Jos Norjassa olisi budjetti painotettu toisin ei Breivik olisi onnistunut tappamaan lähellekään nin monta nuorta saarella. Sosiaalidemokraattisten nuorten kannalta valitettavasti puoluetoverit itse ovat olleet määrittelemässä mihin momentteihin budjettirahaa sijoitetaan ja mihin ei. Maahanmuutto klusteriin on sijoitettu rahoja ja turvallisuudesta vastaavaan momenttiin on tehty supistuksia, joten poliisilla ei ole ollut käytössään veneitä eikä helikopteria millä saarella tapahtunut massa murha olisi voitu minimoida. Ironista, että omat puolue toverit ovat osasyyllisiä tragedian lopputulokseen. En silti usko, että kukaan näistä vallaasemastaan kiinnipitävistä poliitikoista edes harkitsee asian pohtimista tältä kannalta. Mutta elämä on niin arvaamaton, että utopioita rakennellessa jotain saattaa jäädä huomaamatta joko tahattomasti tai tahallaan, Liika omahyväisyys estää kuulemasta ja näkemästä tärkeitä asioita. Saattaisipa olla, että koko tragediaa ei olisi tullut jollei vallassaolijat aina olisi niin omahyväisiä ja kovakorvaisia ihmistyyppejä.
NorjanTraginenBudjettipolitiikka
7
50
Vastaukset
- lakiaro
Sinä syytät nyt 14 vuotiaita viattomia teinejä heidän murhastaan. Ottaisit edes selvää, ketkä luovat valtion budjetin demokraattisessa maassa. Rautalankaa: teinit eivät ole ennenkään sanelleet budjetteja.
- O p E
Olisiko kannattanut koulussa opetella lukemista ja luetun ymmärtämistä. Täysi-ikäiset puoluetoverit ovat olleet vallassa ja tehneet budjetin jonka vaikutukset kohdistuivat lapsiin.
- Sota lähenee
Ilmassa on samanlaista henkeä kuin 100 vuotta sitten. Yhteensovittamattomat ideologiat ja uskonnot tulevat vääjäämättä ottamaan mittaa toisistaan. Tuleva sota on vielä eritääin sekava, koska siinä ei välttämättä ole monkäänlaisia selviä rajaviivoja. Eri poliittiset ja uskonnolliset klusterit taistelevat toisiaan vastaan. Kukaan ei anna periksi uskostaan tai ideologiastaan. Ennemmin kuolema kuin elämä jossain vääränlaisessa systeemissä.
- Raha Seinä
Harva näyttää tajuavan budjetin vaikutuksista mitään näinä rahaaseinästä aikoina. Jollekin toiselle momentille siirretty raha on aina pois toiselta momentilta kuten tässäkin tragediassa. Se voi olla myös vanhus joka makaa päivät pitkät sängyssä ulosteet vaipoissa. Onko se sitten sitä marxilaista matematiikka jossa kaikille riittää loputtomasti rahaa jaettavaksi suoraan seinästä?
- Raha Seinä
SuomalaisNeuvostoliittolainen koulukijan tarkastuskomitea on onnistunut tavoiteessaan hyvin. Jengi ei enää ymmärrä mistä raha on peräisin. Taitaa kuitenkin harmitaa kun sosialismi kaatui yllättäen juuri typeryyden takia.
- Ihmiset on typeriä
Jengi ei tosiaan tajuu mitä poliitikot hommaa kun budjettia väännetään ja rahaa jaetaan ja kaikki tehdään esim suomessa pikavippi tyylillä. Varsinkin pelkästään viihteestä elävä jengi ei tajua rahataloudesta mitään eikä voikaan tietää kun koulussa sitä ei opeteta eikä vanhemmillakaan ole aikaa/kiinostusta oman dokaamisen ja viihdyttämisen lomassa sitä teineille opettaa. Poliitikot vie kansaa kun pässiä narusta sata-nolla ja samameno tulee jatkumaan...
- 31
Lässyn lässän paskahousu. Teiltä vatipäiltä ei tämä asian spinaaminen omien näkemysten tueksi lopu vaikka mikä olisi. Työväen puolueen kannatus pompsahti 10 % välittömästi ja oikeisto puolueet romahtivat. Uutta Breivikiä ei Norjassa pääse tapahtumaan vaikka te sitä kuinka manaatte. Tämä oli kuolin isku teidä huuhaallenne. Realismi kehiin maahanmuutto keskustelussa, fantasiat ja kuvitelmat on nyt aika haudata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a616551Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2095011Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,604478Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K953733Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732921Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662757Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1072566Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621907Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2541791Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä411649