakaan.
"Ryhmänä orjaluokka on antanut erinomaisen mallin ”seuraamalla jatkuvasti Karitsaa, minne hän meneekin”. - - Heidän suustaan ei löydetä mitään opillisia valheita, ja he pysyvät ”moitteettomina” eli puhtaina Saatanan maailman tahroista." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2009, s. 24)
"Orja saa siis ohjausta Jehovalta. Siksi voimme luottaa täysin siihen raamatulliseen ymmärrykseen ja opastukseen, jota orja meille antaa." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2009, s. 24, 25)
"Älkäämme koskaan kyseenalaistako sanoin tai teoin Jehovan nykyään käyttämää viestintäkanavaa." (Vartiotorni 15. marraskuuta 2009 s. 14)
Kuintenkin vastuunoton aikaan alkaa oheisen kaltainen kiemurtelu ja sanoilla, seka termeillä kikkailu:
“Todistaako se, että nämä ennustukset ovat jääneet toteutumatta, niiden esittäjät vääriksi profeetoiksi, kun ajatellaan sitä, mitä sanotaan 5. Mooseksen kirjan 18:20–22:ssa? -- Jotkut esittävät dramaattisia maailmanlopun ennustuksia herättääkseen huomiota ja saadakseen itselleen kannattajia, kun taas toiset ovat vilpittömästi vakuuttuneita siitä, että se mitä he julistavat, on totta. He tuovat julki odotuksiaan, jotka perustuvat siihen, että he ovat omalla tavallaan tulkinneet joitakin raamatunjakeita tai joitakin konkreettisia, silminnähtäviä tapahtumia. He eivät väitä, että heidän ennustuksensa olisivat suoraan Jehovalta saatuja ilmoituksia ja että he tässä mielessä profetoisivat Jehovan nimessä. Jos siis tällaisissa tapauksissa käy niin, että heidän sanansa eivät toteudu, heitä ei pidä luokitella vääriksi profeetoiksi, joista 5. Mooseksen kirjan 18:20–22:ssa varoitetaan. He ovat inhimillisessä vajavaisuudessaan ymmärtäneet jotkin asiat väärin.” (Herätkää! 22. maaliskuuta 1993, s. 3, 4)
Kuulua kaksoisajatteula.- diovmorf
*- § -*
>>Kuintenkin vastuunoton aikaan alkaa oheisen kaltainen kiemurtelu ja sanoilla, seka termeillä kikkailu>>
Näin on. Seuraavassa toinen edustava ote samasta vastuunpakoilusta:
"Jotkut vastustajat väittävät, että Jehovan todistajat ovat vääriä profeettoja. Nämä vastustajat sanovat, että olemme esittäneet vuosilukuja, mutta mitään ei ole tapahtunut. Jälleen kerran kysymme, mikä on näiden arvostelijoiden vaikutin? Kannustavatko he Jumalan kansaa valppauteen vai yrittävätkö he pikemminkin puolustella sitä, että he itse vajoavat uneliaaseen toimettomuuteen? (1. Tessalonikalaisille 5:4–9) Vielä tärkeämpää on se, mitä sinä teet, jos kuulet tällaista arvostelua? Jos joku asettaa kyseenalaiseksi sen, että me elämme tämän järjestelmän ”viimeisissä päivissä”, tai vaalii ehkä käsitystä, jonka mukaan Jumala on niin armollinen, ettei hän varmasti voi aiheuttaa monien miljoonien ihmisten kuolemaa ”suuren ahdistuksen” aikana, niin tuo ihminen on jo valmistanut sydämensä kuuntelemaan arvostelua." (Vartiotorni 15. maaliskuuta 1986)
Tässä siis esitettiin selvä kritiikin aihe ("vastustajat sanovat, että olemme esittäneet vuosilukuja, mutta mitään ei ole tapahtunut"), joka jätettiin sitten kokonaan käsittelemättä! Artikkelissa ei suoraan kielletty, etteikö esitetty väite pitäisi paikkansa; siinä vain siirryttiin sujuvasti puhumaan aivan toisista asioista, ja näin järjestö ohjaa lukijoidensa / jäsentensä huomion ovelasti pois varsinaisesta ongelmasta.
Oikeastaan tämä lause "Vielä tärkeämpää on se, mitä sinä teet, jos kuulet tällaista arvostelua" kertoo hyvin pitkälle sen tavan, millä Jt-järjestö yleensäkin hoitaa ristiriidat ja ongelmat omassa opissaan: se kehoittaa jäseniään yksinkertaisesti olemaan huomioimatta tällaisia asioita (pitivätpä ne paikkansa tai ei) ja uskomaan sen sijaan sokeasti järjestön johtajia. - - § -
diovmorf kirjoitti:
*- § -*
>>Kuintenkin vastuunoton aikaan alkaa oheisen kaltainen kiemurtelu ja sanoilla, seka termeillä kikkailu>>
Näin on. Seuraavassa toinen edustava ote samasta vastuunpakoilusta:
"Jotkut vastustajat väittävät, että Jehovan todistajat ovat vääriä profeettoja. Nämä vastustajat sanovat, että olemme esittäneet vuosilukuja, mutta mitään ei ole tapahtunut. Jälleen kerran kysymme, mikä on näiden arvostelijoiden vaikutin? Kannustavatko he Jumalan kansaa valppauteen vai yrittävätkö he pikemminkin puolustella sitä, että he itse vajoavat uneliaaseen toimettomuuteen? (1. Tessalonikalaisille 5:4–9) Vielä tärkeämpää on se, mitä sinä teet, jos kuulet tällaista arvostelua? Jos joku asettaa kyseenalaiseksi sen, että me elämme tämän järjestelmän ”viimeisissä päivissä”, tai vaalii ehkä käsitystä, jonka mukaan Jumala on niin armollinen, ettei hän varmasti voi aiheuttaa monien miljoonien ihmisten kuolemaa ”suuren ahdistuksen” aikana, niin tuo ihminen on jo valmistanut sydämensä kuuntelemaan arvostelua." (Vartiotorni 15. maaliskuuta 1986)
Tässä siis esitettiin selvä kritiikin aihe ("vastustajat sanovat, että olemme esittäneet vuosilukuja, mutta mitään ei ole tapahtunut"), joka jätettiin sitten kokonaan käsittelemättä! Artikkelissa ei suoraan kielletty, etteikö esitetty väite pitäisi paikkansa; siinä vain siirryttiin sujuvasti puhumaan aivan toisista asioista, ja näin järjestö ohjaa lukijoidensa / jäsentensä huomion ovelasti pois varsinaisesta ongelmasta.
Oikeastaan tämä lause "Vielä tärkeämpää on se, mitä sinä teet, jos kuulet tällaista arvostelua" kertoo hyvin pitkälle sen tavan, millä Jt-järjestö yleensäkin hoitaa ristiriidat ja ongelmat omassa opissaan: se kehoittaa jäseniään yksinkertaisesti olemaan huomioimatta tällaisia asioita (pitivätpä ne paikkansa tai ei) ja uskomaan sen sijaan sokeasti järjestön johtajia.>> Jälleen kerran kysymme, mikä on näiden arvostelijoiden vaikutin?
Tuo on yksi malliesimerkki järjestön systemaattisesta reagointimallista aiheellisen ja perustellun kritiikin edessä ( tässä ei ole kyse vääristelyistä ja valheista jotka ovat asia erikseen ). Torjunta ja henkilöön käyminen.
Järjestö käyttää tarkoitushakuisesti hyvin karikatyyristä pedakogiaa tehden hyvin vääristelevän mustavalkoisia rinnastuksia ja vastakkainasetteluja. Se käyttäytyy kuin valtava suuri, täysin kylmä ja tunteeton narsisitistyyppinen vastuuta väistävä ja kaiken kritiikin torjuva hallinnollinen ja valtaa käyttävä mekanismi, kone, joka on valmis murskaamaan kaiken joka ei alistu sokeasti ja ehdoitta sen vallan alle ja suostu sulkemaan silmiään sen vääryyksiltä.
Itse asiasta ja ongelmasta keskutelun ja siihen vastaamisen sijaan väistetään koko asia ja kohdistetaan huomio henkilöön, joka asian nostaa esille. Hyökätään hyvinkin häpeämättömän halveksuvasti suoraan henkilöön, jotta voitaisiin välttää käsittelemästä itse kiusallista asiaa. Heitetään epäkelvollisuuden ja epärehellisyyden leima yrittäen mustamaalata ja syyttää henkilöä huonoista vaikuttimista. Myös tuo vastustajatermin hyvin aktiivisen käytön tarkoituksena on ohjata itse asiasta tunteen kautta toisaalle. "Vastustaja" ja kaiken lisäksi "kelvoton sydämeltään", kuka sellaisen argumentteja edes haluaisi ottaa huomioon vaikka olisivat täysin oikeutettuja ja paikkansa pitäviä. Tulee mieleeen mikä tahansa tässä maailmassa harjoitettava valtataistelu, vaikkapa Jenkien presidenttikisa, jossa häikäilemättömästi yritetään heittää lokaa toisen päälle, jottei tätä edes kuunneltaisi. Faktoilla ja tosiasiolla ei tässä tilanteessa ole merkitystä.
Tuossakin se vastuunoton sijaan kääntää huomion toisaalle ja kääntää koko asian ylösalaisin ja kääntää hyvin tatavasti omat lukuisat Raamatun vastaiset väärät Harmagedonin ajoitukset syytteeksi "joitakin" vastaan alakaen syyttää ja syyllistää heitä toimettomuuteen vajoamisesta ja viimesiten päivien kyseenalaistamisesta, sekä kelvottomasta sydämentilasta, "valmistellut sydämensä kuleman arvostelua" ( ikääkuin asioiden punnitseminen ja objektiivinen tarkastelu jo itsessään olisi syntiä ). Erityisen narsististyyppinen ragointi ja toimintamalli, jossa jopa omat vakavat väärinkäytökset ja niiden seuraukset käännetään niiden esillenostajaa vastaan. Hyvin tehokasta.
Jäjestöllä ei ole ainoastaan AOT vaan sillä on myös A-Y-V-V, Ainoa jolla Yksinoikeus Vastuuvapaseen Väärässäoloon. Kaikki toiset jotka syllistyvät vastaavaan ja tämä uskostaan ja vilpittömyydestää rippumatta, ovat luopio-opettajia ja vääriä ennustelijoita joilla ei ole Jumalan hengen ohjausta eikä hänen sanasa ymmärrystä. Kaikki tällaiset ja heidän tukijansa tullaan tuhoamaan pian kohtaavassa Harmagedonissa.
- teiltä kaikilta,
matalamielistä .
tsiisus tein kanssa ... :((((((- .
Se on sellasta, kai nuo tulevat onnellisiksi ainoastaan julistaessaan omaa uskoaan.
- jt-tutkija
Järjestölle on mennyt sitten tieto tästäkin palstasta. Heinäkuun 2011 Vartiotorni lehdessä puhutaan "vääristä opettajista" ja kehoitetaan karttamaan heitä. Artikkeli vihjaa hyvin selkeästi, että kaikki raamatullinen teksti joka ei ole järjestön kirjoittamaa, on pahasta ja jota tulee karttaa kaikin tavoin.
"Mitä väärien opettajien karttaminen
merkitsee? Emme puhu heidän kanssaan emmekä kutsu heitä kotiimme. Emme lue heidän julkaisujaan tai katsele televisio-ohjelmia, joissa he esiintyvät
Emme myöskään mene heidän internetsivustoilleen tai lisää kommentteja heidän keskustelupalstoilleen. Miksi omaksumme näin lujan kannan? Syynä on ennen kaikkea rakkaus. Koska rakastamme ”totuuden Jumalaa”, emme halua kuunnella vääriä opetuksia, jotka ovat ristiriidassa hänen totuuden Sanansa kanssa (Ps. 31:5; Joh. 17:17).
Rakastamme myös järjestöä, jonka välityksellä olemme saaneet tietää Jehovan nimestä ja sen merkityksestä, hanen tarkoituksestaan maan suhteen, kuolleiden tilasta ja ylösnousemustoivosta."
Aivan kuten diomorf korjasi jo aiemmin "Näin annamme Järjestön muovata ja valmentaa meitä tahtonsa mukaan”
Tätäkö on ihmisen vapaatahto?- isot on luulot ;)
"Järjestölle on mennyt sitten tieto tästäkin palstasta.
Heinäkuun 2011 Vartiotorni lehdessä puhutaan "vääristä opettajista" ja kehoitetaan karttamaan heitä. Artikkeli vihjaa hyvin selkeästi, että kaikki raamatullinen teksti joka ei ole järjestön kirjoittamaa, on pahasta ja jota tulee karttaa kaikin tavoin."
Juuh. Brooklyn on vartavasten kirjottanut sen jutun
Suomi24-jehovan todistajat-palstan takia ;D - hah haa
isot on luulot ;) kirjoitti:
"Järjestölle on mennyt sitten tieto tästäkin palstasta.
Heinäkuun 2011 Vartiotorni lehdessä puhutaan "vääristä opettajista" ja kehoitetaan karttamaan heitä. Artikkeli vihjaa hyvin selkeästi, että kaikki raamatullinen teksti joka ei ole järjestön kirjoittamaa, on pahasta ja jota tulee karttaa kaikin tavoin."
Juuh. Brooklyn on vartavasten kirjottanut sen jutun
Suomi24-jehovan todistajat-palstan takia ;DHyvin sanottu :D
- diovmorf
*jt-tutkija*
>>"Näin annamme Järjestön muovata ja valmentaa meitä tahtonsa mukaan”
Tätäkö on ihmisen vapaatahto?>>
Tätä se lahkoissa on. Toinen hyvä esimerkki asian merkityksen vääristymisestä on se, että Jt-lahkon mielestä entisten jäsenten karttaminen on "rakkaudellinen järjestely". Jehovan todistajan on oltava uskollisempi järjestölleen kuin ystävilleen ja sukulaisilleen:
"Myös seuranpidon lopettaminen erotetun ystävän tai sukulaisen kanssa vaatii uskollisuutta". (Vartiotorni 15. syyskuuta 2011, s. 31)
Mitä todellista ystävyyttä tällainen sitten on? Ainakin Sananlaskut 17:17 on suorassa ristiriidassa edellä määrätyn menettelyn kanssa. Mutta niin se vain menee: ensin lahkon suvereenit määräykset, sitten vasta kaikki muu (jos sittenkään).
- oikeusjuttu
tällä palstalla heitellään lokaa joka suuntaa, toivoen että edes yksi pisara tarttuisi
mainitaan nimeltä homouteen,aloittajan mukaan- mahdollisesti liittyviä henkilöitä.
aloittaja kysyy tietääkö joku onko heillä ko.taipumuksia.
Kyllä sellainen on hyvien tapojen vastaista.
samoin Suomi24 sääntöjen vastaista
.Nimeltä mainiten henkilöt.
Riittää oikeusjutun nostamiseen. - jt
"Järjestölle on mennyt sitten tieto tästäkin palstasta.
Heinäkuun 2011 Vartiotorni lehdessä puhutaan "vääristä opettajista" ja kehoitetaan karttamaan heitä. Artikkeli vihjaa hyvin selkeästi, että kaikki raamatullinen teksti joka ei ole järjestön kirjoittamaa, on pahasta ja jota tulee karttaa kaikin tavoin."
Juuh. Brooklyn on vartavasten kirjottanut sen jutun
Suomi24-jehovan todistajat-palstan takia ;D "
Vartiotornia kirjoitetaan maailmanlaajuisiin tarpeisiin, koska kaikilla pitäisi olla samat säännöt. Vartiotorni-seura on aina varoittanut vakavasti "vääristä opettajista", joita ovat kaikki muut, jopa ei-uskonnolliset opettajat, joiden ohjeita on luvallista noudattaa vain valikoiden "pyhän hengen ohjauksessa".
Keskustelupalstoista vaarallisimpia Vartiotornille lienevät juuri ne amerikkalaiset palstat, joita seuraavat esim. beeteliläiset. Heidän kommenttinsa ovat suomalaisellekin kiinnostavaa luettevaa, koska he tuntevat henkilökohtaisesti esim. hallintoelimen jäseniä. Siellä on keskusteltu kiinnostavista asioista. Suosittelen.- jt
Lisäksi voin sanoa, että diomorf kirjoittaa asiaa. Se pistää ajattelemaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948