Onko perintätoimisto/käräjäoikeus toiminut oikein?

15+10

Eli kysymys on seuraavalainen. Alkuperäinen laskun eräpäivä oli 2.6, ja postissa tuli käräjäoikeudelta tiedoksianto todistus ja muut lappuset perintätoimistolle olevista veloista. Noh, Vireille panon päivämäärä oli 27.7, eli lyhyellä matenmatiikalla laskettuna 55päivää alkuperäisestä eräpäivästä, eli alle lainmääräämän 60päivän. Voinko riitauttaa asian ja vedota tuohon että on liian aikaisin laitettu asia eteenpäin ja näin evätty minulta mahdollisuus sopia maksusuunnitelmista ennen 60päivän kulumista? Voinko vaatia oikeudenkäyntikuluja mitätöitäväksi koska asia on laitettu liian aikaisin vireille?

Veikkaan että perintätoimiston työntekijällä on loma alkanut viime perjantaina (29.7) ja sen takia on laittanut asian liian aikaisin eteenpäin, koska 60päivää tulee täyteen vasta 1.8.

17

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinuna kysyisin suoraan kuluttajavirastosta.

    • täti

      Hei! Soita perintätoimistoon ja käräjäoikeuteen - heti tänään.

    • 11+16

      Eiköhän sulle ole tullut maksuvaatimus jossa eräpäivä ja siihen mennessä kun olisit sopinut maksusta niin asia oli ok. Eli ei sinulta ole evätty mahdollisuutta maksusuunitelman tekoo vaan et ole sellaista tehnyt kun olet saanut vaatimuksen.

      • 10+3

        No juu, siis onhan tässä aikaa ollut tehdä maksusuunnitelmia, mutta tarkoitin sitä että 5päivää liian vähän on annettu aikaa tehdä se. Pitääpi rimpautella ja kysyä..


    • 14+8

      Oletko ottanut lainan eräpäivä 60 päivää vai mitä vittua venkoilet?

    • kuopustekletko

      puplustele nyt anteksi plupustele ... ei kun kuplusteletko sitä nyt kun olisit voinut alunalkaen olla ...
      ei helvet

    • tt

      Mun mielestäni tuo 60 päivän sääntö koskee pikalainoissa maksuhäiriömerkinnän merkitsemistä. Jonka voi tehdä laillistettu perintätoimisto. Käsittääkseni oikeuteen pikalaina saatavan voi kuitenkin halutessaan laittaa aikaisemmin. Se 60 päivän sääntö ei koske oikeuteen haastamista. Käräjäoikeudessa on kuitenkin ammattilaiset vastaanottamassa haastetta. Varmaan myös perintätoimistoilla on omia juristeja.

      Perintätoimistojen ei ole pakko sopia kanssasi maksusuunnitelmasta. Se on täysin vapaaehtoista. Sinä olet rikkonut alkuperäisen sopimuksen, koska et maksanut lainaa eräpäivänä. Onko mahdollista että olet käyttäytynyt huonosti perintätoimiston työntekijää kohtaan ja he eivät siksi halua sopia maksusuunnitelmaa kanssasi. Yleensä ne ovat erittäin halukkaita sopimaan maksusuunnitelmia, koska se on myös heidän etunsa.

      Eli rankkua aloittajalle on tulossa noin 300 euron edestä. Käräjäoikeuden päätös menee ulosottoon, joka lisää siihen vielä oman maksunsa. Mutta ulosottomaksulta voit vielä välttyä mikäli maksat saatavan oikeudenkäyntikuluineen välittömästi.

    • maksuhäiriö

      Maksuhäiriömerkintää ei tule perintätoimistosta, se vaatii käräjäoikeuden käsittelyn.

    • 11+18

      No eihän vaadi. Jos myöhässä 60-päivää niin voi suoraan ilmoittaa maksuhäiriömerkinnän jos haluaa.

    • P.yhdistys Buffalo

      "No eihän vaadi. Jos myöhässä 60-päivää niin voi suoraan ilmoittaa maksuhäiriömerkinnän jos haluaa."

      Joo sen voi ilmoittaa, mut se ei vaikuta kun pienlainayhdistyksen apina listaan!

      Tuo ei tule näkymään missää julkisessa rekisterissä, et ei sillä ole mitään merkitystä toisinsanoen.. Pienlainayhdistyksen jäsenet ei anna enää sen jälkeen vippejä, ja niitä taitaa olla 8 paikkaa vaan. ps. heistä kyllä 2 paikka lainaa, vaikka tuo merkintä olisi :D

      Älkää johtako ihmisIä harhaan, jos teillä ei ole tietoa.

      • HeliSeppä

        Näimpä, ja julkisen merkinnän vaatii käräjäoikeuden päätös, mikä näkyy omissa asiakastiedoissa about 2vuotta.


      • 4+8

        Ilmeisesti sinä sitten olet se apina siellä listalla kun niin hyvin tiedät. Ongelma on vaan siinä että nuo yhdistyksen paikat on niitä luotettavia paikkoja. Muut on jotain virolaisten virityksiä mihin en mistään nimessä antaisi hankilötietojani mut jokainen tekee niinkuin haluaa.


      • rikke77
        4+8 kirjoitti:

        Ilmeisesti sinä sitten olet se apina siellä listalla kun niin hyvin tiedät. Ongelma on vaan siinä että nuo yhdistyksen paikat on niitä luotettavia paikkoja. Muut on jotain virolaisten virityksiä mihin en mistään nimessä antaisi hankilötietojani mut jokainen tekee niinkuin haluaa.

        EI ole sen luotettavempia nämä yhdistyksen pajatsomahat!!


    • Mohambi

      Pajatsomahat? Ihan uusi termi mulle. Kyllähän tuo voi näin olla kun tyypit kierii rahassa ja Rikke77 tyyppiset kaverit on niin kateellisia että vihertää Rovaniemelle asti...

      • hjjhhjkkl

        Mulle tuli jo ennen eka käräjia asiakastiedosta kirje että on risicum merkin laittanu mutta svisa lähti käräjien jälkeen vaikka ei niiden lasku ollu
        oisko niillä eriasteisia merkkejä


      • ketunleipägogo

        Asiahan ei mulle kuulu, mut sulle mä vähä kateellinen olen, et kuinka uskallat olla muslimi joka on BI..?!


    • AnuSaukko

      Joop, siks kai se sulle onkin, kun asut pellossa mr Mohambi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      77
      669
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe