Kärsin liikakiloista. Laihduttanut olen moneen otteeseen, mutta harmi, niin taasen on tullut kilot takaisin. Olen yli 50 vee-ikäinen ja elämä tuntuu raskaalle näitten kilojen kanssa. Pituutta 167cm ja paino on nyt 87 kiloa.
Itseasiassa olen väsynyt ja voimatonkin. Masenustakin on.
Joten miten aloitan ja mitä teen, kun suurin haitta on nyt etten jaksa lähteä ulos kävelemään ja työni on pääasiassa istumatyötä.
Itseasiassa olen väsynyt ja voimatonkin. Masenustakin on.
Joten miten aloitan ja mitä teen, kun suurin haitta on nyt etten jaksa lähteä ulos kävelemään ja työni on pääasiassa istumatyötä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa aloittaa ihan sillä et keventää syömistä reippaasti. Suosii kanaa ja kalaa sekä hedelmiä. Ne on ainakin herkuttelijalle hyvä aloitus. Mutta niitäkin kohtuudella. Pientä kävelyä aluksi jota sitten voi aina pikkuhiljaa lisätä. hiljaa hyvä tulee :) Jos salille meno ahdistaa, kannattaa kotiin vaikka hankkia kuntopyörä tai crosstrainer jonka kanssa liikkua vaikka illalla kun katselee telkkarista jotain hyvää ohjelmaa, kuluu aika nopeasti.
Onnea sinulle kovasti kilojesi kadottamisen kanssa :)
Yritä löytää joku liikuntamuoto, josta pidät. Kävely, uiminen, pyöräily, kuntosali jne. Liikunta auttaa helpottamaan masennusta. Alussa ehkä joudut "pakottamaan" itsesi liikkumaan mutta ajan kanssa helpottaa. Vähennä huonoja hiilareita ja lisää proteiineja. Syö paljon vihanneksia, hedelmiä ja marjoja. Onnea matkaan!
Hei Lölläke333 !
Jos haluat vertaistukea, niin tule tuonne meidän ketjuun: KANNUSTUS PORUKKA XXX.
Meillä on siellä jäljellä 4 vakituista jäljellä ja kaikilla reilusti pudotettavaa. Mukaan mahtuu.
Meillä on siellä tarkoituksena elämäntaparemontti, ja siinä ohessa laihtuminen. Myös liikunnan lisäämiseen pyritään.
Kyllähän nämä kilot välillä masentavat, mutta yritetään yhdessä: Ruokailut säännöllisiksi ja runsaasti kasviksia ja marjoja. Makeat vähemmälle.
Ja tosiaan, ensin on vain pakotettava itsensä edes pienelle kävelylle, siitä se lähtee. Tai uimaan näin kesällä.
Heipsan!
Ymmärrän täysin vaikeutesi, sillä sairastan itsekin masennusta ja ylipainoa on. Olen 46-vuotias ja vaihdevuodet ovat olleet jo muutaman vuoden... Hormonilääkitys aloitettiin n. 3 kk sitten... Se hieman vaikutti mielialaan.
Pituutta minulla on 165 cm ja painoa 95 kg. Ongelmani on ruokailutottumuksissa. Aamulla ei vaan saa ruokaa alas. Tottumiskysmys sanoo moni mutta masennukseen kun sisältyy ahdistusta joka aamulla on voimakkaimmillaan, niin ei vaan uppoa.
Kuitenkin aion nyt itse aloittaa ruuasta... yritän syödä säännöllisesti ja lopettaa napostelun sekä pitää makeanhimoni kurissa. Päivä kerrallaan...!
Zemppiä sinulle