Virtsankarkailu vaivaa

pissaliina

Olen alle kolmekymppinen nainen.
Onko kenellekään seuraavanlainen oirekuva tuttu...? Tihentynyttä virtsaamisentarvetta (esiintyy ajoittain), johon liittyy välillä virtsankarkailua (voi olla kuukausiakin oireeton). Jollen pääse pian hädän tultua vessaan, tulee kaikki alle. Välillä olen ollut huomaavinani, että kylmä kalsea ilma pahentaisi oiretta, mutta sekään ei mene aina niin.
Yliaktiivinen rakko vai voisiko psyykkinen puoli aiheuttaa em. oiretta?

Virtsankarkailusuojaa on välillä pakko käyttää. Mietin välillä jo vaippaakin. Suojan oikean koon valintaankin ottaisin vinkkejä vastaan... Mitä käytätte?

1

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen230

      heippa, itse olen kärsinyt samasta vaivasta 9-vuotiaasta saakka ja olen huomannut että oireet pahenevat aina tietyissä sosiaalisissa ympäristöissä, luulen siis vian olevan psyykkinen. Kotioloissa oireet eivät vaivaa mutta heti kaupungilla ollessani panikoin heti vessahädän tultua enkä saa asiaa mielestäni. Lopputuloksena virtsankarkailua tai housuun laskemista. Voisikohan hypnoosista tms olla apua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe