Verikosto Kankaanpäässä?

Kankaanpään keskustan ravintolassa tapahtui lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ampumavälikohtaus, jossa yksi henkilö menehtyi.

Poliisi sai ilmoituksen tapahtuneesta kello 00.38 ja sai epäillyn ampujan kiinni lähistöltä.

Alibin yöllä saamien tietojen mukaan kysymys olisi ollut romanien välienselvittelystä.

Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran sunnuntaina iltapäivällä.
http://www.alibi.fi/uutiset/romanit-selvittivat-valejaan-yksi-kuoli-ampumavalikohtauksessa-ravintolassa
572281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

ei ole, vainaja on valkolainen

Äänestä
  • puoliromani, niin lasketaan kyllä romaniksi.

    Äänestä

Nämä verikostot on pakko saada kuriin. Näitä on katseltu aivan liian pitkään. Joko sopeudutaan Suomen lainsäädäntöön tai lähdetään koittamaan elämää valtion rajan toisella puolella.

Samoin pitää saada kuriin suomen romanien varastelu. Ei ole vain muutama kerta kyseessä kun olen nähnyt romanilla auton täynnä tavaraa. Myös kaupasta varasteluja olen todennut useamman kerran.

Samoin pitää kitkeä muut väkivaltaisuudet. Uhotaan kaupungilla ja jos joku uskaltaa sanoa jotain takaisin, heti ollaan puukko kädessä. Jos haluaa haastaa riitaa, tekisi sen edes selkä suorassa, eikä tule koko suvun kanssa yhden ihmisen kimppuun. Tosin kaikki väkivalta on rangaistavaa ja siihen pitäisi puuttua rankemmin.

Romaneja pelätään ja haukutaan, moni kutsuu tätä rasismiksi, mutta kun taustalla on paljon negatiivisia kokemuksia, ei ole kyse enää ennakkoluuloista.

Äänestä
  • Miten niitä saat kuriin, et ainakaan näillä tuomioille. Hyvä esimerkki on hevosmies Åkerlund. Sai aikoinaan elinkautisen mm. murhasta, murhan ja tapon yrityksista. Linnassa oli vajaa 14 vuotta, puoli vuotta siviilissä, sitten kylmäverisesti teloitti kolme ihmistä. Sai tuomion kolmesta taposta, 15 vuotta. Tämän hän ilmeisesti joutuu istumaan päivästä päivään mutta sitten on taas vapaa kuin taivaan lintu ampumaan ihmisiä.

    Äänestä

  • Näin se vain on kirjoitti:

    Miten niitä saat kuriin, et ainakaan näillä tuomioille. Hyvä esimerkki on hevosmies Åkerlund. Sai aikoinaan elinkautisen mm. murhasta, murhan ja tapon yrityksista. Linnassa oli vajaa 14 vuotta, puoli vuotta siviilissä, sitten kylmäverisesti teloitti kolme ihmistä. Sai tuomion kolmesta taposta, 15 vuotta. Tämän hän ilmeisesti joutuu istumaan päivästä päivään mutta sitten on taas vapaa kuin taivaan lintu ampumaan ihmisiä.

    Ei rikoksenuusijatkaan istu koko tuomiota, vaan 2/3. Siis Åkerlund istuu kymmenen vuotta 15 vuoden tuomiosta. Ja se kymmenen vuottakin menee niin, että kahdeksan vuotta linnassa, jonka jälkeen siirretään todennäköisesti avovankilaan ja 9 vuoden 6 kuukauden lusimisen jälkeen pääsee valvottuun koevapauteen eli kotiinsa panta nilkassa.

    Suomessa alle 21-vuotiaana rikoksen tehnyt ensikertalainen istuu 1/3, yli 21 vuotias ensikertalainen ja rikoksenuusija, jonka edellisestä reissusta on 3 vuotta istuu 1/2, ja rikoksenuusija, jota ei lasketa rikosoikeudellisesti ensikertalaiseksi (edellisestä linnareissusta alle 3 vuotta) istuu 2/3. Ainoastaan elinkautinen voi kestää yli kymmenen vuotta sillä pisin yhtämittainen määräaikainen vankeusrangaistus voi olla 15 vuotta, vaikka se tulisi miten monesta rikoksesta tahansa.

    Äänestä

  • Hieno systeemi... kirjoitti:

    Ei rikoksenuusijatkaan istu koko tuomiota, vaan 2/3. Siis Åkerlund istuu kymmenen vuotta 15 vuoden tuomiosta. Ja se kymmenen vuottakin menee niin, että kahdeksan vuotta linnassa, jonka jälkeen siirretään todennäköisesti avovankilaan ja 9 vuoden 6 kuukauden lusimisen jälkeen pääsee valvottuun koevapauteen eli kotiinsa panta nilkassa.

    Suomessa alle 21-vuotiaana rikoksen tehnyt ensikertalainen istuu 1/3, yli 21 vuotias ensikertalainen ja rikoksenuusija, jonka edellisestä reissusta on 3 vuotta istuu 1/2, ja rikoksenuusija, jota ei lasketa rikosoikeudellisesti ensikertalaiseksi (edellisestä linnareissusta alle 3 vuotta) istuu 2/3. Ainoastaan elinkautinen voi kestää yli kymmenen vuotta sillä pisin yhtämittainen määräaikainen vankeusrangaistus voi olla 15 vuotta, vaikka se tulisi miten monesta rikoksesta tahansa.

    Kyllä Åkerlund joutuu istumaan koko tuomion koska hänet katsotaan erittäin vaaralliseksi rikoksenuusijaksi. Ennen oli pakkolaitostuomio, se on lakkautettu, tilalle tullut se että istuu päivästä päivään. Tämä on hyvin harvinaista, pääsääntö on niin kuin kerrot että paatunut konnakin istuu kaksi kolmasosaa tuomiostaan.

    Åkerlund päässee avolaitokseen vasta joskus 13 vuoden kuluttu, jos silloinkaan. Ei varmasti haluta ottaa mitään riskiä aikaisemmin.

    Äänestä

  • Tietoa on kirjoitti:

    Kyllä Åkerlund joutuu istumaan koko tuomion koska hänet katsotaan erittäin vaaralliseksi rikoksenuusijaksi. Ennen oli pakkolaitostuomio, se on lakkautettu, tilalle tullut se että istuu päivästä päivään. Tämä on hyvin harvinaista, pääsääntö on niin kuin kerrot että paatunut konnakin istuu kaksi kolmasosaa tuomiostaan.

    Åkerlund päässee avolaitokseen vasta joskus 13 vuoden kuluttu, jos silloinkaan. Ei varmasti haluta ottaa mitään riskiä aikaisemmin.

    Ois pitänyt saada kakkua 10 vuotta jokaisesta taposta erikseen niin jotain järkeä olisi näissäkin tuomioissa ollut...asiaan muutosta päättäjät, kiitos!

    Äänestä

  • voi sua raukka

    Äänestä

  • verikosto on saanut alkunsa Israelin kansan laista: 1 Moos. 9:6 "Joka ihmisen veren vuodattaa, hänen verensä on (toinen) ihminen vuodattava...", 2 Moos. 21:23-24" ....annettakoon henki hengestä, silmä silmästä, hammas hampaasta, käsi kädestä, jalka jalasta.." 4 Moos.35:20,21 "Ja jos joku vihassa iskee toista....murhaamisen tarkoituksessa, niin että tämä kuolee tahi vihaa kantaen lyö häntä kädellään, niin että hän kuolee, rangaistakoon lyöjä kuolemalla, sillä hän on tahallinen tappaja; verenkostaja ottakoon sellaisen tappajan hengiltä, milloin vain hänet tapaa".

    Äänestä

Olisi kiva jos joku tekisi tutkielman kuinka moni täysi-ikäisistä romanimiehistä on istunut vankilassa tai omaa rikosrekisterin.

Kuinka moni on/on joskus ollut töissä

Kuinka moni EI osaa lukea

Samassa tutkimuksessa voisi olla samat lukemat "valtaväestöstä.


Sen jälkeen voisi esittää taas kysymyksen
"miksi romaneista ei kukaan tykkää.... missäänpäin maailmaa"

Äänestä
  • Miksi olet kiinnostunut vain romanimiesten rikosrekisteristä sillä romaninaisvankeja on suhteellisesti 100 (sata) kertaa enemmän kuin valkolaisnaisia.

    Miehissä romanivankien yliedustus on vain 25 kertainen.

    Äänestä

  • jokainen yli 7vuotias romani osaa lukea, ja kyllä kysymyksiä voi esittää myös tutkimuksia voidaan tehdä onhan suomi tutkimuksien luvattu maa, suuret summat palaa euroja tyhjänpäiväisiin tutkimuksiin joita ei lue edes ne joille ns.. tiedot on suunnattu, rahoitan rehellisen tutkimuksen suomen koko väestöstä jossa tutkitaan kuinka moni yli 9-vuotiaasta a, ei ole varastanyt b, ei ole valehdellut. olen ammatiltani vahinkotarkastaja ja voin kertoa että vaikeaa on löytää rehellistä suomalaista, se on lähes mahdotonta.

    Äänestä

Suomen amatöörinyrkkeilyn ykkösnimi Matti Koota sai luodista jalkaansa Kankaanpään ravintola-ammuskelussa lauantai-iltana.

Ravintolassa oli ammuttu luvattomalla käsiaseella useampia laukauksia. Koota oli ravintolakahakassa sivullisena. Luoti osui häntä jalkaterään. Koota joutui saman tien jalkaleikkaukseen ja joutuu näin ollen jäämään pois Azerbaidžanin Bakussa 22. syyskuuta alkavista MM-kisoista, joissa on jaossa myös paikkoja ensi kesän olympialaisiin.

- Odotimme Matin olevan vahvasti hankkimassa olympiapaikkaa, mutta se meni nyt ohi, Suomen nyrkkeilyliiton toiminnanjohtaja Matti Hietanen manaa epäonnista tapahtumaa MTV3:lle.

Äänestä
  • Liitä siekii linkki, ei tarvii kaikkee isse kirjoittaa...

    Äänestä

  • Mitäs tuo urheilijanuorukainen jossain räkälässä riekkuu keskellä yötä epämääräisessä seurassa? Pitäisi valita kapakat ja seuransa paremmin!

    Äänestä

  • Sitä saa mitä tilaa kirjoitti:

    Mitäs tuo urheilijanuorukainen jossain räkälässä riekkuu keskellä yötä epämääräisessä seurassa? Pitäisi valita kapakat ja seuransa paremmin!

    selväpäisenä autokuskina jollekin kaverilleen, joka halusi juopotella. Näin sanottiin uutisissa. Siinä sitten romanimies pilasi lupaavan urheilijan tulevan uran yhdellä laukauksella.

    Äänestä

No niin, täs sen ny´näkee et väärässä ovat kaikki olleet jotka ovat edes kehdanneet arvostella / kysellä romskujen elämäntavoista, käyttäytymisestä, ihan väärässä. Kaikk romskut on lainkuuliaisii, yksi on jopa merkonomi. Eikä kellää ole asetta ei ole, ei ole....................

Äänestä

Tuosta rohkeudesta ja joukkoesiintymisestä senverran, että esintykööt romanit sitten minkälaisella joukolla hyvänsä, ovat he silti vähempi joukkosia kun valtaväen provokaatorit, jotka täälläkin pyrkivät muodostamaan yhteistä rintamaa.

Äänestä
  • Mustalaiset,ennen ei ollut heistä minkäänlaista mielipidettä mutta kun on nyt ollut muutama perhe naapurina muutaman vuoden niin ei ole kyllä tullut mieleen yhtään hyvää asiaa josta voisi ottaa itse oppia.Agressiivisia lyhytjänteistä porukkaa joka suuttuu mitä omituisimmasta asiasta.Sääntöjen noudattaminen on myös ylivoimaista ja koitetaan vedättää joka asiassa jos on vain mahdollista.Huvittaa myös että miehet on olevinaan miehekkäitä mutta juorutaan ja valehdellaan selän takana kuin pahaiset juoruakat.

    Äänestä

  • Turhaa porukkaa kirjoitti:

    Mustalaiset,ennen ei ollut heistä minkäänlaista mielipidettä mutta kun on nyt ollut muutama perhe naapurina muutaman vuoden niin ei ole kyllä tullut mieleen yhtään hyvää asiaa josta voisi ottaa itse oppia.Agressiivisia lyhytjänteistä porukkaa joka suuttuu mitä omituisimmasta asiasta.Sääntöjen noudattaminen on myös ylivoimaista ja koitetaan vedättää joka asiassa jos on vain mahdollista.Huvittaa myös että miehet on olevinaan miehekkäitä mutta juorutaan ja valehdellaan selän takana kuin pahaiset juoruakat.

    Se on ihmisen pahin kohtalo saada mustalainen naapuriksi! Siihen loppuu kotirauha, tämä herrakansa kun mekastaa aivan estoitta. He eivät tiedä että voisi puhuakin, ei aina tarvitse huutaa kuin mielipuoli!

    Äänestä

Hyvinhän tuo sitten meni jos kyse oli mannejen välisestä, ei kukaan viaton joutunut uhriksi. Yksi lautoihin, toinen rautohin, toivottavasti mahdollisimman pitkäksi aikaan. Murhasta saa elinkautisen.

Äänestä

Kyllä siellä kaukana kotimaassa sattuu kauheuksia...on se ikävää.

Äänestä
  • Hyvinkää-- Kankaanpää, Kaukana on.

    Äänestä

Olen pyytänyt poistamaan oman viestini.Osanottoni uhrin omaisille Z.

Äänestä
  • Sama täällä, ollaan me sitten viksuja ihmisiä.

    Äänestä

Oliko misä töissä tämä ampuja? Kenen kaaleen poika oli tuo?

Äänestä
  • Jalasjärven romaneita. Tuskin siellä heitä hirveästi on joten eiköhän hänet tunneta. Poliisin vanha tuttu.

    Äänestä

  • Näin on kirjoitti:

    Jalasjärven romaneita. Tuskin siellä heitä hirveästi on joten eiköhän hänet tunneta. Poliisin vanha tuttu.

    rikas mies ampuja omat talot ja firmat ei juodu yhteiskunta korvaamaan vahinkoja harmi kun sekoili työteliäs ja ammattitaitoinen mies jalasjärveltä,

    Äänestä

  • jalasjärveläiset kirjoitti:

    rikas mies ampuja omat talot ja firmat ei juodu yhteiskunta korvaamaan vahinkoja harmi kun sekoili työteliäs ja ammattitaitoinen mies jalasjärveltä,

    Eikö kyseessä ollut velan perintä? Kyllä velat pitää maksaa, joko maksaa tai itkee ja maksaa!

    Äänestä

Onko Jalasjärven Luopajärveltä?

Äänestä

Verikosto 2011 Suomessa!!!"POIKA" kosti isän kuoleman?

Äänestä
  • Jos joku minun lapseni, isäni, äitini, veljeni tai siskoni tappaisi maksaisin samalla mitalla takaisin! Silmä silmästä, hammas hampaasta!

    Äänestä

  • hyvin vastenmielist puhuu verikostost, kun kyseessä on kunnian puolustaminen eli kunniamurha.

    Äänestä

  • Hammurabin laki kirjoitti:

    Jos joku minun lapseni, isäni, äitini, veljeni tai siskoni tappaisi maksaisin samalla mitalla takaisin! Silmä silmästä, hammas hampaasta!

    Kyllähän ton sinänsä pystyy helposti ymmärtämään, että isänsä tappamisen kostaa, itsekin valkolaisena kostaisin - mutta järjellä, en noin isoa tuomiota ottaisi kontolleni murhasta.

    T: nimim. "Joku puolikas linnatuomio ei mistään taposta mene oikeudentajuun."

    Äänestä

katos kun ampujalla oli ikää 17v, no toki siitä kunnon tuomio tuli, ensikertalaisena istutaan mitä istutaan...

Äänestä
  • Tämä nyt ammuttu oli 17 vuotiaana ampunut miehen sänkyyn, miksi?! Voiko olla raukkamaisempaa tekoa!

    Äänestä

  • no et kyllä sinäkään taida tietää mistä puhut. kun sk-sanomissa rikostutkinnan johtaja kertoi että ampui neljä kertaa rintaan ja yhden kerran päähän

    Äänestä

  • näsä viisaus kirjoitti:

    no et kyllä sinäkään taida tietää mistä puhut. kun sk-sanomissa rikostutkinnan johtaja kertoi että ampui neljä kertaa rintaan ja yhden kerran päähän

    Jep, ja lehdessä luki että liittyi velkojen perintään! Ja lehdissä lukee vähän sitä sun tätä!! Sattuu nyt vain oleen niin että esim. tuo velkojenperintä on paskapuhetta niinkuin 99 prosenttia lehtien jutuista. Se on kuitenkin fakta että tämä kusivittupelkuri ampui selkään ja vasta sen jälkeen edestä kun toinen oli jo maassa. Kuten sanoin, niin ämmälle mekko päälle ja toivottavasti joku vankilassa viiltää sille vitun!! Tai no....taitaa kyllä jo olla omasta takaa!

    Äänestä

Kuvitteli teolla nousevansa varmaan vähintään kuninkaan asemaan, pelätyksi "sankariksi" joka tekee eikä meinaa...
Toisin taisi käydä..

Äänestä
  • Kyllä, siitähän tässä karrikoidusti on kyse. Kunnian puolustamisesta; siitä kuka on vahvin ja kuka sanelee säännöt. Heikompi "väistää" tai sitten tulee pahimmassa tapauksessa ruumiita.

    Joku munaton typerys kuvittelee, että jos hän ei toimi ja tee tekoaan, aletaan häntä pitää raukkana ja reppanana, miehuutensa menettäneenä. Toisinpa näissä yleensä kuitenkin käy.

    Jos asia puretaan paloihin, kyseessä on sen oikeasti heikomman yksilön (= teon tekijän) tapa yrittää olla jotakin. En tiedä tämän tapauksen yksityiskohtia tai osapuolia, mutta jostain muistelen lukeneeni teon tehneen olleen puolimustalainen, siis mulatti. Monesti näillä yksilöillä identiteetti on hyvin hukassa ja sitä etsiään käyttäytymällä fundamentalistisen korostuneesti. Tässä on siis kyse korvaustoiminnosta, joka haetaan oman epävarmuuden pönkittämisen välineeksi.

    Niin monesti elämässä, ollakseen oikeasti vahvan, on osattava olla heikko. Tämän ymmärtämiseen monella ei ole edes rahkeita.

    Äänestä

  • Monsterimato kirjoitti:

    Kyllä, siitähän tässä karrikoidusti on kyse. Kunnian puolustamisesta; siitä kuka on vahvin ja kuka sanelee säännöt. Heikompi "väistää" tai sitten tulee pahimmassa tapauksessa ruumiita.

    Joku munaton typerys kuvittelee, että jos hän ei toimi ja tee tekoaan, aletaan häntä pitää raukkana ja reppanana, miehuutensa menettäneenä. Toisinpa näissä yleensä kuitenkin käy.

    Jos asia puretaan paloihin, kyseessä on sen oikeasti heikomman yksilön (= teon tekijän) tapa yrittää olla jotakin. En tiedä tämän tapauksen yksityiskohtia tai osapuolia, mutta jostain muistelen lukeneeni teon tehneen olleen puolimustalainen, siis mulatti. Monesti näillä yksilöillä identiteetti on hyvin hukassa ja sitä etsiään käyttäytymällä fundamentalistisen korostuneesti. Tässä on siis kyse korvaustoiminnosta, joka haetaan oman epävarmuuden pönkittämisen välineeksi.

    Niin monesti elämässä, ollakseen oikeasti vahvan, on osattava olla heikko. Tämän ymmärtämiseen monella ei ole edes rahkeita.

    Koita nyt hyvä poika ensin edes tietää mikä on mulatti ja leiki vasta sen jälkeen että jotain jostain tietäisit :)) Ps: Mulatti on Meksikolaisen ja intiaanin jälkeläinen! Muuten olen monissa kohdin kirjoituksesi suhteen samaa mieltä kanssasi.

    Äänestä

Mulatti? Mikä se sellainen ? Moreena on intiaanin ja espajalaisen puolikas. Mutta mulatti?
No olkoon mikä on. Piruakos sillä on väliä. Suomen mustalaiset, niin kun niitä on jo ties miten pitkään kutsuttu- kantavat perimässään vanhaa kurdi sääntöä. Ja kurrdeja nämä myöskin ovat suurelta osaltaan. Vaikka aina puhutaan ruotsista suomeen tulleista mustalaisiata, niin kukaan ei ole vaivautunut tarkemin tarkastelemaan ketä nämä mustatukaiset tosiasiassa olivat.
1900 vaihetteen jälkeisinä vuosi 1914 tuli suomen suur-ruhtinakunna alueelle paljon pakolaisia Serbiasta, istuivat maassa Viipurista otetuista kuvassa joka on julkaistu kotikylän kuvalehdess 1914.maassa istumisen kyky ei suinkaa ole yleinen.
Niitä tuli myöskin Unkarista- ne oleivat mustalaisia, juutalaiset ovat suurin joukoin sekaantuneet romaneihin. Itse asiassa kaikki mustatukkaiset ja tummaihoiset eivät ole gipsy åorukkaa, vaikka yleisestti niin uskotaan, joka on helpoin tapa. Tosiassa romanin indenfikatiin riittää virallisesttikin elämäntapa.jonka oku näyttää jossakin määrittäneen niin että se käy virallisena tunnisteena. Mikä se sitten on. Minä en tiedä. Ota näistä sitten selvää.

Äänestä
  • Saisiko kirjoituksellesi hieman faktapohjaa, kiitos?

    Äänestä

  • äshoul kirjoitti:

    Saisiko kirjoituksellesi hieman faktapohjaa, kiitos?

    Ei siis sillä, ettenkö uskoisi kirjoituksesi historiallisen puolevan korrektia. Olen vain itsekin kiinnostunut historiasta ja sen vaiheista. Haluaisin tutustua aiheeseen lähemmin.

    Äänestä

  • Mulatti on Kaukasidin ja negridin jälkeläinen.

    Äänestä

Ei musiikia selaisena ohimenevänä ,taikka edes pysyvänä voi pitään minkään sukulaisuuden taikka kultuurin yhdemukaisena tunnusteena. Sellaisen ajattelun mukaan me kaikki kuuluttaisiin rolingtonen ja elviksen heimoon.

juutalisjuuriset, iranilaisjuuriset ja intialailähtöiset ovat erotettavissa romanien keskuudessa. Se poliisien väittämä että kaikki romanit ovat saman näköisiä, sopiin yhtä hyvin suomen kun Newyorkinkin poliisien suuhun,, jotka väittävät että musta ovat kaikki toisiensa toisintoa ja on vaike niistä ottaa selvää kuka on kukin.
Sellainen todistaa vaan tuon ammttikunnna ja suuren yleisön lahjattomuutta, Jos kysyt tä muotokuvammalarista tämä varmasti antaa aivan toisellaisia vastauksia.

Äänestä

No mitkäs suvut tässä nyt toisiansa tappaa ?,eikös se nyt sitten seuraavaksi mene silleen että tapetaan toiselta joku ihan sama kuka sukulainen ?

Äänestä

Mustalaiset on ainakin minun kokemuksien mukaan harvinaisen reiluja tappelijoita. Keklut ja mutkat on eri juttuihin. Asiat asioina vai miten se meni?

Äänestä
  • mikäs eri juttu se Åkerlundin tapaus sit oli?

    Äänestä

  • hjrnjjtjn kirjoitti:

    mikäs eri juttu se Åkerlundin tapaus sit oli?

    Se oli reilu tappelu. Yksi vastaan kolme niin otettiin tasoittavat mukaan peliin.

    Äänestä

  • sama mies ampui n.pari vuotta sitten ravintola Härmän Häjyn jonossa toista romania polveen, ilmeisesti velkojen takia!

    Äänestä

Ei ole kellään ottaa toisen henkeä ja toivon että ymmärätte sen asian.Jumala anto hengen ja myös ottaa sen.Ei ole hyvä kun ampuja menetti isänsä ja nyt kuolut jäi vanhemat ja sisaret sureen myös muut sukulaiset.Jääköön verikostot tai kunnia kostot pois ja astukoon tilalle Jumalinen rakkaus kaikkia ihmisiä kohtaan niin tummaa kun vaaliaa

Äänestä

mikä helvetin syy on ampua jonkun isä sen takia että toinen on uhannut omaa isää? voe morjens, eikös se pitäis olla silmä silmästä hammas hampaasta ?

Äänestä

siis oikeasti joku vitun uhkaus joka heitetty vaikka esim kännipäissään voi morjens voi vittu ois rynkylle käyttöö jos jokaisesta juopon läpästä luodin päästäis ihmiseen,pieni mailma teillä.

Äänestä
  • Sulla se tuntuu olevan todella pieni maailma jos luulet että tuollaiseen tekoon lähdetään jonkin kännipäissä heitetyn läpän tähden. Tämä uhkaus tiedettiin sen laatuiseksi että tämän pojan isä olisi päässyt hengestään ilman poikaansa. Jos tietäisit millainen tyyppi tämä 1980 surmansa saanut mies oli, et puhuisi mitään. Puhumme miehestä joka olisi kuristanut hengiltä alaikäisen pojan ilman sivullisten väliintuloa, ja joka ainakin kerran on yrittänyt tosissaan riistää hengen omalta pojaltaan! Älä sinä poju leukojas louskuta kun et tiedä mistä puhut.....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hai! kirjoitti:

Kankaanpään keskustan ravintolassa tapahtui lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ampumavälikohtaus, jossa yksi henkilö menehtyi.

Poliisi sai ilmoituksen tapahtuneesta kello 00.38 ja sai epäillyn ampujan kiinni lähistöltä.

Alibin yöllä saamien tietojen mukaan kysymys olisi ollut romanien välienselvittelystä.

Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran sunnuntaina iltapäivällä.
http://www.alibi.fi/uutiset/romanit-selvittivat-valejaan-yksi-kuoli-ampumavalikohtauksessa-ravintolassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu