Syön nyt opamoxia 1/2 - 1,5 tbl vuorokaudessa, yleensä se puolikas nukkumaan mennessä, tai kun tiedän valmiiksi et tulee vaikeaa otan kokonaisen. Jos söisin sen maximin 3 tbl, saattaisi vaikuttaa paremmin, mutta kun en mikään tabufabi oikein ole...
Huomenna menen lääkärin puheille ja haluan tietää (kun ikävä tilanne ei elämässäni hellitä) et syönkö tuota suurempia annoksia? tarvitsenko ammattiapua? Vai oisko joku muu lääke parempi?
Mutta mikähän olisi muu tehokas, mutta jossa ei ole sivuvaikutuksia, vastaavanlainen lääke ahdistukseen (itkuisuus, elämän halun kadotus, ei kuitenkaan masennus). Eli joka ei saa päätä sekaisin, eikä lihota/turvota.
Huomenna menen lääkärin puheille ja haluan tietää (kun ikävä tilanne ei elämässäni hellitä) et syönkö tuota suurempia annoksia? tarvitsenko ammattiapua? Vai oisko joku muu lääke parempi?
Mutta mikähän olisi muu tehokas, mutta jossa ei ole sivuvaikutuksia, vastaavanlainen lääke ahdistukseen (itkuisuus, elämän halun kadotus, ei kuitenkaan masennus). Eli joka ei saa päätä sekaisin, eikä lihota/turvota.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Mutta mikähän olisi muu tehokas, mutta jossa ei ole sivuvaikutuksia, vastaavanlainen lääke ahdistukseen (itkuisuus, elämän halun kadotus, ei kuitenkaan masennus). Eli joka ei saa päätä sekaisin, eikä lihota/turvota."
Oliskohan Buspar yksi. Ja kaikissa lääkkeissä on sivuvaikutuksia, ja ne ovat yksilöllisiä; näin yleisesti ottaen. Juttele lääkärin kanssa noista asioista.
SSRI/SNRI -lääkkeet ovat myös yksi vaihtoehto, mutta ne voivat tehdä seksihaluille hallaa jo lääkkeen lopettamisenkin jälkeen: http://www.google.fi/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBYQFjAA&url=http://en.wikipedia.org/wiki/Post-SSRI_sexual_dysfunction&ei=xWEkTrXZDIrtOcqElPEO&usg=AFQjCNGELQmasz8U6XPrhFGBWRo7MEb5Fg
Kiitos vastauksesta :) Ymmärrän et lääkkeet vaikuttaa eri ihmisiin eritavalla, ja varmaan se suurin huolenaihe mulla on se et lihoisin (pinnallista kyllä...). Mutta koska opamoxista en ole saanut mitään sivuvaikutuksia, niin varmaan fiksuinta olisi jatkaa tällä. Mutta jotenkin vain ajatus tökkii et ottaisin vaikka 2 päivässä, jos kohta joudun ottamaan 3, ja sitten joskus vielä enemmän. Käytin useamman viikon 3 tbl / vrk, ja siirryin samantein puolikkaaseen, ainakaan siinä vaiheessa ei mitään vieroitusoireita ollut. Täytyy kysyä lääkärin mielipidettä, mutta olisi kiva, jos ehdottaa jotain joka ei todellakaan olisi hyvä juttu mulle, niin osaisin sanoa et jotain muuta kiitos ;)
Kysy lääkäriltä voisitko saada lisäksi säännöllistä keskusteluterapiaa. Omasta kokemuksesta voin sanoa, että rauhoittavat yhdistettynä keskusteluterapiaan on ihan älyttömän hyvä yhdistelmä. Auttaa varmasti paremmin kuin pelkästään lääkkeet.
Tuota apuahan mä toivon... kun en näe tässä oikein mitään keinoa selviytyä ennalleen, esitän vain. Jatkuvasta itkemisestä ja pinnistelystä tulee lisäksi fyysisiäkin oireita, täytyisi saada tilanne jollain tapaa käännettyä toiseen suuntaan.
Psykiatrilla käyty ja hänen suosituksensa on se että Opamox pois (viikkoon en ole ottanutkaan) ja Citalopram 10mg tilalle, ainakin 3kk putkeen ja katsotaan tilannetta sitten.
Lääke ei vaikuta mielestäni "kauhealta" ja täytyy kait se lääkäriä uskoa et se on parempi vaihtoehto kuin Opamox... eli tarkoituksena on nyt saada hallitsematon itkeminen lopetettua jotta ei tule enempää fyysisä oireita, masentuneena ei mua pidä.
suosittelen, mutta muistathan että sitalopraami alkaa vaikuttaa vasta muutaman viikon kuluttua lääkityksen aloittamisesta.
ssri-lääkkeet aiheuttaa joillakin lihomista mutta se ei kai ole kauheen yleistä.
Joo, tiedossa on et se kolmekin viikkoa voi mennä tottumisessa/et alkaa oikein vaikuttamaan, mutta kyllä mä katson tän tien, ellei nyt ihan kamalia sivuoireita tule (jotka esim. estävät töissäolon). Onneksi tuoteselosteen mukaan on yleisempää menettää ruokahalu kuin et se lisääntyisi, joten tähän mä yritän luottaa ;) Ja kun en suruani/pahaa oloa koskaan ruualla lääkitse (vaan liikunnalla enemmänkin), niin ehkä tosiaan tuo lihominen sitten jäisi pois...