Kristitty ei tarvitse Ellen Whiten "Suurta Taistelua" koska kukaan ei ole tullut ko. kirjan vaikutuksesta uskoon ja lisäksi Ellen White ei ole kristittyjen profeetta eikä myöskään toinen amerikkalainen Joseph Smith.
Adventistit uskovat 7. päivän valossa
- Ellen White olisi totuuden valo
- oikea profeetta
Huomaa että Lusifersta käytetään nimitystä Valon Tuoja ja 7. päivän adventistit käyttävät Sisar Whitestä nimitystä Pienempi Valo.
"Välimies" Ellen White
11
85
Vastaukset
Kristus on meille valon tuoja, on itse Valkeus ja me uskovaiset olemme pimeässä paikassa loistavia lamppuja. EGW ei ole siitä poikkeus, valoa hän on.
Virsi 454:
http://evl.fi/Virsikirja.nsf/0/6eabdf39b4b8d932c2256d690077a92f?OpenDocument
Kyllä EGW heijastaa Kristus-valoa myös teoksessa Suuri Taistelu:
"TÄYDELLISET KRISTUKSESSA
Tässä elämässä meidän on erotettava itsemme
synnistä uskon kautta Kristuksen sovintovereen.
Kallis Vapahtajamme kehottaa meitä
liittymään häneen,
yhdistämään heikkoutemme hänen voimaansa,
tietämättömyytemme hänen viisauteensa
ja arvottomuutemme hänen ansioihinsa.
Suuri Taistelu. s. 604 1967
Pokkaripainos 2005 s.393.- eremith32
Niin! Siis tuon järjen ja ymmärryksen valo todella ilmestyi maailmaa tuon Enkeli Lusiferin tuomana, joka ingarnoitui fyysiseen olentoon, aivan niinkuin Joh.1:4, ilmaiseen, eli sana tuli lihaksi ja otti muodon ihmisruumiiseen, siis tuo järjen valo (Logos) eli Jumala. Eli ei meidän enään tule usko ilman järjen valoa, joka meissä tulisi loistaa, niinkuin raamattu kehoittaakin.
- pyh!
Oletko hullu? Väität tuossa, että Jeesus on Lusifer.
""Huomaa että Lusifersta käytetään nimitystä Valon Tuoja ja 7. päivän adventistit käyttävät Sisar Whitestä nimitystä Pienempi Valo.""
Jumalan sanaa myös kutsutaan maailman valoksi Raamatussa ja ihmisten arkisessa puheenparressa usein yhtä jos toista ihmisyksilöä kutsutaan valopääksi. Todistaako se muka jotain?
Kieltämättä Jeesuksen seuraajalle Ellen White ei ole mikään välttämättömyys. Tosin sen perusteella, mitä on tullut nähtyä, voin vain sanoa, että eipä se Raamattukaan tai Jeesuksen sanat näytä mitään merkitsevän itseään kristityiksi kutsuville.Christus victorille:
Mahtanetko olla myös/entinen nimimerkki anti-kristitty, kun kirjoitustyylisi ja viestiesi sisältö on aika yksi yhteen sen nimimerkin kanssa?- innamhsub
bushmanni kirjoitti:
Christus victorille:
Mahtanetko olla myös/entinen nimimerkki anti-kristitty, kun kirjoitustyylisi ja viestiesi sisältö on aika yksi yhteen sen nimimerkin kanssa?Entäs sinä - oletko eremith? kun kirjoitustyylisi ja viestiesi sisältö on aika yksi yhteen sen nimimerkin kanssa?
bushmanni kirjoitti:
Christus victorille:
Mahtanetko olla myös/entinen nimimerkki anti-kristitty, kun kirjoitustyylisi ja viestiesi sisältö on aika yksi yhteen sen nimimerkin kanssa?Jep.
- alex-kasi
No - ei kai sitä "tarvitse" paljoakaan tässä maailmassa, ruokaa, juomaa ja katto pään päälle, mutta aika köyhäksi se elämä jää jos vain tyytyy siihen vähimpään..
Minä luin sen Ellen Whiten kirjan ja vaikka se nyt mikään Raamattu olekaan - on kuitenkin lukemisen arvoinen - ehdottomasti. Saan kiittää uskova_1:den vuosikausia kestänyttä Ellenin naljailua siitä että A) sain kirasta tietoa B) että vihdoin viimein luin sen, kun Riitta sitä ja sen kirjoittaa atkuvasti mollasi. Suunnileen samalla tavalla kuin sinä tässä aloituksessasi nyt. Toivotaan että monet tekevät samoin kuin minä - se kannatti lukea, ihan ok kirja joka kertoi asioista - toisista jotka jo tiesin ja toisista jotka olivat uusia minulle.
Minä olen aina ihmetellyt teitä jotka ette ole edes sitä kirjaa lukeneet, mutta silti olette tietävinänne paremmin.. ?? sillä jos olisitte niin kaipa puhuisitte kiran sisällöstä ettekä vain mollaisi.
alex- onko näin?
Tietämättömyyshän on pahin vihollinen ihmisille, mutta monet haluavat olla tietämättömiä asioista, että saavat puhua pahaa tietämättömyyttään.
- alex-kasi
onko näin? kirjoitti:
Tietämättömyyshän on pahin vihollinen ihmisille, mutta monet haluavat olla tietämättömiä asioista, että saavat puhua pahaa tietämättömyyttään.
Sanoit_ #onko näin - Tietämättömyyshän on pahin vihollinen ihmisille, mutta monet haluavat olla tietämättömiä asioista, että saavat puhua pahaa tietämättömyyttään.#
No, ei ehkä ihan noin ole (mielestäni) mutta melkein - minä luulen että erittäin usein se on niin, että ihmiset ovat "propagandan uhreja" ja puhuvat sen mukaan..
No nyt tietysti vois kysyä että - miksi? ihminen uskoo propagandaan?
Pää syy on kai se että ihmiselle valheellisesti luvataan jotain - nyt tai tulevaisuudessa - jotain mitä hän todella haluaa.
"Ovelin propagandisti" ja propaganda mitä on maailmassa koskaan ollut on lupaus "Ei, ette te kuole" .. sen lupauksen mukaan monet tänä päivänäkin kiivailevat - vaikka se on valhe.
He kuolevat - ja jos ei Jumala heitä herätä he myös pysyvät kuolleena.
alex
- niin sanassa sanotaa
Jumala herättää kaikki.Toiset ikuiseen elämään, toiset ikuiseen kadotukseen, toiseen kuolemaan.
On kaksi ylösnousemusta; sekä vanhurskasten, että vääräin.
Miksi siis "...JOS ei Jumala heitä herätä..."?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071163
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt621123Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64853Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146846- 68747
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel107649Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto92603- 54588
- 78561
- 39528