Mökkihöperöityminen

Tuleeko teille koskaan mökkihöperöitynyt olo liiasta kotona jumittamisesta?
Passivoituminen neljän seinän sisään -> lievä todellisuuden tajun hämärtyminen -> kun menet ihmisten ilmoille vasta tajuat miten flegmaattiseksi paskaksi olit jo luisumassa.
18491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Joskus voi käydä aika vähän pitkäksi. Mut harvoin sitäkään. Bruukaan keksiä itelleni ajankulua sujuvasti. :-)

Äänestä

Juuh. Valitettavasti ja höpertyy vaan kuukaus kuukaudelta enemmän ja enemmän.. Kun on mies ja ainut kaveriporukan sinkku, niin sosiaalisuus elämässä putoaa aika minimiin kun opiskelut on ohi...

Äänestä

Ei tule. Viihdyn yksin ja kaikenlaista puuhaa on aina niin paljon ettei tule tylsää. Tästä syystä olen kai sinkkukin kun on nuo sosiaaliset taidot huonontuneet.

Äänestä
  • Minäkin viihdyn liian hyvin yksin. Ja kun joudun ihmisten pariin, huomaan olevani aina vain tönkömpi sosiaalisesti. Muiden pariin meneminen on se ainoa tilanne, jossa oman "höperyytensä" huomaa. Sellaisen kokemuksen jälkeen viihtyy taas entistä paremmin yksin. Viime aikoina olen huomannut itsessäni, että ajatusten pukeminen puheeksi on hankaloitunut, koska puhun niin harvoin. Tämä ei enää ole tervettä.

    Äänestä

  • 25 kirjoitti:

    Minäkin viihdyn liian hyvin yksin. Ja kun joudun ihmisten pariin, huomaan olevani aina vain tönkömpi sosiaalisesti. Muiden pariin meneminen on se ainoa tilanne, jossa oman "höperyytensä" huomaa. Sellaisen kokemuksen jälkeen viihtyy taas entistä paremmin yksin. Viime aikoina olen huomannut itsessäni, että ajatusten pukeminen puheeksi on hankaloitunut, koska puhun niin harvoin. Tämä ei enää ole tervettä.

    Olen huomannut tuon saman vaikeuden ilmaista itseäni verbaalisesti. Luulin että se johtui vaan siitä että älykkyyteni on laskemaan päin.

    Äänestä

Ei mökkihöperöityminen, mutta kapeakatseisuuteen se johtaa. Välillä on hyvä nollata, istahtaa ja vain antaa aivojen suoltaa suomi24 *****kaa ulos :)

Äänestä

Ei. Asunnossani on ovi ja siitä pääsee ulos.

Äänestä
  • Rolexanderin seuraan?

    Äänestä

  • Mitä?! Voiko sitä ovea käyttääkin???

    Äänestä

  • Jumissa, kodissa kirjoitti:

    Mitä?! Voiko sitä ovea käyttääkin???

    Ei, se on vaan koriste. Älä usko noita muita. ;)

    Äänestä

Kyllähän sitä aika erakoitunutta elämää tulee vietettyä ja muututtua sitä mukaa aina vain omalaatuisemmaksi.

Äänestä

sen huomaa kun näkee yllättäen jonkun. vaikee puhuu luonnollisesti jne jne

Äänestä

Kun viettää liikaa aikaa yksin, niin elämänhallinta alkaa vähitellen rapistua. Vuorokausirytmi vääristyy (nukkumaan klo 3, ylös klo 14), ei jaksa laittaa kunnollista ruokaa (einespizzaa kaupasta), ei jaksa siivota (joka paikka täynnä pölyä, muttei sitä edes yksin ollessa juuri huomaakaan).

Kontrasti on kyllä aika iso ns. normaalielämään kun uskaltautuu ulos "luolastaan". Varsinkin näin kesäisin ihmiset ovat vilkkaita, nauravaisia ja täynnä energiaa. Koitapa siinä sitten vääntelehtiä kun joku puolituttu yrittää jututtaa kaupan jonossa...

Äänestä
  • Toi vuorokausirytmi tosiaan on vähän vinoutunut. Normaalisti menen nukkumaan klo 02-03 ja herään klo 11-13. Eineksiä ja pakasteaterioita mäkkisafkaa tulee syötyä mutta kyllä niistäkin osa on ihan terveellistä. Imuroin kerran viikossa.

    "Kontrasti on kyllä aika iso ns. normaalielämään kun uskaltautuu ulos "luolastaan"."

    ATM:n normaalielämään kuuluisi puurtamista töissä, häröilyä muiden luusereiden kanssa vapaa-ajalla. ja "hyvässä" tapauksessa joku susiruma kurppa seurana. Mieluummin elän erakkona ja työttömänä!

    Äänestä

  • Kun se puolituttu tenttaa lomasuunnitelmista ja parisuhdetilanteesta sekä muista saavutuksista, niin kyllä tulee ikävä kotiin. Siihen pieneen ja siivoamattomaan, mutta turvalliseen läävään.

    Äänestä

Se että kirjoittelen tähän jotakin tähän aikaa, riittänee kertomaan paljon.

Äänestä
  • Musta on tullut ihan kahjo. hö höö :-)

    Äänestä

Ei tule koskaan mökkihöperöitynyt olo. On niin paljon tekemistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


slippin' kirjoitti:

Tuleeko teille koskaan mökkihöperöitynyt olo liiasta kotona jumittamisesta?
Passivoituminen neljän seinän sisään -> lievä todellisuuden tajun hämärtyminen -> kun menet ihmisten ilmoille vasta tajuat miten flegmaattiseksi paskaksi olit jo luisumassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu