Facebook on tehnyt tilin tuhoamisen todella epäkäytännölliseksi, joten ajattelin laittaa tähän ohjeet jos joku etsii tätä tietoa.
http://www.facebook.com/help/?faq=125338004213029
On tärkeää muistaa että facebook tilin voi "poistaa käytöstä" tai "tuhota kokonaan". Jos ainoastaan "poistat käytöstä" niin kaikki tietosi jää facebookkiin vaikka näyttäisi olevan kadonneet. Jos tuhoat tilin niin kaikki henkilökohtaiset tiedot tuhotaan.
Halutessasi pääset tämän linkin kautta tuhoamaan tilin pysyvästi: (vaatii kirjautumisen)
http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account
http://www.facebook.com/help/?faq=125338004213029
On tärkeää muistaa että facebook tilin voi "poistaa käytöstä" tai "tuhota kokonaan". Jos ainoastaan "poistat käytöstä" niin kaikki tietosi jää facebookkiin vaikka näyttäisi olevan kadonneet. Jos tuhoat tilin niin kaikki henkilökohtaiset tiedot tuhotaan.
Halutessasi pääset tämän linkin kautta tuhoamaan tilin pysyvästi: (vaatii kirjautumisen)
http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account
Vastaukset 44
Vanhimmat
Poistettu. Twitter/G on enemmän kuin tarpeeksi.
Jos sitten kokeilisi Twiittailla tai avata G tilin poistamaan pahimpia FB-vieroitusoireita ;D
Täällä oli ainakin paljon positiivisia kokemuksia Googlesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10141015
Tässä asiantuntija kertoo FB uudistuksesta:
http://www.youtube.com/watch?v=2_1PdnxDmpc
Tästä voit ladata kaikki Facebookkiin laittamasi kuvat, oman seinän tekstit ja inbox viestit tiedostoina omalle koneelle:
https://www.facebook.com/help/?faq=212802592074644
Profiilin poistamisen jälkeenkin on joskus kiva muistella vanhoja joten on hyvä olla kopio omalla koneella vanhasta facebook tilistä :)
Täytyy kuitenkin muistaa että tästä linkistä saatavat tiedot on vain murto osa siitä datasta mitä facebook käyttäjästä kerää.
hitto mitä paskaa ja teineille elämänkehto
Kannattaa muistaa että nykyään FB tilin "deaktivointi" ei poista sitä näkyvistä Facebookissa. Jos kaverilistallasi joku on deaktivoinut tilisi niin löydät sen kaverilistastasi.
Ainoa tapa poistaa tili on poistaa se lopullisesti.
Mielenkiintoista nähdä miten käyttäjät reagoivat tähän uudistukseen:
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/facebook voi kohta paljastaa ketka vakoilevat profiiliasi/a822531?s=r&wtm=mikropc/
Eikös ihmiset nimenomaan pidä siitä että vieraillut profiilit eivät näy kaikille.
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/facebook voi kohta paljastaa ketka vakoilevat profiiliasi/a822531?s
Näiden uusimpien uutisten valossa voisi vähintäänkin poistaa vanhan FB tilin ja tehdä uuden puhtaan tilin ettei kaikki historiat ilmesty aikajanalle.
Facebook väittää: "emme seuraa käyttäjiä" - patentoi silti käyttäjien seuraamismenetelmän.
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/facebook vaittaa quotemme seuraa kayttajiaquot patentoi silti kayttajien seuraamismenetelman/a696680?s=r&wtm=mikropc/-03102011&
Tässä Google aloitusohjeet:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10166355
Tajusin juuri että Google on tulevaisuus. Facebook näyttää niiin kököltä nyt jälkeenpäin katsottuna :)
Kalenterit, mailit ja docsit on tosi käteviä.
taivas varjele kiitoksia teille jotka kertoi miten poistetaan tuo paska yhteisö
Aivan mahtavaa, kiitos Teille ihanat ihmiset jotka jaatte tietojanne meille tietämättömille. Tästä oli iso apu!
se mikä on kerran nettiin laitettu, yleensä kyllä pysyy siellä jossain piilossa (vaikka osissa) ikuisesti. eli vaikka tuhoaisit FB tilisi pysyvästi, niin joitain tietoja kuten esim. valokuvia ja nimiä löytyy sitten taas muiden ihmisten/sovellusten tai netti sivujen kautta. mitään ei voi poistaa lopullisesti.
Facebook on ilmoittanut että kun tili halutaan poistaa pysyvästi niin tapa jolla se tehdään vastaa roskakorin tyhjentämistä windowssissa. Eli tiedot poistetaan pysyvästi facebookista. Facebook sanoo että poistamisen jälkeen joitain tietoja saattaa säilyä varmuuskopioissa 90 päivän ajan. Tietojen poistaminen oli yksi asia jota viranomaiset vaativat FB tehdyn tarkastuksen yhteydessä ja nämä uudistukset pitäisi olla voimassa ensi heinäkuusta eteenpäin. Joten kyllä se tilin poistaminen onnistuu.
FB on myös suljettu ympäristö joten siellä olevia tietoja ei löydy muiden sovellusten/nettisivujen kautta.
Rajaa siirrettiin ensi heinäkuuhun:
http://techcrunch.com/2012/04/03/facebook-missed-irish-data-protection-deadline-says-consumer-group-facebook-objects/
Saa nähdä onko valmista silloinkaan...
On hyvä muistaa että tiedot poistuvat pysyvästi ainoastaan jos koko tili poistetaan pysyvästi.
Eli jos poistat kuvan tai statuspäivityksen profiilistasi niin se ei oikeasti poistu vaan jää facebookkiin vaikkakin poissa näkyvistä.
Mielenkiintoisena uudistuksena tilin poistaminen muiden näkyvistä onnistuu nykyään ainoastaan poistamalla koko tili pysyvästi.
Jos vain "poistat käyttäjätilin käytöstä" niin profiilisi jää listoille näkyviin muille ikuisiksi ajoiksi.
Jes, kiitos ohjeista :)
nettivinkistä ohjeet facebook tilin poistamiseen http://nettivinkit.org/?p=166
tuhosin tilini facebookista , kiitos neuvoista, olen nyt helvetin tyytyväinen
Osaako kukaan sanoa miksi en näe mitään yksityisviestejä vuodesta 2010 taakse päin... olisi todella tarve päästä käsiksi 2009 vuoden viesteihin
Voit ladata kaikki vanhat tiedot näin:
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288436223977.html
Kiitos linkistä! En olisi oikeasti löytänyt tuota poistojuttua koko facebookista ilman sitä linkkiä... kiitos paljon :)
FB asiakastyytyväisyys näytttäisi olevan matkalla pohjalle.
http://uutiset.suomi24.fi/node/792713
Jos poistan Facebookista profiilini lopullisesti, niin poistuvatko siis kaikki viestit ja kuvat tykkää-sivuilta, ryhmistä, kavereiden aikajanalta yms.?
kiitos hyvästä tiedosta.poistin kaikki tietoni facebokista.
iso kiitos pääsihän tuostakin eroon perkele =)
Joskus alkuvuodesta 2011, joku teki mulle tilin facebookiin. En tiedä kuka, mutta facebook paukuttaa jatjuvasti viestejä sähköpostiin.
En ole vahvistanut käyttäjätiliäni facebookin lähettämän linkin kautta. En ole ikinä kirjautunut facebookiin, en tiedä edes salasanaa sinne, enkä halua edes kirjautua sinne ikinä. Aina silloin tällöin tulee tosiaan postia, että viimeinen päivä vahvistaa tilisi tämän linkin kautta.
Tiedän että facebookista löytyy (tyhjä)tilini, koska aina silloin tällöin putkahtaa kaveripyyntö sähköpostiini, tai että tunnenko kenties Maijan ja Matin, että lisää äkkiä kavereiksesi nähdäksesi heidän päivityksensä.
Millä veellä saisin tyhjän tilini pois tuolta?
facebook on kyllä huippu juttu ollut ja en näe mitään syytä tuohon google plussaan siirtyä
--
linkkihakemisto.eu.org
on plussa parempi kun kaikki turhakkeet on facessa ja täällä kaksnelosess
Poistuuko lähetetyt yksityisviestitkin myös kaverilta jos tili tuhotaan?
"Poistuuko lähetetyt yksityisviestitkin myös kaverilta jos tili tuhotaan?"
Samaa kysyisin minäkin?
Poistin käyttäjätilini lopullisesti, mutta en voi tehdä uutta tiliä samalla sähköpostiosoitteellani. Yrittäessäni rekisteröityä facebookiin tulee ilmoitus: "Tälle sähköpostiosoitteelle on jo rekisteröity käyttäjätili". Jos tilini on poistettu lopullisesti, miksi en voi tehdä uutta tiliä samalla osoitteella?
http://nettibreikki.blogspot.fi/
https://fi-fi.facebook.com/help/224562897555674
Taitaa olla jo täällä, mutta laitetaan kuitenkin ;) =D
Hei!
Poistuuko oma tekemä ryhmä myös, kun facebook tunnuksen poistaa lopullisesti?
2009-2016 (Facebookissa) ;)
Kusipää estävät nyt menemästä ja vaativat tilitietoja ja vaikka mitä saatanan kätyreitä ovat tuommoiset ihmiset joka tuollaista tekee
Voisitko luoda uuden sp-osoitteen ja kirjautua sillä?
Ei toimi! Facebook antaa kirjautua mutta blokkaa sitten käytön! Ihmettelen että rikkoo lakia koska ei anna poistaa tiliä.
MULTA ON POISTETTU TILEJÄ ILMAN JÄRJELLISTÄ SYYTÄ.... HANKALA TEHDÄ TILIÄ
Facebook ei poista tiliä vaikka sen itse pyytäisit, voit kirjautua vaikka vuoden päästä.
Rikkovat lainsäädäntöä joka tuli voimaan, heidän pitää poistaa kaikki tiedot jos asiakas niin vaatii. https://tietosuoja.fi/oikeus-poistaa-tiedot