Suomi24:n palstat ovat jo pahasti rappioituneet, kun näitä uusia tekstejä lukee. Täältä etsitään tyttö- ja poikaystävää, ja uusia viestejä kelpoisuudesta ja seuranhausta tulee jatkuvasti lisää. Alun perin täältä on kysytty neuvoa ihastukseen ja seurusteluun liittyvissä asioissa, mutta nykyään tämä palsta on puolillaan tänne kuulumattomia asioita. Esimerkiksi seuraa voi hakea Suomi24 Treffit -osastolta tai erilaisista chateistä. Lisäksi samaan aihepiiriin kuuluvat asiat voi jatkossa postittaa samaan viestiketjuun, eikä tarvitse luoda uutta jokaista asiaa varten erikseen.
Suomi24 ei vaadi viestiketjun tai vastauksen kirjoittajalta rekisteröimistä, ja siksi se innoittaa myös uusille provoille/trolleille. Kaikki viimeaikaiset ja myös vanhemmat trollit ovat yhden ja saman henkilön käsialaa:
''kova jäbä''
''Supisuomalainen amis''
''poke man''
''hämmentynyt...?''
''totuus pojan suusta''
''Uusi oppilas''
''pitkähiuksinen tyttö''
''hhhhnngggggggggg''
''tosimies-karhu''
''9vuotias poika''
''tyttelitäs''
''sexydaami''
''kaunistytsy''
''vitun kova amis''
Asiattomista viesteistä voi ilmoittaa, ja moderointia tällä palstalla voisi olla enemmän, jotta keskustelupalsta saataisiin siivottua asiattomista viesteistä ja tarvittaessa saataisiin annettua ip-bannit, joko tilapäisesti tai pysyvästi. Tarkoitus olisi, että tämä nuorten palsta myös säilyisi viihtyisänä ja kelvollisena.
- Synkropoppi
Suomi24 ei vaadi viestiketjun tai vastauksen kirjoittajalta rekisteröimistä, ja siksi se innoittaa myös uusille provoille/trolleille. Kaikki viimeaikaiset ja myös vanhemmat trollit ovat yhden ja saman henkilön käsialaa:
''kova jäbä''
''Supisuomalainen amis''
''poke man''
''hämmentynyt...?''
''totuus pojan suusta''
''Uusi oppilas''
''pitkähiuksinen tyttö''
''hhhhnngggggggggg''
''tosimies-karhu''
''9vuotias poika''
''tyttelitäs''
''sexydaami''
''kaunistytsy''
''vitun kova amis''
Asiattomista viesteistä voi ilmoittaa, ja moderointia tällä palstalla voisi olla enemmän, jotta keskustelupalsta saataisiin siivottua asiattomista viesteistä ja tarvittaessa saataisiin annettua ip-bannit, joko tilapäisesti tai pysyvästi. Tarkoitus olisi, että tämä nuorten palsta myös säilyisi viihtyisänä ja kelvollisena.
- Synkropoppi
Vastaukset 13
Vanhimmat
olet täysin oikeassa
ei vittu make joni sai ip bannit meidä XDD lempi css serveriltä :DDDdDD
"tarvittaessa saataisiin annettua ip-bannit, joko tilapäisesti tai pysyvästi."
IP-bannit eivät paljon hyödytä, kun suurimmalla osalla netin käyttäjistä on dynaaminen eli vaihtuva IP-osoite.
Mietis jos annettas vaikka 100 IP:lle bänni, mutta kaikilla on kuitenkin vaihtuvat IP:t niin sitten joku syytön saisi eston sivustolle, kun hänelle sattuuu tuo bännätty IP. Kestäkäämme trollailua, sitä paitsi tämä ei ole s24:n ainoa palsta missä tätä tapahtuu... Luetpa sitten porno-, poliisi-, tekijänoikeus-, mielenterveys-, maailmanmenoa-, tai vaikka yleistä laihdutuksesta-palstaa niin jokaisella on omat trollinsa.
Ei sitä ole pakko kenenkään ''kestää''. Täytyy vain olla tarpeeksi ovela ja keksiä keino ''kova kovaa vastaan''.
Eikö se auttaisi asiaa jo jonkin verran, että Suomi24:seen pitäisi jatkossa jokaisen rekisteröidä nimimerkkinsä. Ja vain yksi nimimerkki. Tämä voisi onnistua siten, että rekisteröinnissä varmennus tapahtuisi jollakin luotettavammalla keinolla, kuin jollain sähköpostiosoitteen varmennuksella. Puhelinnumeron varmennus voisi hyödyttää, mutta ei prepaid, koska prepaid-liittymän voi ostaa koska tahansa uudestaan. Normaalin puhelinnumeron omistajan saa kyllä tarvittaessa selville, vaikka olisi salainenkin numero. Jos joku päättääkin ottaa uuden numeron itselleen, voidaan kuitenkin verrata puhelinnumeron omistajaa toisiinsa ja evätä käyttäjältä Suomi24:sen käyttö, mikäli huomataan, että kyseinen henkilö on sama ja aikasemmin saanut bannit, eli ei ip-banneja, vaan sellaisen bannin, että rekisteröityessä ei käy enää sama puhelinnumero varmennuksessa.
Tämä kuulostaa jo aika monimutkaiselta keinolta, mutta minkäs teet, kun täällä on hauskaa trolltata vailla muuta elämää, ja muutenkin pitää nussia pilkkua joka asiasta.
''Eikö se auttaisi asiaa jo jonkin verran, että Suomi24:seen pitäisi jatkossa jokaisen rekisteröidä nimimerkkinsä. Ja vain yksi nimimerkki. Tämä voisi onnistua siten, että rekisteröinnissä varmennus tapahtuisi jollakin luotettavammalla keinolla, kuin jollain sähköpostiosoitteen varmennuksella. Puhelinnumeron varmennus voisi hyödyttää, mutta ei prepaid, koska prepaid-liittymän voi ostaa koska tahansa uudestaan. Normaalin puhelinnumeron omistajan saa kyllä tarvittaessa selville, vaikka olisi salainenkin numero. Jos joku päättääkin ottaa uuden numeron itselleen, voidaan kuitenkin verrata puhelinnumeron omistajaa toisiinsa ja evätä käyttäjältä Suomi24:sen käyttö, mikäli huomataan, että kyseinen henkilö on sama ja aikasemmin saanut bannit, eli ei ip-banneja, vaan sellaisen bannin, että rekisteröityessä ei käy enää sama puhelinnumero varmennuksessa.''
On se hienoa pitää nämä viisaat ajatukset puheen tasolla, mutta mitenkä paljon olisit valmis tekemään hyväksi tämän asian puolesta itse, jotta trollit saataisiin kuriin?
Aion omalta kohdaltani auttaa tämän palstan ylläpitoa siinä mielessä, että painan jokaisen asiattoman viestin kohdalla tuota ''ilmoita asiaton viesti'' -painiketta, ja raportoin tästä palstasta ja trollaajasta Synkopopille, palstan sheriffille, joka voi myös pitää palstaa siistinä ja viihtyisänä.
Joo, ja itse kirjoittelet näitä viestejä. Vastaatkin raukka itsellesi.
Hbj
Ei kannata monta vuotta vanhaa ketjua O_o
Ketä haittaa trollit ees? varmaa jtn pedofiilei.
Hei kaikki voiko joku auttaa