EU:lta on tulossa taas järjetön direktiivi. Sen mukaan taloihimme tulee rakentaa huonestokohtaiset lämpöenergian mittaus laitteet.
Pelkästään kunnille ja valtiolle tästä aiheutuu valtavat mittareiden investointikustannukset.
Uusi direktiivi iskee myös sekä ydin, että biovoimaloihimme, ja tekee sähkön tuotaamisemme mahdottomaksi.
Ydinvoimalamme laskevat lauhdevetensä mereen. Näin ei muka saisi tehdä.
Myös biovoimaloissamme niin sanotun primäärienergian määrä on suuri.
Direktiivin energiatehokkuusvelvoitteen mukaan näin ei saisi olla.
Luontoa saastuttavissa energian tuottamismuodoissa primäärienergia syntyy vähemmän.
Pitääkö nyt siis tämän takia Suomessa suosia luontoa saastuttavia energian tuottamismuotoja?
(Lähde: Talouselämä 18.08.2011)
Eu:n turhasta mittaridirektiivista Suomelle miljardien lasku
1
54
Vastaukset
- Ei ilmaisia lounaita
Tämä tuntuu wanhalta asialta. Jo 60-luvun lopulla opiskellessani luennoiva tekniikan tohtori moitiskeli hesalaista käytäntöä, joka sallii kerrostaloissa veden, lämpimän veden ja sähkön holtittoman käytön koska huoneistokohtaisia mittareita ei ollut.
Sen jälkeen on opittu jossakin määrin laskuttamaan kulutuksen mukaan, emmekä jatkaneet neuvostoliittolaista käytäntöä. NL:ssahan kerrottiin joissakin kaukolämpöjärjestelmissä noin 50% energiasta menevän harakoille, mikä näkyi talvella lumettomina putkilinjojen kohtina.
Nyt kun mittaustekniikkaan on kehittyneitä vehkeitä niin kannattaa laskuttaa kulutuksen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi388422Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313914168- 884130
- 2973676
- 562895
- 632873
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne392795- 1532560
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1532238- 322154