NorjanTraginenBudjettipolitiikka

BudjettiMinisteri

Jos Norjassa olisi budjetti painotettu toisin ei Breivik olisi onnistunut tappamaan lähellekään nin monta nuorta saarella. Sosiaalidemokraattisten nuorten kannalta valitettavasti puoluetoverit itse ovat olleet määrittelemässä mihin momentteihin budjettirahaa sijoitetaan ja mihin ei. Maahanmuutto klusteriin on sijoitettu rahoja ja turvallisuudesta vastaavaan momenttiin on tehty supistuksia, joten poliisilla ei ole ollut käytössään veneitä eikä helikopteria millä saarella tapahtunut massa murha olisi voitu minimoida. Ironista, että omat puolue toverit ovat osasyyllisiä tragedian lopputulokseen. En silti usko, että kukaan näistä vallaasemastaan kiinnipitävistä poliitikoista edes harkitsee asian pohtimista tältä kannalta. Mutta elämä on niin arvaamaton, että utopioita rakennellessa jotain saattaa jäädä huomaamatta joko tahattomasti tai tahallaan, Liika omahyväisyys estää kuulemasta ja näkemästä tärkeitä asioita. Saattaisipa olla, että koko tragediaa ei olisi tullut jollei vallassaolijat aina olisi niin omahyväisiä ja kovakorvaisia ihmistyyppejä.

7

68

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lakiaro

      Sinä syytät nyt 14 vuotiaita viattomia teinejä heidän murhastaan. Ottaisit edes selvää, ketkä luovat valtion budjetin demokraattisessa maassa. Rautalankaa: teinit eivät ole ennenkään sanelleet budjetteja.

      • O p E

        Olisiko kannattanut koulussa opetella lukemista ja luetun ymmärtämistä. Täysi-ikäiset puoluetoverit ovat olleet vallassa ja tehneet budjetin jonka vaikutukset kohdistuivat lapsiin.


    • Sota lähenee

      Ilmassa on samanlaista henkeä kuin 100 vuotta sitten. Yhteensovittamattomat ideologiat ja uskonnot tulevat vääjäämättä ottamaan mittaa toisistaan. Tuleva sota on vielä eritääin sekava, koska siinä ei välttämättä ole monkäänlaisia selviä rajaviivoja. Eri poliittiset ja uskonnolliset klusterit taistelevat toisiaan vastaan. Kukaan ei anna periksi uskostaan tai ideologiastaan. Ennemmin kuolema kuin elämä jossain vääränlaisessa systeemissä.

    • Raha Seinä

      Harva näyttää tajuavan budjetin vaikutuksista mitään näinä rahaaseinästä aikoina. Jollekin toiselle momentille siirretty raha on aina pois toiselta momentilta kuten tässäkin tragediassa. Se voi olla myös vanhus joka makaa päivät pitkät sängyssä ulosteet vaipoissa. Onko se sitten sitä marxilaista matematiikka jossa kaikille riittää loputtomasti rahaa jaettavaksi suoraan seinästä?

    • Raha Seinä

      SuomalaisNeuvostoliittolainen koulukijan tarkastuskomitea on onnistunut tavoiteessaan hyvin. Jengi ei enää ymmärrä mistä raha on peräisin. Taitaa kuitenkin harmitaa kun sosialismi kaatui yllättäen juuri typeryyden takia.

    • Ihmiset on typeriä

      Jengi ei tosiaan tajuu mitä poliitikot hommaa kun budjettia väännetään ja rahaa jaetaan ja kaikki tehdään esim suomessa pikavippi tyylillä. Varsinkin pelkästään viihteestä elävä jengi ei tajua rahataloudesta mitään eikä voikaan tietää kun koulussa sitä ei opeteta eikä vanhemmillakaan ole aikaa/kiinostusta oman dokaamisen ja viihdyttämisen lomassa sitä teineille opettaa. Poliitikot vie kansaa kun pässiä narusta sata-nolla ja samameno tulee jatkumaan...

    • 31

      Lässyn lässän paskahousu. Teiltä vatipäiltä ei tämä asian spinaaminen omien näkemysten tueksi lopu vaikka mikä olisi. Työväen puolueen kannatus pompsahti 10 % välittömästi ja oikeisto puolueet romahtivat. Uutta Breivikiä ei Norjassa pääse tapahtumaan vaikka te sitä kuinka manaatte. Tämä oli kuolin isku teidä huuhaallenne. Realismi kehiin maahanmuutto keskustelussa, fantasiat ja kuvitelmat on nyt aika haudata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      85
      1170
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      65
      903
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      892
    4. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      203
      889
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      876
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      750
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      745
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      722
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      708
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      57
      623
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      588
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      568
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      437
    18. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      414
    19. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      392
    Aihe