Talo pitäisi myydä, mies ei suostu

Eron konkretisointi

Miten saan kiinteistönvälittäjän toimimaan, kun toinen osapuoli ei laita nimeään myyntisopimukseen. Väittää, että hän tätä eroa ei tahdo (vaikka on aiheuttanut sen tekosillaan), joten hän ei maksa palkkiostakaan mitään. Taloon kuitenkin tosi velkainen, joten ei tässä kenelläkään ole rahoissa kierimistä.

Suhdetta on jo ollut 10 vuotta, ja eroa tehty ennenkin, tuloksetta, mutta nyt tapahtuu oikeasti ja se on molemmille hyväksi. Vaikuttaako se lakiuudistus tähänkin... Molemmat on käyneet töissä tahoillaan koko ajan.

- Osaako joku neuvoa, miten tässä nyt sitten täytyisi toimia. Hän on jopa väkivaltainen, kun ei asiat mene hänen pillinsä tanssittamana.

6

304

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Jos talo on molempien nimissä niin se on yhteisomistuksen purku mutta kun olette avoliitossa ja talo on vain toisen nimissä niin silloin se on sen kenen nimissä se on. Kyllä toisen pitää nimi laitta paperiin kun talo on yhteisomistuksessa ja sittne myyntiin ja niin edelleen. CValittäjän palkkio vähennetään myyntihinnasta ettei sitä kumpikaan maksa ja niin edelleen.

    • Ryhdistäydy_Nyt_?

      Maksa ny suasista se muutama satku ja käys jonkun asiantuntijan juttusilla.
      Siält saat sit neuvova miten edetä.

      Ja väkivaltaisuudet viet sitte polliisille, ei se mulukku muuten opi.

    • Asiat kuntoon

      Anna miehelle tasan kaksi vaihtoehtoa: lunastakoon talon itselleen ja sinut siitä irti tai sit välittäjälle myyntiin. Tahallista kiusantekoa tuollainen kiristäminen...

      • tasaaaarvo

        Ja mistä päättelit että se vastahakoinen on mies???
        idiootti femakko?


      • kuka teki mitä teki
        tasaaaarvo kirjoitti:

        Ja mistä päättelit että se vastahakoinen on mies???
        idiootti femakko?

        osaatko lukea?? otsikossa taitaa ihan selvästi lukea et MIES ei suostu.. vai??
        et kukakohan on ja mitä on??

        ymmärrän kyllä jos lukeminen on sinulle haastavaa.. mutta hienoja sanoja silti osaat käyttää vaikkakin väärässä paikassa.. :)


    • projektinaero

      Sama ongelma... Itse annoin vaihtoehdoiksi että joko mietitään nyt haluaako/pystyykö hän pitämään talon tai sitten mietitään kun olen muuttanut.. Ja silti kaikki sama p***** jatkuu..
      Ilmeisest olisi pakko muuttaa ekaksi pois, mutta sitten menee enempi aikaa, kun pitää säästää lisää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe