Mistä hyvitystä vanhasta autosta?

jjamo

Muistan lukeneeni jostain jonkun liikkeen mainostaneen että jos tuo vanhan auton ajamalla nille, ne hyvittää siitä jonkun könttäsumman (oliko sitten 1000e tai jotain). Pitääkö paikkansa ja jos pitää niin missä?

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmainen lounas

      Et sunkaan sä luule nyt saavas ilmasta lounasta?

    • Käteinen vs. hyvitys

      Jos jonkun auton hinta on muualla keskimäärin 4000 euroa, niin Delta, Rintajouppi ja muut vastaavat liikkeet pyytävät siitä 7000 euroa.

      Kun saat hyvitystä omastasi 2000 euroa, niin maksat vielä välirahaa 5000 euroa.

      Toisin sanoen maksat Deltalle tmv. liikkeelle oikeasti 4000 euron arvoisesta autosta 5000 euroa. Sen lisäksi annat oman autosi käytännössä täysin ilmaiseksi, vaikka paperilla saat hyvitystä vaihdossa 2000 euroa.

      Sitten vaihdossa antamasi entinen autosi myydään jonnekin muutamalla satasella.

      Toisin sanoen, 1500 euron tarjous käteisellä on vähintään tuhat euroa parempi tarjous kuin 2000 euron vaihtohyvitys.

    • sääpölhökustaamää

      Esim. Autokomeetta / Järvenpää makselee vaihdossa 2000euroa (yli 4990euron autoihin), kaupanpäälle navigaattori ja tankki täyteen polttoainetta.

      Mutta jos olet vain myymässä autoasi, niin unohda ne tonnin ja kahden vaihtohyvitykset... ei ostele Rinta-Jouppi eikä autokomeetta, tuskin kukaan muukaan... vaihtohyvitys on vaihtohyvitys, osto rahalla onkin sitten J.I.M.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe