Salakuuntelu ja urkinta Suomessa.

E.Hoower

Onko Suomessa yksittäisiin kansalaisiin, perheisiin, kansanryhmiin sekä yrityksiin ja yhdistyksiin kohdistuvaa urkintaa ja salakuuntelua? Jos on, niin harjoittavatko sitä viranomaiset, pankit, vakuutusyhtiöt, mediat, yritykset, järjestöt, yksittäiset henkilöt, ulkomaalaiset tahot...? Onko se teletietojen urkintaa, kameravalvontaa, maksukorttiseurantaa, tietoliikenneseurantaa vai perinteistä yksittäisten henkilöiden suorittamaa naapureiden ja muiden ihmisten "kyyläämistä" ja salakuuntelua? Millaisia henkilörekisteritietokantoja esim. eri viranomaisilla, pankeilla, vakuutusyhtiöillä, yrityksillä ja yhdistyksillä on käytettävissä ja mistä he saavat tietonsa? Onko yhteisiä henkilörekisteritietokantoja esim. kela:lla, vakuutusyhtöillä ja pankeilla? Entä viranomaistietokannat? Onko heillä yhteisiä henkilörekisteritietokantoja esim. poliisi, terveydenhuolto, verottaja, sosiaalitoimi, työvoimahallinto, puolustusvoimat, tulli...? Vaihtavatko eri viranomaiset, pankit ja vakuutusyhtiöt henkilörekisteritietoja keskenään ja millaisia teknisiä välineitä heillä on käytettävissä??

Kaikissa suuremmissa kaupungeissa on nauhoittavat katuvalvontakamerat, joilla näkee miltei joka paikkaan. Samoin motareilla ja muilla vilkasliikenteisillä tieosuuksilla on kameroita vähän väliä, eikä ne läheskään kaikki ole pelkästään nopeusvalvontaa varten, ns. "peltipoliiseja".

Kaikki marketit ja kauppakeskukset ovat varustettu nauhoittavilla kameroilla siten, että niitä on joka kulmassa ja joka hyllynvälissä samoin kuin ulos- ja sisäänkäynnin yhteydessä. Joissain ravintolissakin on kameravalvonta. Joskus on ollut lehdissä juttua kuinka joku ravintoloitsija oli asentanut valvontakamerat myös miesten ja naisten vessoihin. Myös sairaalat ja terveyskeskukset - julkiset sekä yksityiset - ovat täynnä nauhoittavia valvontakameroita. Usein odotustiloissa voi nähdä kuinka yksityiset henkilöt käsittelevät omia kamera kännyköitään. Jotkut ovat asentaneet jopa omaan kotiinsa parvekkeilleen nauhoittavia valvontakameroita, joilla voidaan seurata lähiymäristön tapahtumia. Pankkisaleissa on kamerat myös kassojen takana ja ne valvovat pankkivirkailijoita. Samoin joissakin liikkeissä saatta olla kassavalvonta kamerat samoin kuin varastoissa omat valvontakamerat. Onko virkamiehillä ja viranomaisilla omissa työhuoneissaan nauhoittavia valvontakameroita, joista asioita voidaan tarvittaessa jälkikäteen tutkia?

Kerro millaisia tietoja sekä kokemuksia sinulla on valvontakameroista, salakuuntelusta, salakuvaamisesta ja yleensäkin urkinnasta sekä "kyyläämisestä".

8

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä ja

      jos kiinni saisin, tulisi selkäsauna!

    • noinpa noin!

      Urkinta - itse urkin facebookeista kiinnostavien hölmöjen juttuja. oma vikansa kun eivät laita piiloon tekstejään - siellä sitten on hauska lueskella kun joku isooo liiiiihaaaavaaa äijä kertoilee kihlauksistaan ja tyttöystävänsä kanssa nautiskelee terasseilla esille laittamissaan kuvissa, jätkällä totta kai tummat lasit - hehheheeee. Stna laitetaan parveke kesäkuntoon, stana! Pohojanmaalle lähretään - stana - ja tullessa akka ajaa!

      Sellaista.

      Mitä poliisilla ja terveydenhuollolla yhteiset rekisterit vai? No, älä unta näe. Niillä ei ole mitään tekemistä keskenään. Tietysti ilmoitusvelvollisuus noilla erittäin korkealle arvoisteluilla "terveydenhuollon ammattilaisilla" on sinne poliisiin päin aselain tiimoilta, mutta mistähän ne sinne ilmoittavat! Siitäkö että joku puhui vastaanotolla ärtyisästi ja vihaisesti, hoitajaparka kokee henkensä uhatuksi, vai siitäkö kun joku tulee pahoinpideltynä vastaanotolle ja hoitaja/lääkäri sitten kirjailee tämän pahoinpidellyn lausunnot ylös ja isä, äiti, vaimo, mies, lapsi on sitten pahoinpitelijä - mutta siinäkin on sitten osa totuutta. Ja hetken päästä tulee sitten se toinen osapuoli, pahoinpideltynä, ja siinä sitä sitten ollaankin, että ilmoitetaankos tässä nyt sitten sen ensimmäisen tapauksen uhri?`Kyllä kai! Että miten kukaan voi pitää noita niin arviointikykyisinä! Kun niiltä ei onnistu edes fyysisen vaivan ariointi: Murtuma on asiakkaan mielestä, lääkäri on vaan että ei siinä mitään murtumaa, joku lihasrevähdys tms., ei sitä tarvitse kuvata - no, sitten kun kuvataan niin murtumahan siinä. Että sillai! Tai sitten se, että noitten "ammattilaisten" oma persoona, oma herkkänahkaisuus, se, että "minun nenälle ei alamaiset hypi" johtaa siihen, että suoranaisesti valehdellaan virallisiin papereihin ja pistetään vielä nimi alle ihan pokkana vaan - se kun on niin, että kun on se ammattinimike niin silloin sitä on niin kuin se jonka sana on luotettava, eli voi vaikka kirjata kaiken maailman ääliöpellejen vitsit ihmisen papereihin, nauraa vielä siinä kirjatessa niitten juttujen mukana, lisää siihen omat vitsinsä vielä, ja sitä rataa! Kyllä on hyviä ihmisiä! Ja täysin siis ylivertaisen luotettavia, rehellisiä, taitavia, ja helvetin hyvin suojeltuja, mistään ei voi koskaan syyttää!

      • lääkäri tappo

        Lääkärit kuuluvat tähän valehtelevaan luotettavaan tyyppiin, jota vastaan on melko mahdotonta nostaa yhtikäs mitään syytettä ja voittaa ja HE TIETÄVÄT TÄMÄN.
        Itse olen lukenut lääkärin selonteon omaiseni hoitovirheestä, joka oli täysin valehtelua ja keksittyä.
        dHaukkui enimmäkseen minua omaisena eikä vastannut edes kysymyksiin ja tää meni läpi ja katsottiin olevan uskottava, koska se oli lääkäri joka valehteli ja tappoi.


    • huitsin häjyä

      -mutta missä on Suomen TSEI Edgar H...? olisiko joku taap...-

    • En kerro kokemuksia

      Mutta hyvin suuri osa tuosta on totta. Näin tapahtuu.

    • Ärsyttävää

      Teletiedot ja ihmisten liikkuminen ja ostotottumukset ovat henkilökohtaisia.
      Paljon puhutaan tekijänoikeudesta, se on väärin että niitä saa käyttää kuka tahansa jolla on vaadittava tekniikka käytössä. Tiedot pitäisi muuttaa maksullisiksi ja vielä mahdollisuus olla myymättä jos haluaa pitää tietonsa itsellä. Kyllä jostain vaatekopioista tai musiikin kopioinnista vouhotetaan, mutta ihmisten yksityisiä tietoja käytetään surutta. Paikannustiedot ja bluetootit ja langattomat yhteydet on päällä. Joskus niitä on vaikea jopa mahdotonta sammuttaa vaikka haluaisi. Näin tekee monet älypuhelimet... Hyi olkoon.

    • forbiddenknowledge

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      109
      868
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      73
      633
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe