Paavi kehui Martti Lutheria.

Roomalaiskatolilaisten johtaja paavi Benedictus XVI esiintyi perjantaina sovinnollisena uskonpuhdistuksen syntysijoilla Saksassa.

Paavi rukoili yhdessä luterilaisten johtajien kanssa Erfurtin luostarissa, jossa Saksan uskonpudistuksen alullepanija Martti Luther opiskeli reilut 500 vuotta sitten.

Paavi sanoi olevansa vaikuttunut Lutherin kristillisestä elämästä ja omistautumisesta Jumalan etsimiselle.

Saksalaissyntyisen Benedictuksen entinen kotimaa on jakaantunut melko tasan katolilaisiin ja protestantteihin.

Paavin mielestä eri suuntausten täytyisi keskittyä maallistuvassa maailmassa siihen, mikä niitä yhdistää – ei erottaa.

Tilaisuuteen Erfurtissa osallistui myös liittokansleri Angela Merkel, itäsaksalaisen protestanttipapin tytär.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/paavi-kehui-martti-lutheria-/art-1288416201958.html

Ikävä juttu. Paavin mukaanhan Luther AINOASTAAN etsi Jumalaa, muttei löytänyt. Ja haiskahtaa vielä pahasti ekumenialtakin.
19170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Pöyristyttävää.

Äänestä

Mikä sinusta on "pöyristyttävää"?

Äänestä

Paavi kehui väkivaltaisen juutalaisvihamielisen ideologian kehittäjää Lutheria.
Mitä kummastakin herrasta olisi ajateltava?

Äänestä
  • Koko kristillinen kirkkohan on ollut juutalaisvastainen. Tässä siitä vähäsen: "Vuosisatojen aikana kirkolliskokoukset säätivät juutalaisvastaisia lakeja, jotka muodostivat keskiajalla melko yhtenäisen "kansainvälisen juutalaisoikeuden". Esimerkiksi vuoden 306 synodissa juutalaisten ja kristittyjen väliset avioliitot ja sukupuolisuhteet kiellettiin. Sen jälkeen mm. evättiin juutalaisilta oikeus päästä julkisiin virkoihin ( v. 535 ), kiellettiin kristittyjä kääntymästä juutalaisten lääkärien puoleen ( v. 692 ), pakotettiin juutalaisia kantamaan vaatteissaan erottavia tunnuksia ( v. 1215 ) ja sallittiin heidän asuvan ainoastaan juutalaislle tarkoitetuissa asuinkortteleissa ( v. 1267 ). Niistä tuli myös valtiollisten toimenpiteiden ohjenuora.

    Amerikkalainen tutkija Hillberg on todennut, että katolisen kirkon juutalaisvastaiset hallinnolliset toimenpiteet olivat niin kattavia, että Hitlerin Saksan byrokratian säätämä juutalaisvastainen lainsäädäntö ei luonut sen suhteen mitään uutta." ( Lähteenä kristillistä antijudaismia käsittelevä artikkeli )

    Äänestä

  • Luther eri aikoina ja eri ihmisille:

    1) Luther 1800-luvulla - isänmaan sankari

    2) Luther kolmannessa valtakunnassa - juutalaisvihaaja

    3 ) Luther DDR:ssä - jahkalija ja empijä

    4 ) Luther katoliselle kirkolle - kirkonhajottaja

    5 ) Luther luterilaisessa kirkossa - paimen

    Lutherin elämästä lyhyesti:

    1 ) 10.11.1483 syntyy Eislebenissä

    2 ) 1505 munkkina Erfurtissa

    3 ) 1512 teologian tohtorina Wittenbergissä

    4 ) 1517 teesien naulaaminen

    5 ) 1521 lainsuojattomuus ja pako Wartburgiin

    6 ) 1522 paluu Wittenbergiin

    7 ) 1525 naimisiin Katharina von Boran kanssa

    8 ) 1534 saksankielisen Raamatun ilmestyminen

    9 ) 18.2.1546 kuolee Eislebenissä

    Tässä linkki asiallisille suomenkielisille sivuille:

    ttp://www.luther.de/fi/leben

    Äänestä

Hitler otti lähes sellaisenaan käyttöön Lutherin juutalaisvastaiset teesit. Luterilaisuus ei ole koskaan sanoutunut Lutherista irti.

Kuka on se rohkea seurakuntalainen, joka alkaa vaatia Lutherin tuomitsemista!

Äänestä
  • Luterilaisuus ei voi sanoutua Lutherista irti, sillä Lutherilaisuus perustuu Lutherin kirjoituksiin.

    "Vaaliruhtinaan määräyksestä Lutherin laatima teksti alistettiin johtavien teologien tarkastettavaksi. Työhön osallistuivat Wittenbergistä Melanchthon, Bugenhagen, Jonas ja Cruciger sekä kauempaa kutsuttuina Johann Agricola, Spalatin ja Amsdorf. Opinkohtiin tehtiin vain yksi lisäys, minkä jälkeen teologit allekirjoittivat ne."

    http://www.evl.fi/tunnustuskirjat/tunnustuskirjat.html

    Äänestä

  • Olet oikeassa, koko kristillinen kirkko pitää tuomita juutalaisvastaisuuden takia, samoin noitavainojen, uudestikastajien vainon ja monen muun synnin takia.
    Onko sinulla yhtään syytä kuulua kirkkoon vai joko olet eronnut?

    Äänestä

  • Juutalaisista ja heidän valheistaan (saks. Von den Jüden und ihren Lügen) Martti Lutherin kirjoittama kirja. Kirja ilmestyi 1543. Saksassa kyseistä teosta on käytetty antisemitistisen propagandan välineenä sen juutalaisvihamielisen sisällön vuoksi.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Juutalaisista_ja_heidän_valheistaan


    Näin puhui Luther kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan":

    "He (juutalaiset) elävät siis joka päivä vaimoineen ja lapsineen pelkästä varastamisesta ja rosvoamisesta kuten suurvarkaat ja maarosvot, kuitenkin kaikessa katumattomassa turvallisuudessa. Sillä koronkiskoja on suurvaras ja maarosvo, jonka hyvinkin pitäisi riippua hirsipuussa seitsemän kertaa korkeammalla kuin muiden varkaiden...

    Äänestä

"Luterilaisuus ei ole koskaan sanoutunut Lutherista irti."

Miksi noin pitäisi tehdä?

"Kuka on se rohkea seurakuntalainen, joka alkaa vaatia Lutherin tuomitsemista."

Mitä rohkeutta tuomitsemiseen tarvitaan? Muita tuomitahan ihmiset osaavat erittäin hyvin. Miksi ihmeessä sinä vaadit Lutherin tuomitsemista? Niinkö sinä luet historiaa, että etsit kenet historian henkiköistä voisit milloinkin tuomita? Kenet tuomitset seuraavaksi?

Äänestä
  • niin... Lutherin on rehellisesti kertonut millaisia luterilaiset ovat, rikollisinakin...:

    Uskon tunnustus: http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
    'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä (mielenvikaisia ja/tai rikollisia ja/tai alempiarvoisia).'

    Äänestä

  • Lutherin jälkeen tuomitsisin Hitlerin.
    Vastustatko Hitlerin tuomitsemista?

    Äänestä

Luther myös vainosi uudestisyntyneitä kristittyjä. Ei ole kristillistä se.

Äänestä

Varsinaisesti paavi kehui Lutherin armollisen Jumalan etsintää, ei sitä mihin ratkaisuihin hän päätyi.

Äänestä

Millä tavalla tällaisesta sovinnon elkeestä voidaan saada tällainen riita. Vilkaisin samasta katolilaisten sivustoa ja sielläkin löytyi yhtä pöyristyneitä kuin täällä. Kuulkaa, eiköhän näiden kirkkojen olisi jo aika sopia riitansa. Ei se tarkoita, että toiselta olisi jotain pois.

Äänestä
  • Kaikista Suomi24-ketjuista, joihin jotenkin liittyy roomalais-katolilaisuus, saadaan melkein aina aikaiseksi riitaa ja vihanpitoa. Mistä syystä, sitä voi itse kukin miettiä.

    Äänestä

  • Gospodi pomilui kirjoitti:

    Kaikista Suomi24-ketjuista, joihin jotenkin liittyy roomalais-katolilaisuus, saadaan melkein aina aikaiseksi riitaa ja vihanpitoa. Mistä syystä, sitä voi itse kukin miettiä.

    Niin siellä idässä ei ole riitaa, eikä edes keskustelua vaan autoritarisuutta.
    Länsimaiden historia on hyvin dynaaminen ja viimeisten sadan vuoden aikana näkökantojen määrä sinne tänne on vaan lisääntynyt.

    Katolinen kirkko on yksi yhdessä länsimaan historian kanssa ja edustaa monta sellaista aspektia jota monet eivät voi sietää. Katolisen kirkon ääni herättää keskustelua ja eripuraa mutta Nyky-Luterilaisuus ja Idän ortodoksisuus ei herätä mitään. Idän ortodoksisuus on aina ollut valtion suur renki ja aina yrittänyt olla hyvää pataa herrojen kanssa siellä ylhäällä mikäli se yhteistä nationalismi hyvää on palvellut.

    *How The Catholic Church Built Western Civilization
    http://www.amazon.com/Catholic-Church-Built-Western-Civilization/dp/0895260387

    Äänestä

"Kuulkaa, eiköhän näiden kirkkojen olisi jo aika sopia riitansa. Ei se tarkoita, että toiselta olisi jotain pois."

Olen tuosta kanssasi täysin samaa mieltä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lortti Mutteri kirjoitti:

Roomalaiskatolilaisten johtaja paavi Benedictus XVI esiintyi perjantaina sovinnollisena uskonpuhdistuksen syntysijoilla Saksassa.

Paavi rukoili yhdessä luterilaisten johtajien kanssa Erfurtin luostarissa, jossa Saksan uskonpudistuksen alullepanija Martti Luther opiskeli reilut 500 vuotta sitten.

Paavi sanoi olevansa vaikuttunut Lutherin kristillisestä elämästä ja omistautumisesta Jumalan etsimiselle.

Saksalaissyntyisen Benedictuksen entinen kotimaa on jakaantunut melko tasan katolilaisiin ja protestantteihin.

Paavin mielestä eri suuntausten täytyisi keskittyä maallistuvassa maailmassa siihen, mikä niitä yhdistää – ei erottaa.

Tilaisuuteen Erfurtissa osallistui myös liittokansleri Angela Merkel, itäsaksalaisen protestanttipapin tytär.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/paavi-kehui-martti-lutheria-/art-1288416201958.html

Ikävä juttu. Paavin mukaanhan Luther AINOASTAAN etsi Jumalaa, muttei löytänyt. Ja haiskahtaa vielä pahasti ekumenialtakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu